Okolice skwierzynne

16 str. 16 min.
poezja
Gorzowskie Towarzystwo Kultury
16 min.
poezja mała ojczyzna miasto miłość wspomnienia

Większość utworów – zgodnie z tytułem – dotyczy małego miasta w wojewódzkie lubuskim. Jest zatem Skwierzyna wynurzająca się z powojennych ruin, jest obraz miasta o bogatej przeszłości, grodu porównywanego przez poetę do mitycznej Troi, jest i urocze, nieco senne miasteczko, niby zwyczajne, ale jedyne w swoim rodzaju („Świat bez Skwierzyny / byłby mniejszy o ładny / kawałek planety / ładny i taki Skwierzyny…”).

W odautorskim komentarzu Olczak napisał: „Rodzinne strony są jak piękne kobiety. Dlatego dedykujemy im swoje wiersze". Z poszczególnych utworów faktycznie wyłania się obraz miejsca bardzo ważnego dla poety, miejsca, z którym wiążą się niezapomniane wspomnienia: pierwsze spacery z dziewczyną i te ostatnie – we śnie; portrety ludzi poznanych przed laty, zakorzenione na stałe w pamięci autora.
Nic więc dziwnego, że miasto pełni rolę muzy, nastraja do tworzenia i przypomina poecie mityczną Arkadię XX wieku.

Do okolicznościowej liryki związanej z konkretnymi miejscami podchodzę zwykle ostrożnie, gdyż często okazuje się ona zbyt patetyczna i po prostu grafomańska. Zbiór poezji Olczaka stanowi wyjątek – nie tylko dlatego, że związany jest także z moimi rodzinnymi stronami. To wiersze pełne aluzji literackich i zgranych point, do których wracam co jakiś czas z prawdziwą przyjemnością.

„Okolice Skwierzynie” to zbiór 15 wierszy. Liczący 16 stron tomik otwiera poetycki manifest „Exegi monumentum” – utwór przesycony ironią i kpiarską nutą. Z wiersza wyłania się nie tylko portret poety marzącego o artystycznej nieśmiertelności, ale i wnikliwego obserwatora małomiasteczkowego życia, któremu nie brak fantazji, ale i dystansu do otaczającej rzeczywistości....

• Przeczytane dawno temu
  • Domowa biblioteka
  • Poezja

Dodaj cytat z książki Okolice skwierzynne