Kawaleria i broń pancerna w doktrynach wojennych 1918-1939

Okładka książki Kawaleria i broń pancerna w doktrynach wojennych 1918-1939 Wiktor Kucharski
Okładka książki Kawaleria i broń pancerna w doktrynach wojennych 1918-1939
Wiktor Kucharski Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN militaria, wojskowość
218 str. 3 godz. 38 min.
Kategoria:
militaria, wojskowość
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Naukowe PWN
Data wydania:
1984-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1984-01-01
Liczba stron:
218
Czas czytania
3 godz. 38 min.
Język:
polski
ISBN:
83-01-04861-1
Średnia ocen

6,2 6,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,2 / 10
5 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
261
261

Na półkach:

Autor przy ograniczonym dostępie do archiwów państw obcych, o czym sam wspomina we Wstępie, bardzo dokładnie przedstawił założenia i ich przyczyny, a także realizację wykorzystania kawalerii i wojsk pancernych w okresie dwudziestolecia międzywojennego przez takie kraje jak ZSRR, Niemcy, Francja, Wielka Brytania, Włochy i Polskę. Na szerokim tle ówczesnej panoramy europejskiej pokazał, że wbrew dominującemu nurtowi po 1945 r., a często pokutującemu do dziś, polska doktryna i polskie rozwiązania nie były jakimś zaściankiem, potrząsaniem szabelką - jak mawiano, czy brawują połączoną z nieznajomością nowoczesnego pola walki, a rodzime rozwiązania i opinie na temat ww. rodzajów wojsk nie odbiegały od średniej europejskiej. Wielkim plusem pracy jest nieograniczenie się autora do tych dwóch rodzajów broni. Czytelnik dowie się też o zamierzeniach i planach dotyczących pozostałych rodzajów broni jak choćby np. piechoty co daje całościowy obraz ówczesnej sytuacji z jaką musieli się mierzyć tak politycy jak i wojskowi. Dodatkowo wartość pracy podkreśla rok powstania gdy jeszcze obowiązywała PRL-owska historiografia dezawuująca wysiłek zbrojny II RP. I choć praca ma charakter bardziej zarysu niż dzieła całościowo wyczerpującego tytułowe zagadnienie warta jest polecenia. Dobre pióro autora tylko uatrakcyjni lekturę naukową którą czyta się jak powieść.

Autor przy ograniczonym dostępie do archiwów państw obcych, o czym sam wspomina we Wstępie, bardzo dokładnie przedstawił założenia i ich przyczyny, a także realizację wykorzystania kawalerii i wojsk pancernych w okresie dwudziestolecia międzywojennego przez takie kraje jak ZSRR, Niemcy, Francja, Wielka Brytania, Włochy i Polskę. Na szerokim tle ówczesnej panoramy...

więcej Pokaż mimo to

avatar
567
135

Na półkach:

Z edukacji szkolnej w latach osiemdziesiątych wyniosłem przeświadczenie, że wojsko Polski międzywojennej było totalnie zacofane i nieskuteczne. Tymczasem ta książka jako pierwsza (mimo, że też powstała w okresie PRL) uświadomiła mi, że może nie do końca tak było. Autor opisuje spojrzenie na broń pancerną i kawalerię w głównych państwach europejskich i w Polsce. Może sentyment zaburza mój obiektywizm przy ocenie, ale czym byłaby książka bez subiektywnych opinii jej czytelników? Dla mnie to ciekawa lektura.

Z edukacji szkolnej w latach osiemdziesiątych wyniosłem przeświadczenie, że wojsko Polski międzywojennej było totalnie zacofane i nieskuteczne. Tymczasem ta książka jako pierwsza (mimo, że też powstała w okresie PRL) uświadomiła mi, że może nie do końca tak było. Autor opisuje spojrzenie na broń pancerną i kawalerię w głównych państwach europejskich i w Polsce. Może...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    5
  • Chcę przeczytać
    4
  • Posiadam
    2
  • Niedoczytane/Nie chcę przeczytać
    1
  • Typ B: Gatunek: Techniczna
    1
  • Typ B: Gatunek: Historia
    1
  • Typ B: Naukowa i popularnonaukowa
    1
  • 2013
    1
  • Chcę w prezencie
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Kawaleria i broń pancerna w doktrynach wojennych 1918-1939


Podobne książki

Przeczytaj także