Kawaleria i broń pancerna w doktrynach wojennych 1918-1939

Okładka książki Kawaleria i broń pancerna w doktrynach wojennych 1918-1939 Wiktor Kucharski
Okładka książki Kawaleria i broń pancerna w doktrynach wojennych 1918-1939
Wiktor Kucharski Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN militaria, wojskowość
militaria, wojskowość
Wydawnictwo Naukowe PWN
1984-01-01
1984-01-01
83-01-04861-1

Autor przy ograniczonym dostępie do archiwów państw obcych, o czym sam wspomina we Wstępie, bardzo dokładnie przedstawił założenia i ich przyczyny, a także realizację wykorzystania kawalerii i wojsk pancernych w okresie dwudziestolecia międzywojennego przez takie kraje jak ZSRR, Niemcy, Francja, Wielka Brytania, Włochy i Polskę. Na szerokim tle ówczesnej panoramy europejskiej pokazał, że wbrew dominującemu nurtowi po 1945 r., a często pokutującemu do dziś, polska doktryna i polskie rozwiązania nie były jakimś zaściankiem, potrząsaniem szabelką - jak mawiano, czy brawują połączoną z nieznajomością nowoczesnego pola walki, a rodzime rozwiązania i opinie na temat ww. rodzajów wojsk nie odbiegały od średniej europejskiej. Wielkim plusem pracy jest nieograniczenie się autora do tych dwóch rodzajów broni. Czytelnik dowie się też o zamierzeniach i planach dotyczących pozostałych rodzajów broni jak choćby np. piechoty co daje całościowy obraz ówczesnej sytuacji z jaką musieli się mierzyć tak politycy jak i wojskowi. Dodatkowo wartość pracy podkreśla rok powstania gdy jeszcze obowiązywała PRL-owska historiografia dezawuująca wysiłek zbrojny II RP. I choć praca ma charakter bardziej zarysu niż dzieła całościowo wyczerpującego tytułowe zagadnienie warta jest polecenia. Dobre pióro autora tylko uatrakcyjni lekturę naukową którą czyta się jak powieść.

Z edukacji szkolnej w latach osiemdziesiątych wyniosłem przeświadczenie, że wojsko Polski międzywojennej było totalnie zacofane i nieskuteczne. Tymczasem ta książka jako pierwsza (mimo, że też powstała w okresie PRL) uświadomiła mi, że może nie do końca tak było. Autor opisuje spojrzenie na broń pancerną i kawalerię w głównych państwach europejskich i w Polsce. Może sentyment zaburza mój obiektywizm przy ocenie, ale czym byłaby książka bez subiektywnych opinii jej czytelników? Dla mnie to ciekawa lektura.

• Niedoczytane/Nie chcę przeczytać
  • Typ B: Gatunek: Techniczna
  • Typ B: Gatunek: Historia
  • Typ B: Naukowa i popularnonaukowa

Dodaj cytat z książki Kawaleria i broń pancerna w doktrynach wojennych 1918-1939