Seks na sześciu nogach. Kto bzyka w trawie

Okładka książki Seks na sześciu nogach. Kto bzyka w trawie Marlene Zuk
Okładka książki Seks na sześciu nogach. Kto bzyka w trawie
Marlene Zuk Wydawnictwo: Prószyński i S-ka nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
256 str. 4 godz. 16 min.
Kategoria:
nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
Tytuł oryginału:
Sex on six legs: lessons on life, love and language from the insect world.
Wydawnictwo:
Prószyński i S-ka
Data wydania:
2012-04-03
Data 1. wyd. pol.:
2012-04-03
Liczba stron:
256
Czas czytania
4 godz. 16 min.
Język:
polski
ISBN:
978-83-7839-103-6
Tłumacz:
Elżbieta Kołodziej-Józefowicz
Tagi:
seks owady trawa sześć nogi Marlene Zuk
Średnia ocen

7,2 7,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,2 / 10
54 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
407
407

Na półkach:

Świetna książka, z której wynika, że owady mają swoją inteligencję i całkiem bogate życie. Wbrew tytułowi, autorka nie koncentruje się na seksie owadów.

Świetna książka, z której wynika, że owady mają swoją inteligencję i całkiem bogate życie. Wbrew tytułowi, autorka nie koncentruje się na seksie owadów.

Pokaż mimo to

avatar
2952
2860

Na półkach: ,

Bardzom rozczarowana. O robalach trzeba umieć pisać. Do Amy Stewart przepaść...
Nieeeee.

Bardzom rozczarowana. O robalach trzeba umieć pisać. Do Amy Stewart przepaść...
Nieeeee.

Pokaż mimo to

avatar
424
423

Na półkach:

Nie bez powodu w ostatnim czasie namnożyło się tyle książek o owadach. Robale są doskonałym materiałem badawczym: autorzy najnowszych odkryć naukowych bardzo wiele im zawdzięczają (te upierdliwe muszki owocówki mają na koncie już sześć Nagród Nobla). To u owadów odkryto zjawisko rywalizacji plemników, one też mogą dostarczyć nam materiału do badań nad kontrolą umysłu (osa szmaragdowa potrafi kontrolować ruchy karalucha, którego przekształca w zombi jak jakiś haitański houngan). Ogromnie różnorodny owadzi świat otwiera przed badaczami wielkie możliwości – poszerza naszą wiedzę o rozwiązania, które ludziom nawet nie przyszłyby do głowy.
Marlene Zuk pokazuje nam w swojej książce, jak wiele przegapiamy, przegapiając owady. Ignorujemy fascynujący świat pod naszymi stopami, choć tak niewiele potrzeba, aby go eksplorować. Lekceważymy robale, poświęcając im jedynie tyle czasu, ile zajmuje rozkojarzone machnięcie packą lub strzepnięcie dłonią - tymczasem ich obecność jest w naturze bardziej pożądana niż nasza:

„Gdyby rodzaj ludzki miał zniknąć, świat powróciłby szybko do stanu równowagi istniejącej przed 10 000 lat. Gdyby miały zniknąć owady, całe środowisko popadłoby w totalny chaos”.
E.O.Wilson

Jak się okazuje, owady, które tak lubimy lekceważyć, zdolne są do przejawiania inteligencji. Największe sześcionożne mądrale to pszczoły, osy i mrówki. Pszczoły na przykład doskonale sobie radzą z liczeniem do czterech. Potrafią również rozpoznawać twarze ludzi i rozróżniają fotografie bardzo podobnych krajobrazów przedstawiających drzewa o nieco odmiennym układzie konarów. Mrówki wykazują zdolność uczenia się i uczenia innych. Owady społeczne znane są też ze swego genetycznie zaprogramowanego altruizmu: pszczoły miodne popełniają samobójstwo w obronie kolonii, a mrówki bronią swoich krewniaczek. Inteligencja i skłonność do poświęceń nie są zarezerwowane tylko dla ludzi. Co w takim razie jeszcze nas wyróżnia? Może nasza wyjątkowość i niepowtarzalność? Niestety, nie jesteśmy aż tak wyjątkowi: owady również posiadają osobowość. Nie wszystkie mrówki są jednakowe.

Owady przejawiają wiele ludzkich zachowań: porozumiewają się, kojarzą w pary, rozmnażają, opiekują potomstwem – lub nie, tworzą społeczności, doglądają upraw, wojują, a nawet... posiadają niewolników. Pomagają nam zgłębić ewolucyjne korzenie tych zachowań, na przykład konfliktu między rodzicami a potomstwem. Nie należy ich jednak mierzyć ludzką miarą: to odrębny świat, podporządkowany całkowicie bezwzględnym wymogom ewolucji (przeczytajcie sobie rozdział o rozmnażaniu). Książka Marlene Zuk jest hołdem dla tego świata – jednocześnie bliskiego i bardzo obcego. Fascynująca lektura, której jedynym (choć wielkim) mankamentem jest brak ilustracji – ale od czego macie Google...
Recenzja opublikowana na blogu:
https://zapiskinamarginesie.pl/2019/06/17/kto-bzyka-w-trawie/

Nie bez powodu w ostatnim czasie namnożyło się tyle książek o owadach. Robale są doskonałym materiałem badawczym: autorzy najnowszych odkryć naukowych bardzo wiele im zawdzięczają (te upierdliwe muszki owocówki mają na koncie już sześć Nagród Nobla). To u owadów odkryto zjawisko rywalizacji plemników, one też mogą dostarczyć nam materiału do badań nad kontrolą umysłu (osa...

więcej Pokaż mimo to

avatar
2478
697

Na półkach: , ,

Trudno mi powiedzieć, dlaczego ta książka leżała tak długo na półce w oczekiwaniu na moje zainteresowanie. Może to wina jej niepozorności? Niezbyt duża objętość, kompletny brak zdjęć czy rysunków (ciekawe czy w oryginale tak samo) i tylko ta okładka. I oczywiście tytuł. Osobiście mam mieszane uczucia, kiedy ktoś – że tak powiem – chwyta się seksu czy tematyki genitalnej, żeby przykuć uwagę potencjalnego czytelnika. Nie lubię prymitywnych chwytów. No, ale seks na sześciu nogach? Jakiś trójkącik? :D Okładka jednak od razu gasi wszelkie grzeszne fantazje. Rzecz o owadach. Do tego napisana przez specjalistkę.
Szybko okazuje się, że faktycznie seks to tylko wabik, bo o samym seksie owadów wcale nie jest tu dużo, za to całkiem sporo o zachowaniach godowych, życiu rodzinnym i społecznym. Wielkim plusem tekstu jest to, że autorka doskonale sobie zdaje sprawę, jak pisać, żeby nie zanudzić czytelnika. Nie ma tu żadnego niby encyklopedycznego przeglądu owadzich grup taksonomicznych, czytelnik nie jest zarzucany masą fachowego nazewnictwa i nazwami gatunkowymi ponad to, co niezbędne. Tekst napisany płynnie, z humorem, lekko a jednocześnie zajmująco. Owady nie są tu – wbrew pozorom – głównym bohaterem. Autorka prezentując różnorodność behawioru owadziego pokazuje liczne zjawiska biologiczne występujące w całym świecie zwierząt, nie tylko tych na sześciu nogach. Snuje opowieści o ewolucji zachowań mających mniej lub bardziej dalekie analogie w innych grupach zwierzęcych, również wśród ludzi. Zycie owadów jest lustrem, w którym możemy się przejrzeć my sami. Niedorzeczne? Tylko pozornie. Autorka jasno wyjaśnia, dlaczego można tak robić.
Dość cienka książka, ale gęsta od treści dosłownie i w przenośni. Wiedza, konkret, trzymanie się tematu bez tasiemcowych dywagacji i dygresji. Nie często trafia się taki narrator. Zdecydowanie polecam.

Trudno mi powiedzieć, dlaczego ta książka leżała tak długo na półce w oczekiwaniu na moje zainteresowanie. Może to wina jej niepozorności? Niezbyt duża objętość, kompletny brak zdjęć czy rysunków (ciekawe czy w oryginale tak samo) i tylko ta okładka. I oczywiście tytuł. Osobiście mam mieszane uczucia, kiedy ktoś – że tak powiem – chwyta się seksu czy tematyki genitalnej,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
157
124

Na półkach: ,

Sex sells
Twórcy reklam wszelkiej maści od dawna znają i wykorzystują to hasło, nic więc dziwnego, że owa strategia zaczęła pojawiać się też w poważniejszych rzeczach. Jednak gdy rzecz ogranicza się niemal do hasła reklamowego, grozi to pewnym rozczarowaniem, a w każdym razie nieporozumieniem. "Seks na sześciu nogach" (z fantastycznym polskim podtytułem "Kto bzyka w trawie") to właśnie przykład takiej sytuacji. Jest to fenomenalnie napisana i dobrze przetłumaczona książka popularyzująca najnowsze odkrycia entomologii. Ironiczny dowcip i świetny literacki styl autorki (której nazwisko przy okazji kojarzy się stosownie z "żuk") sprawiają, że można jej nawet wybaczyć nadmierny "insektocentryzm". Znajdziemy w tej publikacji mnóstwo fascynujących wiadomości, tyle że o owadzim seksie traktują... tylko dwa rozdziały na 9. Przy czym jeden praktycznie wyłącznie rozważa genetyczne podłoże "homoseksualizmu" u muszek owocowych. Nawet nie wszystkie sprawy z tylnej okładki są omawiane, przez co osoby zwabione tytułem mogą się zawieść. Tytuł pozostaje więc w sferze obiecanek-cacanek - trochę szkoda, bo temat zachowań seksualnych owadów jest poruszany w literaturze i filmie popularno-naukowym bardzo rzadko. Natomiast sprawy życia społecznego pszczół i mrówek są wałkowane na okrągło, i choć fascynujące, budzą już we mnie lekki przesyt. Autorka kładzie też duży poprawny politycznie nacisk na wskazanie, że pszczoły i mrówki robotnice są samicami, a Anglosasi błędnie nadają im rodzaj męski (co znamy na przykład z animacji w rodzaju "Mrówka Z" i "Film o pszczołach"). Myślę, że w Polsce i w innych słowiańskich krajach nie ma z tym najmniejszego problemu, bo zarówno pszczoła, jak i mrówka to słowa rodzaju żeńskiego, stąd od zawsze określano je tu jako "robotnice" (język angielski jest, jak wiadomo, bardziej płciowo neutralny). Pomijając nieadekwatność tytułu, książka Marlene Zuk jest jak najbardziej warta poznania, a jedna gwiazdka w ocenie została odjęta za całkowity brak ilustracji (co jest zresztą cechą wydania oryginalnego, nie modyfikacją polskiego wydawcy).

Sex sells
Twórcy reklam wszelkiej maści od dawna znają i wykorzystują to hasło, nic więc dziwnego, że owa strategia zaczęła pojawiać się też w poważniejszych rzeczach. Jednak gdy rzecz ogranicza się niemal do hasła reklamowego, grozi to pewnym rozczarowaniem, a w każdym razie nieporozumieniem. "Seks na sześciu nogach" (z fantastycznym polskim podtytułem "Kto bzyka w...

więcej Pokaż mimo to

avatar
199
28

Na półkach: , ,

Książkę dostałam od przyjaciółki na urodziny i nie do końca wiedziałam czego się po niej spodziewać, ale po raz kolejny potwierdziło się: nie oceniaj książki po okładce.

Moja przyjaciółka dokładnie wie co lubię czytać, dla mnie jest to książka "coś lżejszego", jeśli ktoś tak jak ja nie przepada za powieściami, preferuje literaturę popularnonaukową i reportaże, to ta książka jest czystym relaksem, który przy okazji wnosi do naszego życia coś więcej.

"Seks na sześciu nogach" jest skarbnicą ciekawostek na temat życia owadów, nie są to oczywiste fakty, które większość z nas kojarzy z filmów dokumentalnych z Krystyną Czubówną w tle ;) Autorka wyciągnęła najlepsze kąski, poparte badaniami przez nią samą lub innych naukowców. Ja niejednokrotnie w ciągu czytania tej książki byłam w takim szoku, że natychmiast musiałam zacytować coś moim znajomym.

Dodatkowa gwiazdka ode mnie dla autorki za poczucie humoru, które do mnie trafia w 100%!

Książkę dostałam od przyjaciółki na urodziny i nie do końca wiedziałam czego się po niej spodziewać, ale po raz kolejny potwierdziło się: nie oceniaj książki po okładce.

Moja przyjaciółka dokładnie wie co lubię czytać, dla mnie jest to książka "coś lżejszego", jeśli ktoś tak jak ja nie przepada za powieściami, preferuje literaturę popularnonaukową i reportaże, to ta...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1975
1311

Na półkach: , ,

Ciekawa książka, choć spodziewałam się czegoś innego. Mówiąc ogólnie, za mało seksu, a za dużo opisów osiągnięć naukowców. Większość obserwacji opartych raczej o dwa gatunki owadów, mrówki i pszczoły. Czuję niedosyt.

Ciekawa książka, choć spodziewałam się czegoś innego. Mówiąc ogólnie, za mało seksu, a za dużo opisów osiągnięć naukowców. Większość obserwacji opartych raczej o dwa gatunki owadów, mrówki i pszczoły. Czuję niedosyt.

Pokaż mimo to

avatar
357
77

Na półkach: ,

Z wypiekami na twarzy przeczytałam.. Pamiętam jak potem zupełnie inaczej patrzyłam na owady...

Z wypiekami na twarzy przeczytałam.. Pamiętam jak potem zupełnie inaczej patrzyłam na owady...

Pokaż mimo to

avatar
642
545

Na półkach: , ,

Kto spodziewa się po tej książce wyłącznie opisu zachowań seksualnych owadów, co sugerowałby tytuł oraz opis z okładki może być lekko rozczarowany – o owadzim seksie są naprawdę tylko dwa z dziewięciu rozdziałów, przy czym jeden z nich skupia się na genetycznych uwarunkowaniach homoseksualizmu u muszek owocowych. Reszta rozdziałów dotyczy innych zachowań owadów, niemniej jednak książka jest świetna, napisana lekkim stylem, z humorem i naprawdę wiele interesujących rzeczy można się z niej dowiedzieć.

Ja ze swej strony szczerze polecam.:-)

Kto spodziewa się po tej książce wyłącznie opisu zachowań seksualnych owadów, co sugerowałby tytuł oraz opis z okładki może być lekko rozczarowany – o owadzim seksie są naprawdę tylko dwa z dziewięciu rozdziałów, przy czym jeden z nich skupia się na genetycznych uwarunkowaniach homoseksualizmu u muszek owocowych. Reszta rozdziałów dotyczy innych zachowań owadów, niemniej...

więcej Pokaż mimo to

avatar
555
99

Na półkach: ,

Bardzo ciekawa książka. Porusza wiele aspektów z życia owadów, nie tylko te seksualne. Dowiedziałam się interesujący rzeczy o owadach, które nie zwraca się większej uwagi. Bardzo dobra lektura nie tylko dla biologów, ale też dla ciekawych otaczającego nas świata.

Bardzo ciekawa książka. Porusza wiele aspektów z życia owadów, nie tylko te seksualne. Dowiedziałam się interesujący rzeczy o owadach, które nie zwraca się większej uwagi. Bardzo dobra lektura nie tylko dla biologów, ale też dla ciekawych otaczającego nas świata.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    99
  • Przeczytane
    71
  • Posiadam
    39
  • Teraz czytam
    6
  • Ulubione
    4
  • Zwierzęta
    3
  • 2015
    2
  • 2012
    2
  • E-booki
    2
  • Non-fiction
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Seks na sześciu nogach. Kto bzyka w trawie


Podobne książki

Przeczytaj także