Nowa Fantastyka 355 (4/2012)

Okładka książki Nowa Fantastyka 355 (4/2012) Redakcja miesięcznika Fantastyka
Okładka książki Nowa Fantastyka 355 (4/2012)
Redakcja miesięcznika Fantastyka Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Seria: Nowa Fantastyka czasopisma
czasopisma
Nowa Fantastyka
Prószyński i S-ka
2012-04-01
2012-04-01
0867132X

Okładka książki Nowa Fantastyka 500 (05/2024) Adrianna Filimonowicz, José Pablo Iriarte, Fonda Lee, Ray Nayler, Valentino Poppi, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Szymon Stoczek, Lavie Tidhar, Istvan Vizvary
Nowa Fantastyk... Adrianna Filimonowi...
Okładka książki Nowa Fantastyka 499 (04/2024) Wołodymyr Arieniew, Marta Bonaventura, Michał Brzozowski, Daniel Kordowski, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Eric M. Witchey
Nowa Fantastyk... Wołodymyr Arieniew,...
Okładka książki Nowa Fantastyka 498 (03/2024) Aleksandra Bednarska, Rhoda Broughton, Grace Chan, Ai Jiang, Agnieszka Kravár, Michele Piccolino, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Katarzyna Rupiewicz
Nowa Fantastyk... Aleksandra Bednarsk...
Okładka książki Nowa Fantastyka 497 (02/2024) Algernon Blackwood, Davide Camparsi, Piotr Gociek, Michał Gołkowski, Andrzej Miszczak, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Switłana Taratorina
Nowa Fantastyk... Algernon Blackwood,...

Okładka książki Coś na Progu, nr 8 (Jedyny w Polsce magazyn Weird Fiction) Edgar Rice Burroughs, Paweł Iwanina
Coś na Progu, ... Edgar Rice Burrough...
Okładka książki Nowa Fantastyka 388 (1/2015) Stephen Case, Xia Jia, Piotr Kenc, Ian McDonald, Piotr Mirski, Piotr Nesterowicz, Redakcja miesięcznika Fantastyka
Nowa Fantastyk... Stephen Case, Xia J...
Okładka książki Lśnienie - magazyn kultury grozy #1 Kazimierz Kyrcz jr, Jakub Małecki, Łukasz Orbitowski, Bartłomiej Paszylk, Redakcja magazynu Coś na progu, Łukasz Śmigiel
Lśnienie - mag... Kazimierz Kyrcz jr,...
Okładka książki Avatar Jamesa Camerona. Tajny Raport o Świecie Pandory Dirk Mathison, Maria Wilhelm
Avatar Jamesa ... Dirk Mathison, Mari...
Okładka książki The Playbook. Podręcznik podrywu Matt Kuhn, Barney Stinson
The Playbook. ... Matt Kuhn, Barney S...

To już kolejny miesiąc i kolejny numer ”Nowej Fantastyki”. Niesamowite jest to, że niedawno świętowaliśmy nadejście nowego roku, nieprawdaż? Nie wiem jak wy, ale ja mam wrażenie, że było to ok. dwóch tygodni temu. Aż trudno zauważyć mijający czas w tym codziennym zgiełku i natłoku spraw. No, ale przynajmniej w kwietniu nie braknie dla wielbicieli fantasty (w tym i mnie) tytułów, dzięki którym będą mogli uciec rzeczywistości.

Twórcy kwietniowego numeru ”Nowej Fantastyki” przygotowali dla nas m.in. ”Niebezpieczne zabawy z Lokim”, ”Fani na ratunek serialom”, "Wawrzyniec Podrzucki o życiu pozaziemskim”, Michael J. Sullivan "Rady dla piszących" odc.5 oraz wywiad z Terrym Prathettem, który został dodany przeze mnie do tej recenzji, oczywiście za zgodą wydawcy.
Ok. Zacznijmy od tego, co redaktorzy ”Nowej Fantastyki” przygotowali dla nas na start. A w tym miesiącu artykuły gazety rozpoczyna ”Gra o tron: Starcie królów”. Nie wiem czy lubiany przez wszystkich fantastów serial, ale na pewno lepszy od takich prób wykonania dobrej ekranizacji jak ”Miecz prawdy”, czy choćby nasz polski ”Wiedźmin” – to już było dno całkowite! Ja obejrzałam całą pierwszą serię i jestem już po dwóch pierwszych odcinkach drugiej, więc cóż mogę powiedzieć oprócz tego, że druga odsłona zapowiada się jeszcze lepiej niż pierwsza? Chyba nic więcej dodawać nie muszę.

Artykuł rozwiewający mgiełkę tajemnicy, szczególnie dla tych, którzy jeszcze nie zapoznali się z książką, to cenna rzecz. W tym dość wyczerpującym materiale znajdziemy ogólne omówienia o tym co się będzie działo na ekranie, jacy bohaterowie zostaną znowu wznowieni, jakich nie było wcześniej, a będą teraz, również przeczytamy o miejscach, które postacie odwiedzą. Do tego sporego wywodu nad drugim sezonem ”Gry o tron” został dołączony opis postaci, które tym, razem będą miały ważniejsze role do odegrania niż uprzednio, więc naprawdę warto to przeczytać.

Następny do omówienia jest wywiad Neila Gaimana z Terrym Pratchettem z okazji ukazania się najnowszego tomu z ”Świata dysku”, który został nam udostępniony również w kopii do publikacji w Internecie. To pierwsza recenzja ”NF”, gdzie umieszczam wywiad w niej umieszczony, więc wiedzcie, że załoga redakcyjna gazetki umieszcza w każdym numerze taką rozmowę. Czasami nawet dwie.

Neil Gaiman: Jaka jest geneza pomysłu na „Niuch”?
Terry Pratchett: Nie mam pojęcia. Sądzę, że zaczęło się od rozważań nad postacią sir Samuela Vimesa, nad tym, kim teraz jest. A ponieważ uważałem, że jego wewnętrzny monolog jest interesujący, postanowiłem użyć sprawdzonego schematu fabularnego,w którym policjant wybiera się na wakacje, by się odprężyć. Wszyscy wiemy, jak kończą się tego typu historie. Wtedy uświadomiłem sobie, że przeniesienie Vimesa z miasta, poza znaną mu strefę, będzie niezwykle przyjemne do opisania.

NG: Straż mnie fascynuje.Opisujesz bezwzględnych policyjnych formalistów, jednocześnie jednak wciąż są to zabawne, mądre książki, których akcja rozgrywa się w fantastycznym świecie.
TP: Tak naprawdę, panie Gaiman, świat, do którego trafia Sam Vimes trudno określić mianem fantastycznego. Tak, są tam gobliny, ale ogólny klimat przywodzi na myśl hrabstwa w środkowej Anglii. To kwestia pospolitości ludzi. Postaw Vimesa w sytuacji, która rozwinie się w zły sposób, a zacznie działać realistycznie jak każdy inny policjant, rozumując w ten sam sposób. Pozostając jednocześnie Samem Vimesem, który podaje w wątpliwości swoje motywy i policyjne procedury.

NG: Co było inspiracją dla Sama Vimesa? Jak prawdziwi policjanci zareagowali na tę postać i na Straż?
TP:W gabinecie mam trzy policyjne hełmy – prezenty od funkcjonariuszy, którzy są fanami Vimesa. Gdy jeździłem w trasy promujące książki, w księgarniach pojawiali się policjanci. Nigdy nie wchodzili przez główne wejście, zawsze przez to dla personelu,skinąwszy głową w stronę kierownika, po tym, jak kolejka po autografy się kończyła. I to, co do mnie mówili było tak przewidywalne, że mógłbym mówić to za nich. Rzucali uwagi typu: Och, tak,[zjadliwy śmiech] zdecydowanie znalazłby się u nas Nobby Nobbs, a każdy posterunek ma swojego sierżanta Colona. Policjant, który mi to powiedział, sam wyraźnie był takim sierżantem Colonem. Znam wielu gliniarzy,miałem z nimi do czynienia, gdy pracowałem jako dziennikarz. Łatwo się o nich pisze; zachowują się zgodnie z utartymi schematami.

NG: To prawda, że w poprzednim wywiadzie powiedziałeś, że chciałbyś być jak Sam Vimes? Dlaczego?
TP: Nie wydaje mi się, żebym powiedział coś takiego. Ale wiesz, jak jest, a „jak jest” zmienia się, gdy się starzejemy.Autor zawsze może zagłębić się we własną osobowość i znaleźć aspekty siebie, w które może następnie ubrać wykreowane postacie. Odkąd zacząłem mówić o moim Alzheimerze, stałem się osobą publiczną; dwukrotnie byłem gościem na Downing Street, pisałem gniewne listy do „Timesa”, debatowałem w Izbie Gmin i do tego stopnia stałem się starym prykiem, że czasami siedzę skonsternowany i myślę: Tak naprawdę twoja praca polega na pisaniu kolejnej książki. Zmieniane świata jest zadaniem dla innych…Ale potem dochodzę do wniosku: Nie, nie jest!Tak więc, mając w pamięci fakt, że do dzieciaka z domu komunalnego ludzie obecnie zwracają się per „sir”, mogę wykreować obraz mentalny Vimesa.

NG: Gdy na czas pisania wcielasz się w Vimesa, widzisz jakąś różnicę w postrzeganiu świata, w porównaniu do tego, jak on wygląda, gdy piszesz z perspektywy Rincewinda czy Babci Weatherwax?
TP: Och tak, na pewno wiesz, jak to jest. Gdy już dana postać siedzi w twojej głowie, wystarczy, że pozwolisz jej żyć własnym życiem i zaczniesz opisywać, co robi, mówi czy myśli. To naprawdę tak działa.To balansowanie na granicy dziwactwa: wiesz, że to ty myślisz, ale myślenie jest napędzane przez moduł Sama Vimesa. Istnieje także w pełni funkcjonalny moduł Tiffany Obolałej, co jest dość dziwne.

NG: Na pewno masz wśród swoich książek jakichś dziwnych faworytów – pozycje, dla których twoja sympatia mogłaby wydać się innym niezrozumiała. Mógłbyś wybrać takich ulubieńców? Czy chciałbyś wskazać ludziom jakieś swoje książki, które bez tego mogliby przegapić?
TP: To dobre pytanie, ale odpowiedź jest trudna.Bardzo przyjemnie pisało mi się „Potworny regiment”, który pod pewnym względem jest bardzo bliski głównemu nurtowi. Po minimalnych zmianach akcja mogłaby się rozgrywać w czasie wojen o niepodległość Hiszpanii na początku XIX wieku. Obaj wiemy, że czasami, zbierając materiały do jednego projektu, nieświadomie robimy research do innego. Na przykład w trakcie zwykłego czytania książek na interesujący nas temat. To niesamowite, jak te wszystkie drobiazgi, o których czytasz w książkach z drugiej ręki, nagle przychodzą ci do głowy i składają się na fabułę. W gruncie rzeczy, pracując nad „Potwornym regimentem” sporo czasu spędziłem w księgarniach dla lesbijek.

NG: Czy są jakieś postacie ze Świata Dysku, do których planowałeś powrócić, ale jeszcze tego nie zrobiłeś?
TP: Gdzieś w mojej głowie siedzi pomysł na fabułę, której bohaterem jest Złowrogi Harry Lęk, niekoniecznie będący współczesną wersją Saurona… Ale powiedzenie tego uświadomiło mi, że powinienem jeszcze nad tym popracować.

NG: W artykule o pisaniu z„The New York Timesa” Carl Hiaasen – autor, którego poleciłeś mi w czasie promocji „Dobrego omenu” – stwierdził:Każdy pisarz gdzie indziej szuka inspiracji i nie ma niczego wstydliwego w czytaniu nagłówków gazet. De facto jest to niezbędne, gdy tworzy się współczesną satyrę. Cięty humor opiera się na odniesieniach do aktualnych tematów… Niestety dla pisarzy, realne życie staje się zdecydowanie zbyt zabawne i nieprawdopodobne. Czy Świat Dysku, jako sceneria, pomaga ci od tego uciec? Czy jest narzędziem, które pozwala ci wykorzystywać nagłówki w sposób, jakiego nikt się nie spodziewa?
TP: Sądzę, że to znowu kwestia pospolitości ludzi. Mam nadzieję, że wszystkie postacie ze Świata Dysku są rozpoznawalne i zrozumiałe i dlatego od czasu do czasu mogę postawić którąś z nich przed współczesnym problemem, jak na przykład Mustrum Ridcully i homoseksualizm. Po prawdzie, nigdy nie musiałem specjalnie szukać tego typu inspiracji; zazwyczaj to one podchodzą i kopią mnie w tyłek. Byłem bardzo szczęśliwy, gdy „Świat finansjery” ukazał się zaraz przed kryzysem i wszyscy zaczęli mówić, że go przewidziałem. To nie było takie trudne.

NG: Jakie największe zmiany w postrzeganiu przez szeroką publiczność gatunków, w których tworzyłeś – głównie w prozie humorystycznej, science fiction i fantasy – obserwowałeś w ciągu minionych trzydziestu lat? A może tak naprawdę nic się nie zmieniło?
TP:To przyczynek do debaty. Moim zdaniem, obecnie fantasy i SF to tak naprawdę główny nurt. Ty na pewno widzisz to samo. Gdy ruszałem w pierwsze trasy promocyjne, ludzie przychodzący na spotkania byli – dla nas, którzy potrafili to określić – typowymi fanami fantastyki. Obecnie powieści ze Świata Dysku, jak większość moich innych książek, przeznaczone są dla tak zwanej „szerokiej publiczności”. Oczywiście, gdy niedawno razem z Robem byliśmy w Australii, zdawało nam się, że latamy na skrzydłach fandomu. Wchodzimy do sklepu, żeby kupić buty RM Williamsa– sprzedawczyni jest fanką. Weszliśmy do Davida Jonesa, by kupić parę spodni Calvina Kleina i pierwsza kobieta, na którą się natknęliśmy okazała się fanką –skończyło się na tym, że przez cały poranek pomagała nam przy zakupach.Następny był mężczyzna przy kasie i tak to się ciągnęło. Pracownicy lotniska byli fanami, a już na pokładzie samolotu, w połowie lunchu członek obsługi postawił przede mną bardzo ładną butelkę wina i powiedział: Żona kapitana jest pana największą fanką.Jest to trochę nerdowskie. Głęboko zakorzeniony obraz czytelników moich książek jest taki, że wszyscy mają czternaście lat i nazywają się Kevin. Ale wiesz, ten nastolatek zdążył już dorosnąć, i wciąż czyta, podobnie jak jego dzieci.

NG: Odkryłeś może ostatnio jakieś cudowne książki nawiązujące do ery wiktoriańskiej?
TP: Wierzę, że posiadam prawie wszystkie wydane pozycje tego typu. Zabawne, że pytasz, ponieważ w czasie wolnym od kończenia powieści „The Long Earth” pracuję nad książką osadzoną we wczesnej erze wiktoriańskiej, w której chcę wykorzystać wszystkie te cudowne rzeczy, na które razem ze mną natrafiłeś, gdy odwiedzaliśmy księgarnie na Tottenham Court Road w Londynie. Mimo to wciąż kolekcjonuję tego typu rzeczy. Nie wspominałem ci, że w Hy-on-Wye natrafiłem na kolekcję bardzo dużych książek z serii „Londyn wtedy i dziś” i uświadomiłem sobie, że „dziś” było rokiem 1880. Znalazł się tam nawet uroczy drzeworyt z Pierwiosnkowym Wzgórzem, gdy jeszcze rosły na nim pierwiosnki. To naprawdę cudowne rzeczy. Drobiazgi, których ludzie mogą nawet nie zauważać, a które dla mnie są jak mucha dla dorastającego pstrąga.

NG: Jak Świat Dysku zmieniał się na przestrzeni lat?
TP: Chyba najprościej powiedzieć, że wciąż jest w nim humor, ale gagi nie są już ustawiane; wynikają z charakterów postaci i z sytuacji. Obecnie humor wydaje się pojawiać samoistnie.

NG: Jak pisanie powieści ze Świata Dysku wpłynęło na to, jak widzisz otaczającą cię rzeczywistość?
TP: Myślę, że bliższe prawdy jest to, iż starzenie zmienia sposób, w jaki patrzymy na świat. Na przykład w „Niuchu” znajdą się elementy, o których nie mógłbym pisać mając dwadzieścia pięć lat. Chociaż pisaniem zająłem się jeszcze przed powstaniem Świata Dysku, naprawdę nauczyłem się pisać, na ile to możliwe, właśnie przy pracy nad tym cyklem. Obecnie w moich książkach – jeżeli nie uznać ich za poważne – mierzę się z poważniejszymi tematami. Nie chodzi już tylko o rozśmieszanie. Mój obraz świata się zmienił; czasami czuję, że świat jest pełen rozsądnych ludzi, którzy rozumieją ten wątek i cholernych idiotów, którzy tego nie łapią. Oczywiście,wszyscy miłośnicy Świata Dysku rozumieją to doskonale.

NG: Jak pisanie powieści ze Świata Dysku zmieniło to, jak świat widzi ciebie?
TP: Zmieniło? Mój agent zwrócił mi kiedyś uwagę, że byłem cytowany przez felietonistę amerykańskiej gazety i zauważył z zadowoleniem, że identyfikowano mnie jedynie poprzez nazwisko, bez objaśniania, kim jestem. Najwyraźniej spodziewano się, że czytelnicy będą to wiedzieć. Mam sporo doktoratów honoris causa; jestem między innymi profesorem angielskiego na Trinity College w Dublinie i członkiem King’s College London, a do tego mam tytuł szlachecki. Poza tym, chociaż dla zastępców redaktorów wciąż pozostaję autorem zakręconego fantasy, muszę przyznać, że moje teksty są odrzucane coraz rzadziej.

NG: Jesteś szanowany?
TP: Czy to podchwytliwe pytanie? Jeżeli tak,odpowiem twierdząco. Zasadniczo staram się postępować zgodnie z prawem, płace podatki (które są strasznie wysokie),przekazuję pieniądze na cele dobroczynne i pisuję listy do „Timesa”, które są drukowane. To dziwne określenie:szanowany. Czy „szacun” nie jest tym, co chciałby mieć każdy dzieciak i liczy,że uzyska to za pomocą noża? Na pewno angażuję się w wiele rzeczy i zaraz po zakończeniu tego wywiadu będę wkurzał lokalnego przedstawiciela parlamentu.Sprawia mi to frajdę. Świat Dysku i Alzheimer sprawiły, że mój głos się liczy.

Tłumaczenie Marcin Zwierzchowski

”Samotność wielokomórkowca” – Wawrzyniec Podrzuckiego to następny materiał do omówienia. Autorstwo jego artykułu nie omawia ile jeszcze planet nie odkryliśmy, czy są w kosmosie inne formy życia, czy nie, ale kiedy się do nas odezwą. Muszę przyznać, że przez tekst przeleciałam wzrokiem pobieżnie, gdyż nie jest to moja bajka. Akapit zatytułowany ”Bez obcych nie ma SF” zaciekawił mnie najbardziej, ale ogólnie to nie ma tam żadnych rewelacji. Obcy, ataki na ziemię i tym podobne już mi się przejadły. A wy? Jesteście już dość tym nasyceni, czy nadal głodni?

Wiecie co się dzieje z serialami, które nie wyrabiają normy w oglądających ich widzach? Najpierw schodzą na czas, w którym oglądalność jest mniejsza, a potem… znikają. Jeżeli serial podoba się choćby grupie osób, rozpoczyna się o niego ostra walka. Artykuł ”Fani na ratunek!” pokazuje jak taka wojna wygląda i czym narażają się wytwórnie.

Dalej możemy przeczytać o bohaterze z dawnych wierzeń, który nader często pojawia się w dzisiejszych powieściach fantasty. Loki – istota z germańskich mitów, będzie miała swoją rolę główną w nadchodzącej ekranizacji ”Avengers 3D”.
W ”Nowej Fantastyce” na kwiecień oprócz ciekawych artykułów czekają na nas jeszcze recenzje książek, filmów oraz wcześniej nie publikowane opowiadania, czyli jak zawsze. Z recenzji książek m.in. warte uwagi są: ”Smok Griaule –Luciusa Sheparda, ”Dziewicy Mag” – A.R. Reystone, ”Widmo” – Łukasza Orbisowskiego, ”Tunele: Spirala” – Rodericka Gordona, Briana Williamsa i ”Łowcy złodziei” – Stephena Dessa, który był już recenzowany przeze mnie. Z filmów zrecenzowane zostały ”Jon Carter”, ”Ghost Rider 2”, ”Gra o tron. Sezon 1”. Swoimi opowiadaniami zachwycą nas tacy autorzy jak: Jakub Ćwiek, Bartosz Działoszyński, Ewelina Kozik, Zbigniew Wojnarowski, Ian McDonald i inni.

Moja recenzja ”Nowej Fantastyki 04/2012” jest pobieżna, gdyż i tak umieszczony w niej materiał zajmuje wiele czasu czytającemu go. Taka krótsza recenzja nie oznacza jednak, że ten numer jest uboższy od swoich poprzedników. W kwietniowym wydaniu znajdziecie jeszcze więcej artykułów i nowinek, niż ja tu opisałam.

Uwielbiam felietony Jakuba Ćwieka ( w tym numerze pt. Dzieci gorszego popu),każdy z nich zawiera w sobie ironiczny opis naszych czasów. Tym razem za temat rozważań autora posłużyła Biblia, Doda i wszechobecny POP.
Nie jestem fanką "Gry o Tron", ani serialu, ani książki- najpierw chcę zapoznać się z prozą, potem z adaptacją, toteż artykuł o tym serialu potraktowałam jako zachętę. Dla każdego fana część z opisem Kto jest kim w drugim sezonie, z pewnością przypadnie do gustu.
Wywiad Neila Gaimana z Terrym Pratchettem, z okazji wydania nowej powieści pt. "Niuch", był dla mnie najlepszą perełką z całego magazynu. Uwielbiam Pratchetta za jego humor, za metaforyczne znaczenie opisywanych scen, za niezwykły świat, który stworzył w serii "Świat Dysku"... Przyjemnie czytało się, wywiad pełny humoru...
Doskonałe opowiadania i recenzje książek, filmów, komiksów... zawsze przyciągały mój wzrok. Dzięki nim jestem pewna co wybrać :)

Nowa Fantastyka to nie tylko czasopismo o fantastyce szeroko pojętej, to również czasopismo o życiu, o tendencjach panujących w kinie, o stosunkach międzyludzkich... Dostarcza wiedzy, ale również bawi. Jak dobrze, że na polskim rynku wydawniczym nadal istnieje taka wyjątkowa pozycja.

Moja ocena: 5
[http://biblioteczka-pandorci.blogspot.com/2012/03/przeglad-prasowy-1.html]

• Czasopisma
  • 2012 Rok
  • Wymiana
  • Magazyny

Dodaj cytat z książki Nowa Fantastyka 355 (4/2012)