Fulgrim

Okładka książki Fulgrim Graham McNeill
Okładka książki Fulgrim
Graham McNeill Wydawnictwo: Fabryka Słów Cykl: Herezja Horusa (tom 5) fantasy, science fiction
fantasy, science fiction

Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Okładka książki Oko Terry Nick Kyme, Graham McNeill, Gav Thorpe
Ocena 7,1
Oko Terry Nick Kyme, Graham M...
Okładka książki Blood of the Emperor: An Anthology Mike Brooks, Andy Clark, David Guymer, Nick Kyme, Graham McNeill, Chris Wraight
Ocena 7,0
Blood of the E... Mike Brooks, Andy C...

Mogą Cię zainteresować

Hej,

Moim zdaniem jeden z lepszych tomów z tej serii.
Świetnie oddany klimat i charakter Legionu Dzieci Imperatora.

Po więcej zapraszam do materiału wideo 😉

Hej,

Moim zdaniem jeden z lepszych tomów z tej serii.
Świetnie oddany klimat i charakter Legionu Dzieci Imperatora.

Po więcej zapraszam do materiału wideo 😉

Pokaż mimo tovideo - opinia

Jak tylko zobaczyłem, że pojawił się audiobook ucieszyłem się jak space marine mordujący grupę heretyków. Jak się myliłem...

Słuchając książkę miałem wrażenie, że jest na siłę przedłużana (szczególnie bieg że sztandarem). Z drugiej strony wątki ciekawe krótkie jak przyrodzenie eunucha. Poucinane wątki mimo, że wiadomo to saga na dziesiątki książek ale litości.

Tak to jucha, demony i kosmiczne wojaże - polecam.

Tak to...

Początek z odrobinę zbyt kwiecistymi opisami, ale końcówka wprost miażdży. Oby kolejna część była równie udana.

Fulgrim to kolejna rewelacyjna pozycja z cyklu Herezji Horusa.
Pokazuje powolny upadek Fulgrima, prymarchy Dzieci Imperatora, legionu cechującego się szacunkiem i podziwem dla sztuki, dążeniem do doskonałości którą odzwierciedla postać Imperatora Ludzkości.

Poprzez kolejne podboje legion napotyka wężową rasę od tego momentu krok po kroczku, rozpocznie się jego powolny upadek, który w ostateczności doprowadzi legion w szeroko otwarte ręce bóstwa rozkoszy, bólu i przyjemności.

"Fulgrim" to pewnego rodzaju klasyk, dostajemy to samo mięsko które zdołały nam już zaoferować 4 pierwsze tomy Herezji Horusa. Na ogromy plus zalicza się tu czas akcji, która rozgrywa się na równi z wydarzeniami z poprzednich tytułów. Pojawiają się bohaterowie których już znamy. Jesteśmy świadkami naprawdę epickich batalii i scen makabrycznych.
Nic dziwnego, w końcu legion kuszony jest przez Bóstwo chaosu Slaasnesh. W dodatku dostajemy sporo Fulgrima i jego przemyśleń. Jest to tytuł stanowczo warty uwagi.

Fulgrim to kolejna rewelacyjna pozycja z cyklu Herezji Horusa.

Fulgrim to zdecydowanie postać tragiczna, warta omówienia na lekcjach polskiego w szkole :] Na początku się go lubi, potem budzi niesmak i obrzydzenie, żeby na końcu mu współczuć. Bardzo dobra książka, czekam na dalsze losy Dzieci Imperatora.

Tom z serii Herezja Horusa skupiony na Dzieciach Imperatora (Emperor's Children) przez co polecany dla entuzjastów tej frakcji (szczególnie graczy bitewniaka). Nieco wolno rozkręcająca się akcja przypominająca motywy z poprzednich odsłon serii szybko zamienia się w grimdarkową abstrakcję, która świetnie obrazuje upadek legionu i późniejszą jego afiliację w domenie chaosu. Kolejny raz prymarchowie i ich "dzieci" zachowują się dosłownie jak dzieci, rażąc swoim nastoletnim buntem i brakiem logiki. Na ich tle świetnie kontrastują upamiętniacze, który i w tej historii wiodą prym pokazując kondycję ludzkiej populacji u progu wojny domowej. Świetna historia i pierwsze nakreślenie motywu, który pojawia się na kartach noweli związanych z frakcjami chaosu w uniwersum 40k (abstrakcja, brutalność i hamartia).

Fabuła skupia się na tytułowym Fulgrimie, primarsze Dzieci Imperatora. Jego chorobliwe dążenie do doskonałości, wyższości oraz zaspokajania doznań znalazło miejsce w planie sił chaosu. Postać niewątpliwie mocno dramatyczna którego ostatecznie spotyka los gorszy od śmierci. Innym ważnym aspektem jest konsolidacja zbuntowanych legionów pod komendą Horusa. Wydaje mi się że "Fulgrim" może zamykać pewną fazę rozwoju herezji Horusa i dawać pełny obraz sytuacji. Książka początkowo może być nużąca i czyta się ją mniejszą żarliwością niż poprzedniczki, ale się rozkręca. W pewnym momencie poziom brutalności, dekadencji i zepsucia jest powalający. Fanatycy Slaanesh będą zachwyceni. Natomiast zakończenie książki stanowi idealny obraz tego jak powinien wyglądać W40k.

Podczas pisania tej opinii targały mną dwa uczucia, z jednej strony kocham uniwersum 40stki, a z drugiej widzę mnóstwo mankamentów powieści. Wolałbym żeby tą część napisał Dan, któremu znacznie lepiej idzie opisywanie epickości bitew i pojedynków. Według mnie autor nie sprostał pomysłowi na dzieło i część tekstu jest po prostu pusta. Mimo tego nie czytało się najgorzej, chociaż mam wrażenie że to raczej zasługa uniwersum. Czytelnik czuje odrazę do zdrajców i ogólnie pojętego chaosu i doskonale rozumie co poszło nie tak, mimo tego samo przedstawienie legionu i ich uczuć można było zrobić lepiej. Sama bitwa o Istvan V zasługuje na przynajmniej kilkaset stron, a tymczasem została potraktowana jako jeden rozdział.

Na samym początku byłem nieco rozczarowany i obawiałem się powtórki z poprzedniej części, gdzie połowa książki była powtórzeniem już opowiedzianych wydarzeń.
Tutaj, dla odmiany, praktycznie wszystko miało swoje uzasadnienie i nawet pomimo kilku dłużyzn, książke dobrze się czyta, a im dalej, tym lepiej.

Mimo obaw, że niewiele nowości będzie wniesionych do głównej historii, końcówka książki dostarcza naprawdę dużo wydarzeń.

Polecam, z pięciu dotychczas przeczytanych książek z cyklu, ta jest jedną z lepszych.

Mimo obaw, że niewiele nowości będzie wniesionych do głównej...

• Warhammer
  • Audiobook