Czapka nie Witka czyli odlotowe zabawy słowem

Okładka książki Czapka nie Witka czyli odlotowe zabawy słowem Urszula Kozłowska
Okładka książki Czapka nie Witka czyli odlotowe zabawy słowem
Urszula Kozłowska Wydawnictwo: Dreams literatura dziecięca
48 str. 48 min.
Kategoria:
literatura dziecięca
Wydawnictwo:
Dreams
Data wydania:
2012-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2012-01-01
Liczba stron:
48
Czas czytania
48 min.
Język:
polski
ISBN:
978-83-933831-1-5
Tagi:
dla dzieci wierszyki
Średnia ocen

8,3 8,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Proszę państwa, oto miś. Najpiękniejsze wiersze dla dzieci Jan Brzechwa, Aleksander Fredro, Stanisław Jachowicz, Maria Konopnicka, Urszula Kozłowska, Julian Tuwim
Ocena 8,4
Proszę państwa... Jan Brzechwa, Aleks...
Okładka książki O wiośnie, kurczętach i wielkanocnych świętach. Książka z naklejkami Ilona Brydak, Urszula Kozłowska
Ocena 7,0
O wiośnie, kur... Ilona Brydak, Urszu...
Okładka książki Wielkanocny zajączek. Książka z naklejkami Ilona Brydak, Urszula Kozłowska
Ocena 7,0
Wielkanocny za... Ilona Brydak, Urszu...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,3 / 10
14 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
554
346

Na półkach:

Czasem zdarza się tak, że dana książka trafia na bardzo podatny grunt. Może to dotyczyć zarówno podatności na zachwyt, jak również różnych punktów zapalnych, które nagle rosną do takiej rangi, że obiektywne spojrzenie nie jest możliwe. W tym przypadku zaliczyć można mnie do pierwszej grupy, ale biorąc pod uwagę fakt, że jestem stuprocentową humanistką bez krzty domieszki umysłu ścisłego, nie mogło być inaczej. W końcu to publikacja poświęcona homonimom, a ja zabawy słowem uwielbiam. Szczęśliwie język polski posiada mnóstwo takich perełek, które autorka zebrała w jednym miejscu i przetransformowała na treść przystępną dla młodych Czytelników.

Niewtajemniczonym wyjaśnię, że homonimy to po prostu wyrazy o takim samym brzmieniu lub zapisie, ale innym znaczeniu. W książce Urszuli Kozłowskiej zostały one zgrabnie wplecione w wierszyki dla dzieci. Tak więc poznajemy na przykład pana, który ma marzenie, żeby oświadczyć się Marzenie czy też Stasia, czyli postać, która lubi sobie postać. Dowiadujemy się, że czapka niewidka z pewnością jest nie Witka, a Basia i Janek choć się kochają, to nigdy nie będą stanowić pary, bo nie puszczają na ten temat pary z ust. To tylko przykłady homonimów, których w kilkudziesięciu krótkich wierszykach jest całe mnóstwo!

Książka ma twardą oprawę i poręczny format. Ponadto każdy wierszyk został opatrzony kolorową i co ważniejsze zabawną ilustracją. To już kolejna publikacja Urszuli Kozłowskiej, która wywiera na mnie bardzo pozytywne i przyjazne dzieciom wrażenie. Jako nauczyciel przedszkola z pewnością wykorzystam ją w przyszłości w pracy, ale też w domu ze swoja pociechą, gdy trochę podrośnie.

zaczytana.com.pl

Czasem zdarza się tak, że dana książka trafia na bardzo podatny grunt. Może to dotyczyć zarówno podatności na zachwyt, jak również różnych punktów zapalnych, które nagle rosną do takiej rangi, że obiektywne spojrzenie nie jest możliwe. W tym przypadku zaliczyć można mnie do pierwszej grupy, ale biorąc pod uwagę fakt, że jestem stuprocentową humanistką bez krzty domieszki...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1841
1841

Na półkach: ,

Jest to świetna książeczka pełna niezwykle zabawnych wierszyków :) Rymowanki te są bardzo ciekawe , pełno w nich wyrazów dwuznacznych...

Podzielona jest na trzy działy:
"To nie my toniemy!", "Królowie i króliki", "Zwierz się zwierza". W każdym z nich znajduje się po kilka/kilkanaście wierszyków.

Przeczytać możemy na przykład o Dusi, która dusi Dusię, o czapce niewidce, która nie jest Witka, o rannym ptaszku, który był całkowicie zdrowy, o wróżce w róży, która nie wróży i wielu wielu innych ciekawych i zabawnych rymach homonimach :)

Niesamowita zabawa słowem, pełna językowych wygibasów. Ta książka pobudza wyobraźnie dziecka, które musi zrozumieć zagadnienia o których czytamy, bo jak czapka niewidka wcale nie jest Witka?
Przy tych wierszykach dziecko zdecydowanie wytężyć musi umysł, a rodzic musi mu wytłumaczyć dlaczego wyrazy opisujące inne rzeczy nazywa lub wymawia się tak samo.

Duże litery oraz krótkie rymowanki idealnie nadają się dla dzieci zaczynających przygodę z czytaniem.
Humorystyczne i bardzo kolorowe ilustracje, świetnie obrazują nam to o czym czytamy. Są rewelacyjne :)

Cała książeczka ogromnie nam się podoba. Mój synek mimo, że nie zrozumiał sensu niektórych wierszyków, przy ich czytaniu ubaw ma po pachy :) Buzia śmieje nam się za każdym razem kiedy zaglądamy do środka...

Ogromnie polecam :)

Jest to świetna książeczka pełna niezwykle zabawnych wierszyków :) Rymowanki te są bardzo ciekawe , pełno w nich wyrazów dwuznacznych...

Podzielona jest na trzy działy:
"To nie my toniemy!", "Królowie i króliki", "Zwierz się zwierza". W każdym z nich znajduje się po kilka/kilkanaście wierszyków.

Przeczytać możemy na przykład o Dusi, która dusi Dusię, o czapce niewidce,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
334
33

Na półkach: , ,

Co zrobić, aby z tak prostej (z pozoru) czynności, jaką jest mówienie zrobić naprawdę dobrą zabawę? Najlepiej sięgnąć, po książkę Urszuli Kozłowskiej, zatytułowaną "Czapka nie Witka, czyli odlotowe zabawy słowem". To najnowszy tytuł wydawnictwa Dreams, adresowany do młodych czytelników, który powinien przypaść do gustu każdemu dziecku, lubiącemu zabawy angażujące szare komórki.

"Czapka nie Witka" to zbiór kilkudziesięciu krótkich wierszyków, które cechuje jedna wspólna cecha - wszystkie opierają się na różnorakich grach słownych i zawierają masę homonimów oraz homofonów, czyli wyrazów i zwrotów o podobnym brzmieniu ale o innej pisowni, bądź innym znaczeniu. Większość wierszyków staje się dzięki temu bardzo zabawna i niekiedy odczytanie właściwej treści bywa całkiem sporym wyzwaniem. Świetnym pomysłem na zabawę może być próba poprawnego zapisania wierszyka, czytanego na głos przez rodzica, lub też odgadywanie znaczeń wyrazów na podstawie ich pisowni. Większość rymowanek wprowadzi w dobry nastrój zarówno dzieci jak i rodziców, bo z pewnością niejeden dorosły złapie się na tym, że niekiedy na opak zrozumiał tekst czytany i może pośmiać się z tego, jak łatwo zwyczajną grą słów dał się wyprowadzić na manowce. To książeczka, która daje całe mnóstwo możliwości na stworzenie mądrej, pouczającej, ale i ciekawej zabawy, przy której mile spędzać czas mogą dzieci i ich rodzice.

To, co mnie osobiście zachwyciło w tej książce, to staranność i piękno wydania. Jako wzrokowiec zawsze najpierw podziwiam książkę pod względem wizualnym, i tutaj "Czapka nie Witka" prezentuje się doskonale. Twarda, tłoczona, matowo-błyszcząca okładka, ze śmieszną grafiką; gruby, bielutki papier i dziesiątki zabawnych ilustracji, doskonale obrazujących treść każdego z wierszyków. Wszystko to naprawdę zapiera dech. Aż żal ściska, że za czasów mojego dzieciństwa, nie było tak ładnych książek dla dzieci.

Gorąco polecam tę książeczkę każdemu rodzicowi dla swojej kilkuletniej pociechy (która już płynnie mówi i chociaż trochę pisze),bo naprawdę warto się z nią zapoznać i urządzić sobie ciekawą zabawę, jaką funduje nam pani Kozłowska. To też doskonały pomysł na prezent - "Czapka nie Witka" jest prawdziwą ucztą zarówno dla oczu jak i umysłu dziecka i z pewnością ucieszy niejednego młodego czytelnika.

Recenzja na potrzeby Małej Biblioteczki - http://mala-biblioteczka.pl

Co zrobić, aby z tak prostej (z pozoru) czynności, jaką jest mówienie zrobić naprawdę dobrą zabawę? Najlepiej sięgnąć, po książkę Urszuli Kozłowskiej, zatytułowaną "Czapka nie Witka, czyli odlotowe zabawy słowem". To najnowszy tytuł wydawnictwa Dreams, adresowany do młodych czytelników, który powinien przypaść do gustu każdemu dziecku, lubiącemu zabawy angażujące szare...

więcej Pokaż mimo to

avatar
802
373

Na półkach: , ,

Urszula Kozłowska to autorka wielu książek i książeczek dla najmłodszych. Z gracją pisze bajki i spisuje legendy. W jej pracach oprócz wartościowych przesłań, znajduje się cała gama przyjaznych bohaterów oraz ciekawych koncepcji, a wszystko to jest ubrane w bardzo sympatyczną treść. Miałam już przyjemność czytać jedną z książeczek Urszuli Kozłowskiej „Jak jeżyk z jerzykiem odkryli Afrykę” i przyznaję, że jest to ciekawa i wartościowa lektura dla najmłodszych.

Tym razem wydawnictwo Dreams proponuje piękną, niebywale uroczą i ciesząca oczy książkę z wierszykami homonimowymi (mam dziwne poczucie humoru, bo to słowo bawi mnie do łez) pod tytułem „Czapka nie Witka czyli odlotowe zabawy słowem”. Jest to pomysł oryginalny i godny uwagi, gdyż oprócz tego, że dla maluszków wierszyki na pewno będę interesujące i dowcipne, to na dodatek homonimy to świetna zabawa, która wciągnie całą rodzinę w szaloną grę słów, które charakteryzują się jednakowym brzmieniem lecz jednak różnią się znaczeniem, pochodzeniem, pisownią, a nawet odmianą np. każę i karzę, kot i kod czy kąta i konta.

„(...)Lubicie psoty...? To nie ma sprawy
- zapraszam, życząc pysznej zabawy!”

Książeczka Urszuli Kozłowskiej to kilkanaście króciutkich wierszyków, w którym słowo ma olbrzymie znaczenie. Na pierwszej stronie znajdziemy figlarny tekst o tym czym są homonimy i jak je wplatamy w rymy. Oczywiście jest on na tyle przystępny i prosty, że najmłodszy czytelnik nie będzie miał problemów ze zrozumieniem znaczenia tego związku wyrazowego i czytanie homonimowych żartów będzie dla niego przednią rozrywką. Jeśli już zapoznamy się z podstawami to czeka nas nie lada wyzwanie. Na kilkudziesięciu stronach poznamy niezwykłych bohaterów i ich równie niezwykłe przygody opisane w sposób wyjątkowy i niebywale przesympatyczny.

Różowa wróżka siedziała w róży.
Baran ją spytał: - Czy pani wróży?
Odpowiedź szybką dostał od wróżki:
- Oj, baran z ciebie... Puknij się w różki!

Tego typu wierszyków w książeczce jest bez liku, oczywiście różnią się one długością i treścią, bo w końcu zabawa mam być zabawą, a nie nudną przygodą z meczącym tekstem, poza tym wszystkie wywołują uśmiech i … domagają się zapamiętania, jak choćby ten frapujący tekst, którego za żadne skarby nie mogę powtórzyć.

Dusia ciągle Dasię dusi.
Dasia zaś nie dusi Dusi.
Bo choć Dusia dusi Dasię,
Dasia Dusi dusić da się.

W przypadku książek dla dzieci, koniecznie trzeba wspomnieć o opracowaniu graficznym. Jestem niezmiernie uradowana, że ilustracje do wierszyków wykonał Dariusz Want, którego prace są mi znane z bajki „Cukierku, Ty Łobuzie!”. Pan Dariusz to mistrz kreski, poza tym jego rysunki są niesamowite, czarują kolorami i unikatowym wykonaniem. Oprócz tego że „Czapka nie Witka...” zachwyca estetycznym i bajecznym środkiem to wydawnictwo Dreams podarowało jej twardą okładkę i gruby papier. Pozycja jest to nie byle jaka i na pewno będzie doskonałą lekturą dla najmłodszych. Dla mnie ta książka to strzał w dziesiątkę, trudno jest oprzeć się czarowi homonimowych tekstów, a także magicznym i zabawnym rysunkom. Całość robi rewelacyjne wrażenie, bardzo polecam.

Urszula Kozłowska to autorka wielu książek i książeczek dla najmłodszych. Z gracją pisze bajki i spisuje legendy. W jej pracach oprócz wartościowych przesłań, znajduje się cała gama przyjaznych bohaterów oraz ciekawych koncepcji, a wszystko to jest ubrane w bardzo sympatyczną treść. Miałam już przyjemność czytać jedną z książeczek Urszuli Kozłowskiej „Jak jeżyk z...

więcej Pokaż mimo to

avatar
320
11

Na półkach:

Prześmieszna książeczka! :)

Prześmieszna książeczka! :)

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    17
  • Chcę przeczytać
    7
  • Posiadam
    6
  • 2020
    1
  • Ulubione
    1
  • Chcę przeczytać Cz.
    1
  • Dzieci: do zdobycia
    1
  • Samodzielne
    1
  • KRESY - zbieram dla Polaków na Kresach
    1
  • Mała Biblioteczka
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Czapka nie Witka czyli odlotowe zabawy słowem


Podobne książki

Okładka książki Edek pomaga Thomas Brunstrøm, Thorbjørn Christoffersen
Ocena 10,0
Edek pomaga Thomas Brunstrøm, T...
Okładka książki Pani wiatru Lisa Aisato, Maja Lunde
Ocena 8,6
Pani wiatru Lisa Aisato, Maja L...
Okładka książki Książka o górach Patricija Bliuj-Stodulska, Robb Maciąg
Ocena 9,0
Książka o górach Patricija Bliuj-Sto...

Przeczytaj także