Zablokowany. Formuła 1

2012-03-07
2012-03-07
Barbara Tarnas
zablokowany formuła 1 wolf haas

Rewelka :) Książka opowiada historię pewnego sprzedawcy gadżetów, który za morderstwo ląduje w więzieniu. Jest to kibic F1 pełną gębą, uwielbiający austriackich kierowców z Nikim Laudą na czele, znający każdy szczegół na każdy temat związany z F1 i serdecznie nienawidzący amerykańskich serii wyścigowych, który wraz z grupą kolegów po fachu, podobnych do niego zapaleńców, podróżuje z wyścigu na wyścig, robiąc interesy. Kartka za kartką dowiadujemy się, jak bohater znalazł się w więzieniu.

Książkę podzielić można na dwie części. W pierwszej bohater opisuje swoje podróże na poszczególne wyścigi i początek koszmarnej dla niego historii. Przemieszczając się z toru na tor, wspomina wiele pamiętnych chwil dla F1, które miały tam miejsce. Jego i jego kolegów historia dzieje się jakby z boku, a wydarzenia ze świata wyścigów nie stanowią tylko tła dla opowieści, ale zdają się być wręcz na pierwszym planie. Atmosfera tutaj jest taka, że F1 wydaje się jakąś baśnią, legendą dziejącą się gdzieś ponad wszystkim. Tutaj też widać wyraźne rozgraniczenie pomiędzy drobnym światkiem sprzedawców, a potężną F1. W drugiej części sytuacja się zmienia, a historia bohaterów i autentyczne fakty z F1 zaczynają się wiązać. Autor zorganizował wszystko tak, że mimo wszystko wiadomo, co było naprawdę, a co jest jego wyobraźnią.

Historia kryminalna tu pokazana, do granic możliwości absurdalna, jest świetnie opisana i szczerze gratuluję autorowi pomysłu na tę książkę. Historię opowiada sam bohater, co jest dodatkowym atutem. Postaci mają bardzo wyraziste charaktery, a cała historia ma swój klimat. Nie wiem za wiele o autorze, ale musi on być pasjonatem wyścigów, bo ktoś kompletnie niezainteresowany nie potrafiłby wszystkiego w taki sposób ująć, ani stworzyć tak charakterystycznego bohatera i to w tak potężnej objętościowo książce (nieco ponad 200 stron). Główny bohater jest arcydziełem pisarza :). Autor sypnął tutaj całą gamą ciekawostek na temat wielu kierowców i wydarzeń, głównie z lat 70-tych, ale też z dwóch kolejnych dekad. Łącząc je, stworzył bardzo pomysłową teorię... Naprawdę fajna książka i jeszcze na pewno do niej wrócę :)

Jeździłam za tą książką; szukałam jej we wszystkich księgarniach i antykwariatach; sprawdzałam na aukcjach. Znalazłam w miejskiej bibliotece - pojechałam po nią na przysłowiowym gwizdku i co? I bardzo mocno zawiodłam się na niej... Nic, tylko koszulki... Nie polecam. Tylko stracicie czas.

Można przeczytać, aczkolwiek dla fanów Formuły 1 będzie gratką:) Dużpo szczegółów odnośnie kierowców Formuły 1, dużo nawiązań do starszych wyścigów.

Niezwykle polecam wszystkim! :)

Niezwykle polecam wszystkim! :)

• K001
  • Przeczytane (2017)
  • Motorsport
  • Wszystkie
  • Do przeczytania (posiadam)

Wolf Haas Zablokowany. Formuła 1 Zobacz więcej