Guziki Napoleona - jak 17 cząsteczek zmieniło historię

Okładka książki Guziki Napoleona - jak 17 cząsteczek zmieniło historię Jay Burreson, Penny Le Couteur
Okładka książki Guziki Napoleona - jak 17 cząsteczek zmieniło historię
Jay BurresonPenny Le Couteur Wydawnictwo: Twój Styl popularnonaukowa
popularnonaukowa
Napoleon's Buttons. How 17 Moleculesmchanged History
Twój Styl
2004-01-01
2004-01-01
Wojciech Tyszka

Myślę, że książka idealna dla chemików / fanów chemii, ponieważ jest tam trochę wzorów i pokazane zostało rozmieszczenie atomów cząsteczek w przestrzeni. Trochę się w tym gubiłem czasami, aczkolwiek jest to mniejsza część książki. Pomimo iż nie znam się za bardzo na chemii, bardzo przyjemnie czytało mi się tę książkę. Co więcej autorzy skupiają się na wpływie tych tytułowych cząsteczek na historię świata i wymyślają alternatywne scenariusze. Mi bardzo przypadło do gustu wspominanie o fortunach, które zbili ludzie, często sami naukowcy, którzy zainwestowali w wykorzystanie nowo odkrytych związków chemicznych w przemyśle. Dlatego ta książka może stanowić motywację dla początkujących, i nie tylko, chemików.

Smacznie podane (a przez to i łatwe do przełknięcia) podstawy chemii i związane z nią ciekawostki. Całość utrzymana w tonie "Co by było gdyby". Miejscami za mało faktów a za dużo gdybania. Dla studentów biologii i chemii będzie ledwie chwilową rozrywką, ale laika może zachęcić do nauki.

Książka w ciekawy i przystępny sposób pokazuje ja kilka cząstek chemicznych ukształtowało nasz dzisiejszy świat. Znaczenie jakie miała dana cząstka na historię ludzkości jest bogato ilustrowane przez różne prawdzie i ciekawe wydarzenia.

• Popularnonaukowe
  • Oczekujące