Wspinaczka

- Kategoria:
- reportaż
- Seria:
- Z różą wiatrów
- Tytuł oryginału:
- The Climb
- Wydawnictwo:
- Wydawnictwo Dolnośląskie
- Data wydania:
- 2015-10-21
- Data 1. wyd. pol.:
- 2006-02-28
- Liczba stron:
- 416
- Czas czytania
- 6 godz. 56 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788327154491
- Tłumacz:
- Piotr Pawlaczek
- Tagi:
- Piotr Pawlaczek Mount Everest Himalaje wspinaczka tragedia
W maju 1996 roku uczestników dwóch komercyjnych wypraw na Mount Everest zaskoczyła niezwykle gwałtowna burza śnieżna. Jedną wyprawą kierował Scott Fischer, a drugą Rob Hall. Zatrudniony przez Fischera przewodnik – rosyjski himalaista Anatolij Bukriejew dokonał rzeczy niemożliwej. Podjął samotną akcję ratunkową i wyprowadził ze strefy śmierci swoich podopiecznych. Żywioł pochłonął jednak Fischera oraz Halla i trzech członków jego ekipy. Niektórzy uczestnicy wyprawy Halla winą za śmierć współtowarzyszy obciążyli Rosjanina. Jeden z nich, Jon Krakauer, dał temu wyraz w swojej książce. Wspinaczka to osobista odpowiedź Bukriejewa na postawione mu zarzuty.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Oceny
Cytaty
Szczerze mówiąc, nie odczuwam w górach strachu. Wręcz przeciwnie... czuję, że moje ramiona się prostują, wyciągają, jak u ptaka, który rozpo...
RozwińW świecie nie ma tyle szczęścia, by wystarczyło dla wszystkich. Tamtej nocy przypadła mi w udziale czyjaś dola. … przypisywanie sobie wszech...
Rozwiń
OPINIE i DYSKUSJE
Wspinaczka to bardzo poruszająca książka o wyprawie w góry i źle podjętych tam decyzjach. U mnie wywołała łzy w oczach i parę dni po przeczytaniu byłam bardzo nią wstrząśnięta.
Jest super !!Polecam
Wspinaczka to bardzo poruszająca książka o wyprawie w góry i źle podjętych tam decyzjach. U mnie wywołała łzy w oczach i parę dni po przeczytaniu byłam bardzo nią wstrząśnięta.
Pokaż mimo toJest super !!Polecam
w komplecie z książką Krakauera
w komplecie z książką Krakauera
Pokaż mimo toKsiążka jest odpowiedzią na zarzuty Jona Krakauera zawarte w pozycji "Wszystko za Everest". Najpierw sięgnęłam po książkę Amerykanina, przyznałam mu rację w każdej sprawie, ale teraz, po przeczytaniu relacji Bukriejewa, wiem, że nie był on nieczułym przewodnikiem, który zostawił klientów na pastwę losu. Był doświadczonym himalaistą i przeprowadził heroiczną akcję ratunkową, której nikt nie chciał się podjąć.
Jaka była prawda? Tego zapewne się nigdy nie dowiemy, ale moim zdaniem książkę Rosjanina czyta się o wiele lepiej, nie rozpisuje się on niepotrzebnie i nikogo nie oskarża; po prostu opisuje jak wyglądały wydarzenia z 1996 roku w jego oczach.
Uważam, że trzeba przeczytać obie książki. Jest to ta sama historia, ale w oczach dwóch zupełnie różnych osób.
Książka jest odpowiedzią na zarzuty Jona Krakauera zawarte w pozycji "Wszystko za Everest". Najpierw sięgnęłam po książkę Amerykanina, przyznałam mu rację w każdej sprawie, ale teraz, po przeczytaniu relacji Bukriejewa, wiem, że nie był on nieczułym przewodnikiem, który zostawił klientów na pastwę losu. Był doświadczonym himalaistą i przeprowadził heroiczną akcję ratunkową,...
więcej Pokaż mimo to"Wspinaczka" Bukriejew / "Wszystko za Everest" Krakauer - te dwie pozycje o tragedii na Evereście trzeba przeczytać i samemu wyciągnąć wnioski.
"Wspinaczka" Bukriejew / "Wszystko za Everest" Krakauer - te dwie pozycje o tragedii na Evereście trzeba przeczytać i samemu wyciągnąć wnioski.
Pokaż mimo toO tym, co naprawdę wydarzyło się na górze i dlaczego dwoje wyśmienitych organizatorów nie zdecydowało się zawrócić o czasie, nie dowiemy się już do końca nigdy, ponieważ obojgu przyszło zapłacić za tę wyprawę najwyższą cenę. Próba obarczenia Bukriejewa o to co zaszło i na jaką skalę, jest pomysłem samym w sobie brzmiącym dość niedorzecznie.
"Wspinaczka" to opowieść przedstawiająca bieg wydarzeń z punktu widzenia drużyny Mountain Madness. Obserwujemy w niej przygotowania do ekspedycji i systematyczny rozwój wydarzeń, prowadzący do tragicznego punktu kulminacyjnego. Jest to też analiza wypadków krok po kroku, z zastosowaniem transkrypcji nagrań, cytatów, zdjęć oraz listów.
W przeciwieństwie do "Wszystko za Everest", z powodu której została napisana, "Wspinaczka" nie rzuca oskarżeniami i nie obarcza, a jedynie domniemywa, na podstawie zeznań innych uczestników, co mogło być właściwym powodem tragedii. Jest swoistą linią obrony Bukriejewa przeciwko krzywdzącym oskarżeniom Krakauera.
Być może znalezienie kozła ofiarnego w postaci rosyjskiego przewodnika było próbą uciszenia sumienia autora "Wszystko za Everest", nie da się bowiem zaprzeczyć, iż sama obecność Krakauera wprowadzała dość presji i motywowała organizatorów do parcia naprzód, jak się okazuje kosztem... życia swojego i innych, mniej doświadczonych uczestników.
Jak autor sam słusznie zauważa "dociekania te nie wyniosły nic więcej poza tym, że oceniły człowieka, którego życie nie było bardziej skomplikowane od wszystkich pozostałych, ani też tych z nas, którzy postanowili opisać wydarzenia 10 maja 1996 roku. Owe "rewelacje" wcale nie przyczyniły się do zrozumienia tego, co się stało". Słowa te, w książce napisane konkretnie pod adresem Scotta Fischera, z powodzeniem moga zostać użyte w odniesieniu do wszystkich tych, którzy po wydarzeniach z '96 roku nie mogą już stanąć we własnej obronie.
O tym, co naprawdę wydarzyło się na górze i dlaczego dwoje wyśmienitych organizatorów nie zdecydowało się zawrócić o czasie, nie dowiemy się już do końca nigdy, ponieważ obojgu przyszło zapłacić za tę wyprawę najwyższą cenę. Próba obarczenia Bukriejewa o to co zaszło i na jaką skalę, jest pomysłem samym w sobie brzmiącym dość niedorzecznie.
więcej Pokaż mimo to"Wspinaczka" to opowieść...
Według mnie obowiązkowa pozycja do przeczytania, aby w pełni (o ile to możliwe) zaznajomić się z tragedią, która wydarzyła się na Evereście w maju 1996 roku. Odpowiedz na poważne zarzuty postawione w książce Krakauera "Wszystko za Everest". "Wspinaczka" jest o wiele mniej nagłośnioną książką aniżeli pozycja Krakauera. Warto poznać obraz tragedii z dwóch stron. Pomimo prostego języka, książka ujęła mnie swoją szczerością i dzięki niej można zobaczyć "obraz tragedii" z dwóch stron. Każdy wyciągnie swoje wnioski, ale zapewne po przeczytaniu obu powyższych pozycji osąd będzie bardziej obiektywny i pełny. To nie jest książka, którą czyta się "na raz", bywa czasami nużąca i męcząca ale jest w 100% warta tego, aby dotrzeć do jej ostatniej strony.
Według mnie obowiązkowa pozycja do przeczytania, aby w pełni (o ile to możliwe) zaznajomić się z tragedią, która wydarzyła się na Evereście w maju 1996 roku. Odpowiedz na poważne zarzuty postawione w książce Krakauera "Wszystko za Everest". "Wspinaczka" jest o wiele mniej nagłośnioną książką aniżeli pozycja Krakauera. Warto poznać obraz tragedii z dwóch stron. Pomimo...
więcej Pokaż mimo toSympatyzuję z głównym bohaterem książki i, w mojej ocenie, bohaterem po prostu. Wspinaczka jest odpowiedzią na okrutne zarzuty, które pojawiły się w innej publikacji. Czytelnicy przyglądający się tej dyskusji nie byli świadkami zdarzeń opisanych w relacjach uczestników, ale poznali kilka różnych spojrzeń na wspinaczkę wysokogórską. Można się z nimi zgadzać lub nie, ale myślę, że uczestnicy wypraw powinni znać ryzyko sportów tego typu, co więcej, powinni dokładnie wiedzieć z kim się wybierają i jakie podejście ma osoba, która towarzyszy im w przygodzie. Anatolij był kontrowersyjny, ale też (w moim odczuciu), bardzo prosty i uczciwy w swoich zachowaniach. Książka jest moim zdaniem obowiązkowym uzupełnieniem filmu Everest i książki Wszystko za Everest. Opowiada o odwadze, tragedii, sile i poświęceniu. Pozostawia czytelnika rozdartego wewnętrznie. Gorąco polecam.
Sympatyzuję z głównym bohaterem książki i, w mojej ocenie, bohaterem po prostu. Wspinaczka jest odpowiedzią na okrutne zarzuty, które pojawiły się w innej publikacji. Czytelnicy przyglądający się tej dyskusji nie byli świadkami zdarzeń opisanych w relacjach uczestników, ale poznali kilka różnych spojrzeń na wspinaczkę wysokogórską. Można się z nimi zgadzać lub nie, ale...
więcej Pokaż mimo toMoże książka nie jest napisana w sposób wybitny, ale najważniejsza jest treść - autor przedstawia historię tragedii z perspektywy Bukriejewa, obalając tym samym zarzuty Krakauera, który niesprawiedliwie przypisuje Anatolijowi całą winę.
Może książka nie jest napisana w sposób wybitny, ale najważniejsza jest treść - autor przedstawia historię tragedii z perspektywy Bukriejewa, obalając tym samym zarzuty Krakauera, który niesprawiedliwie przypisuje Anatolijowi całą winę.
Pokaż mimo toRewelacyjna książka! Prawdę mówiąc czytało mi się ją lepiej niż "Wszystko za Everest". Nie jest niepotrzebnie rozwleczona, trzyma w napięciu, wzrusza, pomaga zrozumieć postawy uczestników wyprawy.
Rewelacyjna książka! Prawdę mówiąc czytało mi się ją lepiej niż "Wszystko za Everest". Nie jest niepotrzebnie rozwleczona, trzyma w napięciu, wzrusza, pomaga zrozumieć postawy uczestników wyprawy.
Pokaż mimo toKsiążkę należałoby ocenić podwójnie. Bo posiada ona dwie zupełnie różne czesci. Pierwsza to opis wydarzeń poprzedzających górską tragedię. Za tę część wystawiam 9/10. Bardzo ciekawa, wciągająca czyta się błyskawicznie. A druga część stanowiącą niemal połowę książki to jest opis dowodów na prawdziwość opisanych w pierwszej części wydarzeń. Ta część jest trochę nudna, wciąż powtarzają się pewne rzeczy. Im bardziej wybielany jest Bukrjejew tym bardziej przychodzi na myśl że tylko winny tak bardzo się tłumaczy. Bez tej części książka byłoby dużo chudsza ale na pewno dużo ciekawsza.
Książkę należałoby ocenić podwójnie. Bo posiada ona dwie zupełnie różne czesci. Pierwsza to opis wydarzeń poprzedzających górską tragedię. Za tę część wystawiam 9/10. Bardzo ciekawa, wciągająca czyta się błyskawicznie. A druga część stanowiącą niemal połowę książki to jest opis dowodów na prawdziwość opisanych w pierwszej części wydarzeń. Ta część jest trochę nudna, wciąż...
więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to