Zestaw urodzinowy

Okładka książki Zestaw urodzinowy Grzegorz Kasdepke
Okładka książki Zestaw urodzinowy
Grzegorz Kasdepke Wydawnictwo: Wydawnictwo Literatura Seria: Z parasolem literatura dziecięca
literatura dziecięca
Z parasolem
Wydawnictwo Literatura
2011-11-03
2011-11-03

Okładka książki Bajki mają moc. Wspierające opowiadania dla dzieci i rodziców Sylwia Chutnik, Marta Iwanowska-Polkowska, Joanna Jagiełło, Grzegorz Kasdepke, Barbara Kosmowska, Aneta Krasińska, Urszula Młodnicka, Ewa Nowak, Joanna Olech, Ewa Świerżewska, Joanna Szulc, Jarosław Żyliński
Bajki mają moc... Sylwia Chutnik, Mar...
Okładka książki A ja nie chcę być księżniczką Emilia Dziubak, Grzegorz Kasdepke
A ja nie chcę ... Emilia Dziubak, Grz...
Utopay. Przysz... Wojciech Chamier-Gl...

Sam nie wiem dla kogo są te opowiadania. Zbyt infantylne by były dla dorosłych, a pisane z pozycji taty Kacpra, co z kolei powoduje, że mojego syna średnio zainteresowały i nie potrafił się wczuć. Znakomicie natomiast przy tym zbiorze opowiadań zasypiał - jakieś, więc potrzeby zostały zaspokojone ;)

Kupiłam chrześniaczce, zajrzałam i przeczytałam całą. Bardzo ciekawa pozycja, nie dziwię się dzieciom, że do Autora stoją w długiej kolejce na targach książki. Każde z opowiadań powodowało uśmiech na twarzy, czasem refleksję, a i często wybuch gromkiego śmiechu. Polecam i małym i dużym.

Najpierw istniały sobie osobno: książeczka "Kacperiada" (23 teksty) oraz "Kacper z szuflady" (18 tekstów). Jednak wydania zbiorowe mają swoje plusy - dodatkowe opowiadania - tak też jest w tym przypadku - znajdziemy ich tutaj aż pięć.
A kim w ogóle jest Kacper i co chodzi z Kacperiadą? Kacper jest kilkuletnim chłopcem (W "Kacperiadzie" jest przedszkolakiem, zaś później chodzi już do szkoły) obdarzonym niezwykłą wręcz spostrzegawczością i wyobraźnią. Jest sympatyczny, uśmiechnięty, ale i ciekawy świata przez co opisane w opowiadaniach sytuacje chwilami stają się zabawne czy groteskowe (wiadomo jakie pytania potrafią zadawać takie dzieci:)),ale zawierają też morał. W większości poszczególne historie poznajemy dzięki relacjom na linii tata-syn, co pokazuje jakie powinny być wzorce męskiej części rodziny dla małego chłopca. W różnorodnych przygodach nie zabraknie też innych członków rodziny i mamy Kacpra oraz przyjaciół.

Całość jest pięknie zilustrowana (zabawne i kolorowe obrazy),w twardej oprawie, z językiem i czcionką dopasowaną do - nawet samodzielnego czytania przez - kilkulatków. Długość poszczególnych opowiadań jest z kolei przemyślana pod kątem skupienia uwagi przez dziecko, czy to w ciągu dnia czy przed snem.

Muszę przyznać, że luty jest dla mnie miesiącem literatury dziecięco- młodzieżowej. Dawno nie przeczytałam tylu książek przeznaczonych dla wyżej wspomnianej grupy wiekowej. Czasami potrzebny jest oddech od wzruszeń i kryminałów.
Nie raz, nie dwa pisałam, że jestem zachwycona twórczością Grzegorza Kasdepke i mimo , że w moim wieku, takie opowieści czyta się dzieciom to dla tego pana zrobię wyjątek. Mam też plany co do książek dziecięcych, które posiadam: otrzymają je dzieci mojej siostry w momencie gdy dorosną do odpowiedniego wieku (na razie mają 3 latka i maluch 7 miesięcy).
"Zestaw urodzinowy" to zbiór opowiadań o przesympatycznym Kacprze, jego tacie i mamie. Jest to książka pełna humoru, wciągająca, powinna spodobać się dzieciom.
Historie były publikowane w "Świerszczyku", a my z okazji 10- lecia wydania otrzymujemy bonus: 5 nowy opowiadań.
Bardzo polubiłam Kacpra. To bardzo mądry i rezolutny chłopiec. I ciekawy świata. Zadaje pytania, stara się jak najwięcej dowiedzieć.
Bardzo sympatyczny jest również tata Kacpra. Cierpliwie uczy syna, odpowiada na pytania i opowiada z humorem o sytuacjach, w których uczestniczył jego syn.
Polecam! Warto mieć i warto przeczytać.

Przed dziesięciu laty Grzegorz Kasdepke wydał swą pierwszą książkę. Była to "Kacperiada". Zabawne historie z udziałem małego Kacpra i jego rodziny szybko podbiły serca młodych Czytelników, a sama książka została doceniona i nagrodzona. Zdobyła m.in Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego, Wyróżnienie Małego Donga oraz nominację do Nagrody Polskiej Sekcji IBBY. Dzieciaki złaknione dalszych opowiadań z udziałem ich ulubieńca dopytywały, czy powstanie kolejna książeczka z jego przygodami. Panu Kasdepke nie pozostało więc nic innego, jak ją napisać. I tak do rąk dzieci trafił "Kacper z szuflady", który stał się równie popularny co poprzednia część.

Niedawno na półce mojej córki pojawiła się nowa książka - "Zestaw urodzinowy" Grzegorza Kasdepke. To wydane w jednym tomie "Kacperiada" oraz "Kacper z szuflady". Łącznie mamy tu aż 41 historii o ciekawskim, sympatycznym, momentami niesfornym synku autora, jego rodzinie, przyjaciołach oraz innych osobach napotykanych na co dzień. Ale to nie wszystko. W środku znajduje się jeszcze bonus w postaci 5 nowych opowieści dotąd nigdzie nie publikowanych. Książka została pięknie i starannie wydana. W twardej oprawie, na dobrej jakości papierze, historie napisane zostały odpowiedniej wielkości czcionką - ani zbyt małą, ani zbyt dużą, przystępnym dla dziecka językiem. Całości dopełniają ilustracje autorstwa Piotra Rychla, wielokolorowe, sympatyczne, zabawne, miłe dla oka. Same opowieści nie są zbyt długie, więc można ze spokojem czytać je już najmłodszym dzieciom bez obawy, że te nie wytrwają do końca. Historie te mają w głównej mierze postać dialogu pomiędzy tatą (autorem) a jego synkiem. Dotyczą one codziennego życia - wspólnych zabaw, przeżytych razem przygód, przeróżnych śmiesznych wpadek, które im się przydarzyły. Nie jestem w stanie stwierdzić, która z opowieści podobała mi się najbardziej, gdyż każda z nich jest inna, ale wszystkie łączy jedno - są ciekawe, zabawne, opowiedziane z humorem i pokazują, jak ważne są dobre relacje i wspólny dialog pomiędzy członkami rodziny. Z kart książki widać, jak wielkim uczuciem pan Kasdepke darzy swojego synka. Taki tata to prawdziwy skarb. Takiego taty życzę każdemu dziecku - troskliwego, opiekuńczego, wyrozumiałego, poświęcającego swój czas na wspólną zabawę, potrafiącego słuchać. Wracając jednak do książki nie pozostaje mi już nic innego, jak zachęcić Was do tego, byście po nią sięgnęli, usiedli wraz z dzieckiem i wspólnie zaczytali się w przygodach małego Kacperka. Dobra zabawa gwarantowana!

Moja ocena: 5/6

• ❇️ Legimi
  • Kiedyś miałam
  • Przeczytane w 2014
  • Mojemu synusiowi
  • Recenzje 2014
  • Szymuś

Dodaj cytat z książki Zestaw urodzinowy