Wielka Gra. Sekretna wojna o Azję Środkową

Peter Hopkirk Wydawnictwo: Zysk i S-ka Seria: Człowiek Poznaje Świat historia
The Great Game. On Secret Service in High Asia
Jarosław Skowroński
Zysk i S-ka
Rosja Wielka Brytania Azja Środkowa imperium historia kolonializm XIX wiek odkrycia geograficzne
The Great Game. On Secret Service in High Asia
historia
Jarosław Skowroński
Człowiek Poznaje Świat

Znakomita książka o konflikcie brytyjsko-rosyjskim w Azji Środkowej. Bardzo polecam!

Dodam tylko że nie rozumiem jak Zysk mógł wydać tą książkę bez indeksu.
W końcu to nie jakąś powieść jednorazowego użytku tylko dzieło do którego się będzie wracało żeby coś sprawdzić. I co, szukaj wiatru w polu, tak? Wstyd Panie i Panowie z Zysk i Sp.
(mam pierwsze wydanie, może drugie jest w pełni profesjonalne).

FE-NO-ME-NAL-NA książka, jedna z tych, która na zawsze zmienia postrzeganie historii świata u wrażliwego czytelnika. W niesamowicie przystępny sposób opisane stulecie rywalizacji carskiej Rosji z imperialną Anglią, będącą u szczytu swojej potęgi, o wpływy w Azji Centralnej w XIX wieku. Po lekturze tego typu książki naprawdę zadaję sobie pytanie, po co jest literatura...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Peter Hopkirk napisał książkę znakomitą w wartki sposób opisaną sytuację stuletniego konfliktu dwóch imperiów ówczesnego świata Wielkiej Brytanii i Rosji carów. Książka podzielona została na 37 rozdziałów opisujących działania stron konfliktu, jednak nie tylko jako konfliktu polityków, bankierów i elit w ogóle, ale konfliktu zwykłych żołnierzy obu stron i historii, która...

Książka dobra, ukazująca rywalizację między mocarstwami o rynek zbytu i dla możliwości grabieży nowych państw, ukazuje hipokryzję Anglii itp.

Świetna!

Bardzo dobra pozycja. Wciąga tak, że te 700 stron czyta się jednym tchem.

Brytyjczycy nazywali ją "Wielką Grą", Rosjanie - "Turniejem Cieni". Była to zimna wojna w wydaniu dziewiętnastowiecznym, której celem było panowanie nad Azją Środkową. Głównymi bohaterami książki są podróżnicy, żołnierze, szpiedzy, którzy najczęściej łączyli wszystkie te funkcje, aby wystrychnąć na dudka swoich znajomych po fachu zza granicy, ale także lokalnych watażków,...

Tytułowa Wielka Gra toczyła się przez praktycznie cały wiek XIX pomiędzy Imperium Rosyjskim i Brytyjskim, dziś daje asumpt do rozważań nad światem jak najbardziej współczesnym.

Jak powiedział Cyceron „historia magistra vitae est” -”Historia jest nauczycielką życia”. Jednak ludzkość jest wyjątkowo tępym uczniem i przez ponad 2000 lat od czasów Marka Tulliusza Cycerona nie...

Bardzo dobra książka którą czyta się wręcz jak przygodową. Mało kto zna tem temat, może prócz Rosji i Wielkiej Brytanii, i krajów na których owa walka miała miejsce. Pakistan Afganistan, Armenia... Dwukrotnie do niej wracałem. Polecam.

Dyskusje

• Historia