James Bond. Szpieg, którego kochamy

Bukowy Las
2011-11-01
2011-11-01
James Bond film

Okładka książki Mity Rock And Rolla. Cała prawda o najsłynniejszych (i okrytych niesławą) wyskokach największych gwiazd rocka Daniel Durchholz, Gary Graff
Mity Rock And ... Daniel Durchholz, G...
Okładka książki Alfabet na cztery ręce Zygmunt Kałużyński, Tomasz Raczek
Alfabet na czt... Zygmunt Kałużyński,...
Okładka książki Jak napisać scenariusz filmowy William Missouri Downs, Robin U. Russin
Jak napisać sc... William Missouri Do...

elo to ja james bond

elo to ja james bond

Pozycja „Szpieg, którego kochamy” to książka skupiająca w sobie niemal wszystkie najważniejsze informacje dotyczące serii filmów o Jamesie Bondzie. To tak naprawdę leksykon, bo znajdziemy w niej wszelkie fakty związane z przygotowaniami do prawie każdego filmu z cyklu, szczegółowy opis każdej sceny czy to w jaki sposób przebiegła światowa premiera.

Autor praktycznie z encyklopedyczną dokładnością wyjaśnia czytelnikowi proces tworzenia filmów na przekroju niemal 50 lat poczynając od Dr No. (1962),a kończąc na Quantum of Solace (2008). Znajdziemy w niej praktycznie wszystkie informacje, które każdy szanujący się fan chciałby znać – od scenarzystów przez aktorów drugo- i trzecioplanowych aż do opisu lokacji czy kaskaderach. Dla mnie szczególnie ciekawe były kulisy zatrudnienia niektórych gwiazd odpowiedzialnych za stworzenie kolejnych piosenek tytułowych. Wszak każdemu filmy z agentem 007 kojarzą się z motywem skomponowanym przez Johna Barry’ego i sekwencją początkową (tzw. Gun barrel) oraz oczywiście z piosenką tytułową z charakterystycznym intro. Właśnie te smaczki stanowią o sile książki. Bardzo interesujące są również opisy scen akcji, z których część robi wrażenie do dziś, co pokazuje jak trudne mogły one być z punktu widzenia realizacji. Pamiętajmy, że filmy z 007 zaczęły powstawać początkiem lat 60-tych ubiegłego stulecia. Choćby z tego powodu warto sięgnąć po tę książkę.

Nie jest to jednak pozycja perfekcyjna. Czytając zwróciłem uwagę głównie na dwie rzeczy. Pierwszą jest fakt, że w książce zabrakło kontekstu popkulturowego, który w przypadku tak kultowej serii aż prosi się o podkreślenie i komentarz autora. Jasne znajdziemy tu przekrój przez kolejne dekady XX wieku i to kultura zmieniała nie tylko głównego bohatera, ale i filmy. Chciałoby się tego po prostu więcej. Drugą i ostatnią kwestią jest to, że wszystkie obecne w książce ciekawostki o realizacji „najdłuższego serialu w dziejach kina” z wielkiej zalety jednocześnie stały się też wadą przez swój kronikarski charakter. Brakuje przez to trochę finezji i polotu, ale może nie o to autorowi chodziło.

Podsumowując, myślę, że kinomaniacy znajdą coś dla siebie, choć zdaję sobie sprawę, że przez ilość nazwisk i faktów czasem może być trudno przebrać przez niektóre strony. „James Bond. Szpieg, którego kochamy” to książka obowiązkowa dla każdego fana agenta Jej Królewskiej Mości. Ja swój egzemplarz dostałem w prezencie i jako osoba od dziecka wychowująca się na przygodach agenta 007 bardzo się cieszę, że mam tą pozycję w swojej kolekcji.

Jestem ciekaw, jak wyglądałaby tego typu książka w przypadku innych kultowych serii np. Star Wars?

Autor praktycznie z...

Opracowanie Grześka to liczące prawie 600 stron i nabite faktami tomiszcze. Książka ma raczej mało wyszukaną ale za to przejrzystą kompozycję. Autor opisuje film po filmie, wg następującego schematu: 1 Przygotowania, 2. Realizacja. 3. Premiera. Realizacja to nic innego jak opis kolejnych kluczowych scen i okoliczności w jakich je nakręcono. Pada tu mnóstwo nazwisk, nazwisk i jeszcze więcej nazwisk. Jest mowa o producentach, kaskaderach, piosenkarzach, scenarzystach, do tego lokalizacjach, samochodach oraz oczywiście aktorach odtwarzających role pierwszo-, drugo-, trzecio- i któreś tam planowe. Do tego zatrzęsienie faktów, ciekawostek z planu i spoza planu. W sumie wszystko czego byśmy po takiej książce oczekiwali.

Zwróciłem uwagę podczas lektury na dwie rzeczy. Ta bardziej oczywista to fakt jak bardzo określone czasy i kontekst kulturowy wpływały na wygląd i zachowanie głównej postaci i samą fabułę. Np. lata 80, lata strachu przed AIDS to czas gdy Bond unikał podrywania i miał w filmie zazwyczaj jedną partnerkę (pewnie dlatego filmy z Daltonem kompletnie mi się nie spodobały, hehe). Po drugie, to mniej oczywiste, w czasach scenografii z komputera trudno sobie wyobrazić jakim wyzwaniem logistycznym były te filmy i że traktowanie ich dzisiaj z przymrużeniem oka jest dla nich zwyczajnie niesprawiedliwe. Skok na nartach w przepaść i otwarcie spadochronu? No problem, musimy tylko znaleźć człowieka, który zgodzi się to zrobić, znaleźć lokalizację w Kanadzie, wysłać tam kilkadziesiąt osób na 6 tygodni i voila - mamy 30-sekundowe ujęcie. Samochód ma zrobić beczkę w powietrzu na zarwanym moście? Nie ma sprawy, zatrudnijmy ekipę szaleńców, zbudujmy most, zmodyfikujmy ileś tam samochodów i zróbmy to po raz pierwszy w historii, może się uda, może nikt nie zginie. Bójka na lecącym samolocie? No jasne! Chłopaki właźcie na samolot i postarajcie się nie zabić. Bond ma mieć taki odrzutowy plecak albo latać mini-helikopterem i strzelać rakietami? Pływający samochód? Wiecie co dalej :) Po prostu sama realizacja tych filmów miała niesamowicie przygodowy charakter, pracowała przy nich cała armia magików i dlatego dobrze się te historie czyta. O współczesnym kinie niczego takiego już nie napisze się bo i co miałoby się napisać? Jak aktor fikał w studio na niebieskim tle albo jak wykreowano dżunglę w komputerze?

Jedyne czego bym się przyczepił w tej książce to fakt, że sprawia wrażenie nieco żmudnej, benedyktyńskiej roboty. Pełnej faktów ale i trochę bez polotu i bez osobistego komentarza autora, który musi przecież być zakręconym bondomaniakiem. Kto inny by coś takiego napisał?

Rewelacyjne kompendium wiedzy dla wszystkich fanów Bonda. Drobiazgowe, wciągające, świetnie napisane. Oczywiście jak ktoś nie "oddycha Bondem", niech sobie da spokój - to tylko dla najbardziej wtajemniczonych członków Zakonu 007. Ale dla nas, kultystów, rzecz bezcenna.

Za dużo szczegółów technicznych. Za mało szerszego kontekstu kulturowego.

Za dużo szczegółów technicznych. Za mało szerszego kontekstu kulturowego.

Dla fanów Bonda pozycja obowiązkowa. Sięgnąłem po nią po wielu latach oglądania całej serii, ale po przeczytaniu tej książki, filmy oglądam bardziej świadomie. Ogromna baza wiedzy na temat każdego z epizodów. Biblia ;)

Uczta dla "bondomaniaków". Świetne, szczegółowa i wręcz kronikarskie opracowanie przez autora dziejów najsławniejszego agenta.

Książka obowiązkowa dla fanów przygód agenta 007

Książka obowiązkowa dla fanów przygód agenta 007

To jest książka, której jako fan Bonda, przez wiele lat potrzebowałem i ciesze się, że mam ja w rękach.

Znakomita książka dla miłośników 007.

Znakomita książka dla miłośników 007.

• Film
  • Przeczytane w 2020