Biologiczne mechanizmy zachowania się ludzi i zwierząt

Okładka książki Biologiczne mechanizmy zachowania się ludzi i zwierząt Bogdan Sadowski
Okładka książki Biologiczne mechanizmy zachowania się ludzi i zwierząt
Bogdan Sadowski Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN popularnonaukowa
popularnonaukowa
Wydawnictwo Naukowe PWN
2007-01-01
2007-01-01
978-83-01-15358-8
psychologia zachowanie etologia neurofizjologia socjobiologia genetyka neuroanatomia ekologia histologia

Okładka książki Podstawy neurologopedii. Podręcznik akademicki Marta Bogdanowicz, Anna Domeracka-Kołodziej, Tadeusz Gałkowski, Laura Iskra, Grażyna Jastrzębowska, Krzysztof Kochanek, Grażyna Krasowicz-Kupis, Piotra Łobacz, Edward Łuczyński, Barbara Maniecka-Aleksandrowicz, Bruce Duncan McQueen, Andrzej Obrębowski, Maria Pąchalska, Bogdan Sadowski, Anna Sinkiewicz, Anna Sołtys-Chmielowicz, Marek Świdziński, Elżbieta Szeląg, Agata Szkiełkowska, Joanna Szuchnik, Zbigniew Tarkowski, Waldemar Tłokiński, Anna Walencik-Topiłko, Barbara Wiśniewska, praca zbiorowa
Podstawy neuro... Marta Bogdanowicz, ...
Okładka książki Biologiczne mechanizmy zachowania Jerzy Andrzej Chmurzyński, Bogdan Sadowski
Biologiczne me... Jerzy Andrzej Chmur...

Każdy biolog wie, że na nasze zachowanie ma wpływ przede wszystkim szereg substancji chemicznych, procesów fizycznych oraz współdziałania szlaków molekularnych w naszym organizmie. Mimo, że jestem absolwentką Uniwersytetu Medycznego i z końcem roku zostanę także (mam nadzieję) magistrem biologii, to złożoność ludzkiego ciała nie przestanie mnie zadziwiać.

Wydawnictwo Naukowe PWN w jednej ze swoich książek przedstawia nam zawiły, momentami trudny do zrozumienia, a jednak fascynujący świat leżący u podłoża ludzkiego zachowania. Publikacja zaczyna się od rozdziału "Zachowanie jako przedmiot badań", gdzie autor opisuje czym jest ta gałąź nauki i jakimi metodami bada się ją na co dzień. Duży nacisk położony jest na metody badań czynności mózgu, co najbardziej mnie interesuje. Swoją pracę magisterską poświęciłam bowiem badaniu oscylacji mózgowej metodą EEG u anestetyzowanych szczurów.

Kolejne rozdziały przynoszą nam wiedzę na temat wpływu genetyki i dziedziczenia na zachowanie zwierząt i ludzi. Jestem nastawiona bardzo sceptycznie do przywiązywania tak dużej roli do "dziedziczenia określonych zachowań", chociaż nie można podważyć faktu, że chcąc, nie chcąc dziedzicznymi w genach nie tylko cechy fizyczne, jak kolor oczu czy budowę ciała, ale i określone zachowania. Ja niestety odziedziczyłam same wady, dolegliwości i trudne do zniesienia cechy charakteru.

Najlepiej oceniam jednak te rozdziały, które traktują o naszych zmysłach. W jaki sposób odbieramy bodźce bólowe i jakie substancje są za niego odpowiedzialne? W jaki sposób powstaje obraz na naszej siatkówce i czym charakteryzują się najpowszechniejsze wady wzroku? Czym uwarunkowane jest nasze agresywne, obronne zachowanie, a jak pracuje nasz mózg podczas snu? Tych wszystkich wspaniałych i zadziwiających rzeczy dowiecie się, czytając tę książkę.

Z pewnością wszystkich zainteresuje także fragment poświęcony procesowi uczenia się. Niby wszyscy wiemy, iż najważniejsza jest systematyczność i częste powtarzanie materiału. Ale wiecie dlaczego? Za wszystko odpowiedzialne są mechanizmy zwane LTP oraz LTD. Co oznaczają te skróty? Ja już wiem, teraz Wasza kolej :)

Wydawnictwo...

• Studia
  • Psychologia
  • Mam
  • Biologia
  • Nauki medyczne

Dodaj cytat z książki Biologiczne mechanizmy zachowania się ludzi i zwierząt