Elżbieta I

Okładka książki Elżbieta I Carolly Erickson
Okładka książki Elżbieta I
Carolly Erickson Wydawnictwo: Bertelsmann Media, Świat Książki Seria: Niezwykli, Nieprzeciętni, Niezapomniani biografia, autobiografia, pamiętnik
Niezwykli, Nieprzeciętni, Niezapomniani
The First Elizabeth
Bertelsmann Media, Świat Książki
2001-01-01
2001-01-01
837227424X
Bożena Stokłosa
Elżbieta I historia Anglii

Elżbieta I Tudor przeszła do historii jako jedna z najdłużej panujących królowych w historii Anglii. Ze względu na to, że nigdy nie wyszła za mąż określono ją mianem "Królowej Dziewicy". Z jednej strony była osobą stale domagającą się czci, niestałą w uczuciach i okrutną wobec swoich poddanych, zaś z drugiej przyciągała do siebie ludzi swoją otwartością i erudycją. Potrafiła nie tylko wykazywać się przebiegłością wobec innych władców oraz arystokratów, lecz także potrafiła budzić szacunek wobec poddanych i zwracać na nich uwagę. Dzięki zabiegom jej oraz zaufanych polityków Anglia stała się potęgą polityczną w Europie.

Carolly Erickson stworzyła dobrą biografię, w której zawarła wiele szczegółów dotyczących życia Elżbiety i jej dworu. Ponadto skupiła się na przedstawieniu sytuacji wewnętrznej i zagranicznej Anglii na przełomie XVI i XVII w., włączając w to opis relacji Elżbiety I z innymi władcami. Skupiła się również na skomplikowanych relacjach królowej z jej kochankami, rodziną i jej najbliższymi współpracownikami. Warto przeczytać.

Bardzo dobra biografia - przede wszystkim o Elzbiecie I jako człowieku, a nie tylko wielkiej władczyni.
O jej osiągnięciach jako królowej i złotym wieku Anglii za jej panowania powstało wiele książek i powieści - udało mi się wiele z tych pozycji przeczytać. Muszę jednak przyznać, że biografia napisana przez Erickson wniosła coś nowego, pozwoliła mi spojrzeć na Elzbietę I jako osobę nie pozbawioną wielu wad, często uciążliwą dla otoczenia - ale jednak Elżbietę Wielką. Dodatkowym bonusem były dla mnie bardzo szczegółowe opisy warunków życia,ubiorów, zwyczajów żywieniowych oraz stosowanych w tych czasach zasad higieny - aż wierzyć się nie chce, że królowej, o nie najlepszym zdrowiu, udało się dożyć sędziwego - jak na owe lata - wieku.

• Tudorowie
  • Historyczne