rozwińzwiń

Bismarck a Polska

Okładka książki Bismarck a Polska Józef Feldman
Okładka książki Bismarck a Polska
Józef Feldman Wydawnictwo: Seria: Klasycy Historiografii historia
595 str. 9 godz. 55 min.
Kategoria:
historia
Seria:
Klasycy Historiografii
Wydawnictwo:
Data wydania:
1980-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1980-01-01
Liczba stron:
595
Czas czytania
9 godz. 55 min.
Język:
polski
ISBN:
8306004612
Tagi:
historia Polska Prusy Niemcy Otto von Bismarck
Średnia ocen

7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Wielka historia powszechna t.6/2 Józef Feldman, Janusz Iwaszkiewicz, Marian Kukiel, Bronisław Pawłowski, Adam M. Skałkowski, Henryk Wereszycki
Ocena 8,5
Wielka histori... Józef Feldman, Janu...
Okładka książki Wielka ilustrowana encyklopedja powszechna Wydawnictwa "Gutenberga". Tom XIII Wacław Berka, Władysław Bogatyński, Aleksander Brückner, Jan Stanisław Bystroń, Zdzisław Chendyński, Adam Chmiel, Kazimierz Czachowski, Roman Dybowski, Józef Feldman, Konrad Górski, Tomasz Grabowski, Jan Gwiazdomorski, Wacław Husarski, Kazimierz Karaffa-Korbut, Feliks Kopera, Marian Kukiel, Henryk Mościcki, Adam Muller, Wiktor Ormicki, Władysław Osmolski, Józef Władysław Reiss, Ludomir Sedlaczek-Komorowski, Ludwik Simon, Jerzy Smoleński, Maciej Starzewski, Wilhelm Szczęsny Wachholz, Edward Taylor, Seweryn Udziela, Marian Jerzy Wachtel, Wiktor Wąsik, Mieczysław Ziemnowicz, Ferdynand Zweig, Władysław Żyła
Ocena 8,5
Wielka ilustro... Wacław Berka, Włady...
Okładka książki Wielka historia powszechna t.6/1 Józef Feldman, Janusz Iwaszkiewicz, Marian Kukiel, Bronisław Pawłowski, Adam M. Skałkowski, Henryk Wereszycki
Ocena 8,5
Wielka histori... Józef Feldman, Janu...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
17 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
295
295

Na półkach: ,

Męczyłem się podczas lektury bardzo. Choć to klasyka historiografii, i to napisana w dosyć ładnym stylu, to jednak wiele przemawia za taką a nie inną oceną. Po pierwsze i najważniejsze „Bismarck a Polska” bardzo odbiega od biografii Stanisława Leszczyńskiego (również pióra Feldmana, wydanej w tej samej serii) kompletnym brakiem zwięzłości. Nie chodzi nawet o to, że książka jest obszerna (liczy prawie 600 stron),tylko o – mówiąc wprost – historyczne „gadulstwo” i powielanie w kółko tych samych wątków. Autor niby dzieli pracę w sposób problemowy, lecz ciągle wraca do, jak już by się zdawało, wyczerpanych wątków. Wszystko to zaburza odbiór dzieła, powodując znużenie u czytelnika. Następnie, kilka zagadnień wydaje się Feldmanowi szczególnie ważnych, tak, że poświęca im mocno nieproporcjonalną ilość miejsca w stosunku do innych (i nie tłumaczą tego wcale kwestie małej ilości źródeł, lub pionierstwa badacza w danej sprawie). Na przykład stosunek Bismarcka do Powstania Styczniowego sprowadza się tak naprawdę do ponad 100 stronicowego omówienia konwencji Alvenslebena. Dzielenie włosa na czworo w tym przypadku doprowadzone jest do granic cierpliwości czytającego. Na dobrą sprawę można by nawet stwierdzić, iż w tym przypadku, jak i w wielu innych książka powinna mieć tytuł „Stosunek Rosji, Prus i Francji do sprawy polskiej w dobie Wiosny Ludów i w drugiej połowie XIX wieku”. Nazwisko Żelaznego Kanclerza firmuje całej pracy, choć samego Bismarcka z jego wypowiedziami i ich analizą za wiele w niej nie ma.
Ogólnie mówiąc zawiodłem się na tej książce. Gdyby nie ww. dosyć dobry styl i giętkie operowanie przez autora słowem, to moja ocena byłaby znacznie niższa. Biorąc wszystko co napisałem pod uwagę nie mogę polecić „Bismarcka a Polska” szerszemu gronu miłośników historii.

Męczyłem się podczas lektury bardzo. Choć to klasyka historiografii, i to napisana w dosyć ładnym stylu, to jednak wiele przemawia za taką a nie inną oceną. Po pierwsze i najważniejsze „Bismarck a Polska” bardzo odbiega od biografii Stanisława Leszczyńskiego (również pióra Feldmana, wydanej w tej samej serii) kompletnym brakiem zwięzłości. Nie chodzi nawet o to, że książka...

więcej Pokaż mimo to

avatar
524
34

Na półkach: ,

Stwierdzenie zawężające temat tej książki wyłącznie do polityki Bismarcka wobec Polski byłoby całkowicie chybione. Dzieło Feldmana przedstawia bowiem miejsce naszego kraju w politycznej konfiguracji Europy, w której przeważnie… brak dla niego miejsca; w której sprawa polska jest ustawicznie określana mianem problemu, przeszkody i wyrażeń bliskoznacznych; w której zmiany terytorialne dotyczące ziem polskich reguluje się tajnymi konwencjami, a Polska występuje jako państwo niezdolne do samostanowienia, stanowiące wszakże wspólnotę interesów zaborczych sąsiadów, ze wszystkich stron spętane okowami Świętego Przymierza.

W tym układzie kwestię odbudowy niepodległej Rzeczypospolitej podejmuje się dopiero wtedy, gdy dochodzi do tarć między mocarstwami rozbiorczymi, czyniącymi starania o zapewnienie sobie wsparcia polskiego sojusznika przeciwko wrogowi. Zarówno polskim zrywom powstańczym, jak i działaniom zaborców wymierzonym w ich zgniecenie z daleka przyglądają się państwa zachodnie, interwencje których ograniczają się w najlepszym razie do nacisków dyplomatycznych.

Zmieniają się nazwy państw, ich rządy, a wraz z nimi i przywódcy – zasadnicze podłoże antagonizmów pozostaje niezmienne. Od rozbiorów kwitła współpraca prusko-rosyjska, w dobie powstania styczniowego rozszerzona w ramach konwencji Alvenslebena, obliczonej na jak najszybsze zneutralizowanie działań wywrotowych.

Schyłek I wojny światowej przyniósł porażkę zaborców walczących w przeciwstawnych blokach, co umożliwiło odbudowę niepodległej II RP. Wieloletniej kooperacji zaborców od dawna brakowało jednomyślności, choć trzeba przyznać, że owa współpraca przetrwała najdłużej spośród wszystkich działań wymierzonych w polską suwerenność. Pakt Ribbentrop-Mołotow, będący w istocie IV rozbiorem Rzeczypospolitej, nie obowiązywał przecież nawet dwóch lat! Historia XIX i XX w. dobitnie potwierdza, że budowane na kanwie wspólnej wrogości wobec Polski sojusze niemiecko-rosyjskie, niezależnie od okoliczności ich zawarcia, rozpadają się wobec niemożności pogodzenia na dłuższą metę imperialnych celów obu mocarstw.

I choć język tej publikacji, po raz pierwszy wydanej przed II WŚ, należy do czasów minionych, to zważywszy na erudycyjne i wszechstronne ujęcie zagadnienia, zasługuje ona na jedno miano: ponadczasowa. Do rzadkości należą dziś dzieła tworzone przez kilkanaście lat, a właśnie tyle zajęło autorowi żmudne kompletowanie materiałów w zagranicznych archiwach i komponowanie narracji. Niejednokrotnie oswojenie się z wyrazami, które dawno wyszły z użycia, pochłonie nieco czasu, ale nie ulega wątpliwości, że warto go poświęcić, aby przenieść się w realia XIX-wiecznej rzeczywistości, która w zasadniczych kształtach niewiele odbiega od tej obecnej.

Stwierdzenie zawężające temat tej książki wyłącznie do polityki Bismarcka wobec Polski byłoby całkowicie chybione. Dzieło Feldmana przedstawia bowiem miejsce naszego kraju w politycznej konfiguracji Europy, w której przeważnie… brak dla niego miejsca; w której sprawa polska jest ustawicznie określana mianem problemu, przeszkody i wyrażeń bliskoznacznych; w której zmiany...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    33
  • Przeczytane
    23
  • Posiadam
    5
  • Historia
    5
  • Teraz czytam
    4
  • [Okołohistoryczne]
    1
  • Fascynacje: osoby
    1
  • [XIX wiek]
    1
  • 2014 ✅
    1
  • W bibliotece hufca
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Bismarck a Polska


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne