Samotność liczb pierwszych

Okładka książki Samotność liczb pierwszych Paolo Giordano
Okładka książki Samotność liczb pierwszych
Paolo Giordano Wydawnictwo: W.A.B. Ekranizacje: Samotność liczb pierwszych (2012) literatura piękna
La solitudine dei numeri primi
W.A.B.
2011-09-14
2010-03-10
Alina Pawłowska-Zampino
Ekranizacje:
Samotność liczb pierwszych (2012)
literatura włoska

Dobra lektura,pełno w niej emocji,trzymająca w napięciu i wzrusza.

Dobra lektura,pełno w niej emocji,trzymająca w napięciu i wzrusza.

Mam dla Was historie, co ta książka zrobiła mi w głowie. Smacznego.

Mam dla Was historie, co ta książka zrobiła mi w głowie. Smacznego.

Pokaż mimo tovideo - opinia

Wzrusza, zmusza do myślenia, trochę „ryje banie”. Łatwo się z tym utożsamić. Drugi raz już tego nie przeczytam. Polecam.

Alice i Mattia, każde z bagażem traum, od lat nastoletnich raz mniej, raz bardziej obecni w swoim życiu dzieląc wspólnie samotność bez szans na happy end. Parafrazując: "Trudno tak razem być im ze sobą, bez siebie nie jest lżej". Bardzo smutna książka.

Czy książka mi się podobała? Nie wiem.
Czy wzbudziła we mnie emocje (mimo tego, że był to smutek)? Tak.
Dlatego ciężko mi ją ocenić, nie liczcie tutaj na szczęśliwe zakończenie.

Czy książka mi się podobała? Nie wiem.
Czy wzbudziła we mnie emocje (mimo tego, że był to smutek)? Tak.
Dlatego ciężko mi ją ocenić, nie liczcie tutaj na szczęśliwe zakończenie.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Kameralna opowieść o potrzebie bliskości

Bardzo skojarzyła mi się z inną książką, którą czytałam: "Normalni ludzie" Sally Rooney - również i w tym przypadku pierwsze skrzypce odgrywa dynamika relacji między dwojgiem głównych bohaterów.

Outsiderzy, którzy nie pasują do ról, jakie nakłada na nich społeczeństwo...
A zarazem bardzo samotni ludzie, którzy cierpią, ale nie ustają w dążeniach do odnalezienia swojego miejsca na świecie.

Oś historii stanowi przedstawiona na przestrzeni lat relacja między głównymi bohaterami. Giordano w subtelny sposób przedstawia świat, w którym na to, kim jesteśmy dla samych siebie oraz dla innych wpływa wiele zmiennych: zrządzenia losu, dokonywane przez nas wybory przemyślane i te podjęte pod wpływem chwili, a także ludzie żyjący dookoła nas. Drugim bowiem najistotniejszym elementem powieści są właśnie łączące Alice i Mattię relacje ze światem, pośrednio kształtujące ich więź. Wkradają się tu poczucie winy, niewystarczające wsparcie ze strony rodzin, nieodwzajemnione uczucia oraz fałszywi przyjaciele.

W "Samotności liczb pierwszych" mamy do czynienia z rozwijającą się niespiesznie opowieścią o okaleczonych przez tragiczne wybory dzieci, przez wyalienowanych nastolatków, po zagubionych w labiryncie uczuć dorosłych. Moim zdaniem to również nie tyle historia niezbędności miłości, ile przytłaczającej siły NIEOBECNOŚCI. Nieobecności drugiej osoby, prawdziwego uczucia, siebie w swoim własnym ciele.

Polecam przede wszystkim tym, którzy przekładają warstwę psychologiczną nad akcję oraz fanom niejednoznaczności europejskich powieści.

Kameralna opowieść o potrzebie bliskości

Outsiderzy, którzy nie pasują do ról, jakie nakłada na nich społeczeństwo...
A zarazem bardzo samotni ludzie, którzy cierpią, ale nie...

Piękna historia o trudnej miłości, samotności i poczuciu winy. Gorąco polecam

Piękna historia o trudnej miłości, samotności i poczuciu winy. Gorąco polecam

Po przeczytaniu tej książki jest mi po prostu przykro, a to dlatego, że po dłuższej refleksji, z dużym prawdopodobieństwem mogę ocenić, że postąpiłabym bardzo podobnie. Życie bez happy endów. Wybieramy zatracanie się w sobie. Książka fajna, ale i niezwykła, życiowa, trudna.

Leciuchne rozczarowaneczko: fajna książka dla młodzieży wczesnoszkolnej. Jestem za stary :D zbyt dorosły do niej :D

Książka jest napisana naprawdę świetnie, ale poczułam ulgę, kiedy ją skończyłam. Bohaterowie są moim zdaniem antypatyczni, złoszczą mnie ich zachowania i nie rozumiem ich wyborów. Poza tym atmosfera jest dla mnie nie do zniesienia- jakby przez cały czas nad czytelnikiem siedział sęp i skubał mu ucho. Opisana historia wprawiła mnie w duży niepokój i ściskała żołądek. Z radością sięgnę teraz po coś zupełnie innego.

• 2011