Uzasadnienie metafizyki moralności

Okładka książki Uzasadnienie metafizyki moralności
Immanuel Kant Wydawnictwo: Wydawnictwo Marek Derewiecki Seria: Biblioteka Europejska filozofia, etyka
filozofia, etyka
Biblioteka Europejska
Grundlegung zur metaphysik der sitten
Wydawnictwo Marek Derewiecki
2017-01-01
1953-01-01
Mścisław Wartenberg
kant krytyka uzasadnienie metafizyki moralności krytyka czystego praktycznego rozumu etyka moralność prawo moralne czysty rozum czysta filozofia moralna imperatyw kategoryczny metafizyka

Nie zgadzam się jakoby Kant był ciężki do czytania. Moim zdaniem Filozof jasno pisze co ma na myśli, a dzięki długim, może wielokrotnie złożonym zdaniom przynajmniej wiadomo o co mu chodzi.

Kant ciężki do czytania ale trza było kiedyś wreszcie do niego usiąść.

Studiowało się tą filozofię w sumie bodajże 6 lat, więc i troszkę filozoficznych książek się przeczytało. To książka z mojej półki "różności", wrzucam tu te setki książek które przeczytałem w życiu w latach 2000-2019.

Kant ciężki do czytania ale trza było kiedyś wreszcie do niego usiąść.

Wybitna klasyka, choć nie koniecznie ponadczasowa. W dzisiejszych realiach społeczno-politycznych na pewno wielu czytelników nie zgodziłoby się z niektórymi przemyśleniami mistrza, nawet tymi, które jeszcze kilka dekad temu mogły mieć pierwiastek uniwersalności.

Ale na pewno jest to dobry wstęp do przemyśleń o zasadach etyki w większej zbiorowości ludzkiej.

To pozycja szczególnie dla zainteresowanych filozofią polityki i prawa.

Napisana przystępnym, jak na Kanta, językiem.

To pozycja...

Okropny styl pisania. Jedno zdanie potrafi rozciągać na pół strony i nie ma w tym stwierdzeniu ani krztyny przesady. Grunt pod tezę przygotowuje z inżynierską precyzją, Bardzo wolno się rozkręca, ale jak już przejdzie do sedna... to nie pozostaje nic, poza owacją na stojąco.

Żeby tylko pisał tak bardziej do ludzi, niż do zawodowych filozofów...

...aż naszły mnie obawy co do mojej pierwszej przygody z "Krytyką czystego rozumu".

Żeby tylko pisał tak bardziej do ludzi, niż do zawodowych filozofów...

...aż naszły mnie obawy co...

Książeczka krótka jednak może się wydać ciężka do zrozumienia przez język w jakim jest napisana. Z pewnością nie mogę stwierdzić, że po jednokrotnym przeczytaniu jej zrozumiałem 100% zawartości więc za jakiś czas wypada do niej wrócić

Niedługi, zgrabny wstęp do właściwej etyki Kanta opisanej w "Krytyce praktycznego rozumu", napisany nieco prostszym językiem i pomijającym zawiłe subtelności, mimo to przekazujący kluczowe punkty kantowskiej moralności. Nie dodaje wiele do wspomnianej wyżej pozycji, natomiast potrafi oddać główne rozważania nad imperatywem kategorycznym w bardziej przystępny sposób albo też uporządkować i utrwalić je sobie. Utrwaliłem sobie także swój pogląd na etykę Kanta - że to piękna, mądra i być może bardzo pożyteczna idea, ale stojąca na założeniach, których wyjaśnienia nie do końca mnie przekonują. Dobre miejsce tak czy owak do rozpoczęcia przygody z tym świetnym filozofem.

7.5/10

Coś wspaniałego! Imperatyw kategoryczny ma taki sam przekaz co Przykazanie Miłości.

Dużo bardziej ciekawe wnioski Kant opisał w Krytyce Czystego Rozumu. Wyprowadzenie obowiązku i zobowiązania jako praktycznej zasady postępowania moralnego jest mętne. Dużo ciekawsze jest przejście do metafizyki i uznanie powszechnie panującej i prawodawczej woli, która sama sobie podlega. No a dalej trzeba obejść się smakiem, bo najciekawsze wątki zostały jedynie zasygnalizowane.