Czarodziejki

Jean Starobinski Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria Seria: Biblioteka Mnemosyne muzyka
Les enchanteresses
muzyka
Tomasz Swoboda, Maryna Ochab
Biblioteka Mnemosyne
opera esej muzyka humanistyka

Fascynująca podróż po magii opery w perspektywie czarów, jakie roztacza muzyka i śpiew. Książka wymagająca podstawowej wiedzy o wielkich dziełach operowych, znanych myślicielach z historii filozofii oraz mniej znane dzieła literatury. Przyznaję, iż ostatnia część książki nie była dla mnie do końca jasna i po uzupełnieniu wiedzy z pewnością powrócę do tej lektury.

Marek Bieńczyk poleca:

- W pamiętnym filmie "Fitzcaraldo" Wernera Herzoga tytułowego bohatera (Klaus Kinski), który przeciągnął wielki statek przez górę, pytają, dlaczego podjął się tego wariackiego czynu. - Bo jestem człowiekiem opery.

Ludziom opery, którzy nie takie rzeczy bez szwagra robili, książka Starobinskiego przyniesie zasłużoną satysfakcję. Ich namiętność do...

• Ważne
  • Filozoficzne