Wiktoriańska herbaciarnia

Okładka książki Wiktoriańska herbaciarnia Debbie Macomber
Okładka książki Wiktoriańska herbaciarnia
Debbie Macomber Wydawnictwo: HarperCollins Cykl: Zatoka Cedrów (tom 6) Seria: New York Times Bestselling Authors: Powieść obyczajowa literatura piękna
Zatoka Cedrów (tom 6)
New York Times Bestselling Authors: Powieść obyczajowa
6 Rainier Drive
HarperCollins
2011-08-05
2011-08-05
Hanna Ordęga-Hessenmüller
miłość uczucie zdrada dom przyjaźń

Nigdzie nie było napisane na okładce, że jest to kontynuacja. Przez co nie mogłam się połapać gdy co rozdział było o kimś innym. Myślałam też, że książka będzie o prowadzeniu tejże kawiarni. A nie było praktycznie prawie nic o niej. Głównie ta spalona restauracja. Pewnie samy w sobie cykl jest fajny jak się czyta od początku ale ja nie lubię takich sytuacji. Akurat tutaj wina techniczna bardziej.

Jest to moje pierwsze spotkanie z bohaterami Zatoki Cedrów i jakże wielkie zdziwienie, że jest to szósty tom. Książkę czyta się dobrze, a co najważniejsze, można ją czytać bez znajomości wcześniejszych tomów.
Autorka w ciekawy sposób opisała losy bohaterów Cedar Cove: ich wzajemne relacje, smutki, troski i radości.
Myślę, że nie jest to moje ostatnie spotkanie z mieszkańcami tej uroczej, malowniczej miejscowości.

Myślę, że nie jest to moje ostatnie spotkanie z...

Ogromnie cieszę się z powieści Debbie Macomber które bardzo miło i przyjemnie się czyta.
Dalsze losy mieszkańców pięknej Zatoki Cedrów polubiłam bohaterów mocno malowniczego, niezwykłego miasteczka Cedar Cove, którzy mieszkają w urokliwym miejscu.Zawsze sobie pomagają mogą polegać na sobie i liczyć.
Nawet jak pomocy nie potrzebują.
Gdy dowiedzieli się o podpaleniu Wiktoriańskiej Herbaciarni postanawiają pomóc i odbudować.
Powieść lekka, przyjemna po prostu cudna:))

Nawet jak pomocy nie potrzebują.
Gdy dowiedzieli się o podpaleniu...

Książka, o jakże uroczym tytule, przenosi nas do Zatoki Cedrów, miejscowości położonej niedaleko Seattle, której duszą są mieszkańcy, której atmosferę dopieszczają unoszące się wokół zapachy przyjaźni i miłości.
"Wiktoriańska herbaciarnia" pozwala nam poznać różny aromat ludzkich relacji - choć w powieści jest mnóstwo bohaterów, tak wiele, że momentami można się pogubić, to ich wydarzenia i sposoby zachowania zostały tak nakreślone, że nie ma cienia wątpliwości, co do tego, że autorka potrafi stworzyć pełnokrwiste postaci.
"Wiktoriańska herbaciarnia" to ciepła, lekka powieść, idealna na jedno popołudnie.

Przeczytałam tę "lekką" książkę, prawdę mówiąc spodziewając się czegoś więcej niż tylko banalnych historyjek a'la Harlequin ... Troszkę za dużo tego kto z kim i dlaczego. Chwilami można się pogubić w ilości "głównych" bohaterów. Tytuł chyba nie adekwatny to całej treści, powinien raczej brzmieć "Latarnia Morska" niż "Wiktoriańska herbaciarnia". Wątek podpalacza pozwolił mi dotrwać do końca treści.
Polecam jako lekturę lekką, przejściową ;-)

Cały czas z uporem czytam kolejne tomy tej serii. Miło było znów powrócić do urokliwej Zatoki Cedrów i spotkać się z ulubionymi bohaterami.
Restauracja Setha i Justine Gundersonów spłonęła. Podejrzanym zostaje Anson, chłopak Allison Cox, który ucieka z miasteczka. Wszystko się komplikuje i niewiadomo kto za tym wszystkim stoi. Dodatkowo Carl i Linette także mają mnóstwo kłopotów.
Gdy sięgnęłam po kolejny tom z miesiącem przerwy obawiałam się, że nie będę mogła zorientować się kto jest kim, ponieważ znajduje się tutaj wielu bohaterów. Tak się na szczęście nie stało, wszystko dobrze zapamiętałam, a autorka zawsze przypomina trochę wydarzeń z poprzednich tomów. Moja opinia będzie pokrywać się z poprzednimi, ponieważ ten tom po prostu trzyma poziom.
Historie mieszkańców Cedar Cove są z życia wzięte i chyba dlatego tak dobrze się je czyta. Bohaterowie przeżywają wzloty, upadki, wielkie namiętności i rozczarowania, bogacą się by za chwilę popaść w długi. Jednocześnie są dla siebie ciepli i uprzejmi, chociaż zdarzają się też takie osoby, które knują i wymyślają kolejne intrygi. Przeczytałam w rekordowym tempie, polecam.

Dobrze się czuję w takim towarzystwie. W towarzystwie zwyczajnych ludzi, z ich mniej lub bardziej zwyczajnymi problemami. Z ich czasem zupełnie niezwyczajnymi radościami, emocjami, uczuciami. W Cedar Cove zadomowiłam się bardzo szybko i doprawdy ciężko było się rozstać...

"Wiktoriańska Herbaciarnia" to kolejny tom z serii "Zatoka Cedrów". Żałuję ogromnie, że nie czytałam wcześniejszych, ale moja obawa, że nie zrozumiem czy też nie wczuję się w klimat "Herbaciarni", okazała się obawą bezpodstawną. Ta książka to historia, która spokojnie funkcjonuje jako osobna opowieść.

Poznałam dzięki Debbie Macomber wielu niezwykłych bohaterów. Wymienić ich wszystkich tu nie sposób i chyba też nie w tym rzecz. Czasem gubiłam się w imionach i relacjach, ale to wina mojego braku skupienia, a nie braku konsekwencji autorki. Kilka postaci szczególnie zapadło mi w pamięć i serce. Bardzo współczułam Justine i Sethowi, że stracili ukochaną restaurację i zaczęli też tracić siebie nawzajem. Wzruszałam się za każdym razem, gdy historia toczyła się wokół przyszłej mamy - Maryellen. A śmiałam nieraz do łez z fryzjerki Teri i jej nieporadnego geniusza szachowego - Bobby'ego Polgara. Całe Cedar Cove stało się dla mnie miejscem pełnym znajomych, których chciałoby się odwiedzać i odwiedzać...

Książka należy do tych z gatunku "babskich", to prawda. To taki trochę serial, tyle że spisany. Ale uważam, że spisany (a raczej - napisany) bardzo dobrze, nienachalnym i nieinfantylnym językiem. Do tego dobra redakcja tekstu, piękna okładka, idealna czcionka. Takie książki lubię czytać, takie historie lubię poznawać.

"Wiktoriańska Herbaciarnia" jest idealna na każdą porę roku, na każdą porę dnia i dla każdej kobiety. To książka bardzo życiowa, może troszkę idealistyczna, ale przecież któż z nas czasem nie idealizuje, nie marzy? Niektóre marzenia mogą się wszak spełnić, choćby nie wiem, jak były nierealne. Poczciwa Teri najlepszym dowodem.

Mam nadzieję, że będzie mi jeszcze dane odwiedzić znajomych z Zatoki Cedrów, bo muszę przyznać, że trochę się do nich przywiązałam...

Bardzo chętnie sięgnęłam po kolejną pozycję Debbie Macomber, gdyż dobrze wspominam sobie pierwsze nasze spotkanie z "Hotelem na rozdrożu".
"Wiktoriańska herbaciarnia" to kontynuacja perypetii bohaterów znad Zatoki Cedrów. Tym razem mamy doczynienia z podpaleniem restauracji Latarnia Morska Justine i Setha. Restauracja była całym ich życiem, poświęcali jej cały wolny czas, w pewnym momencie już nawet kosztem rodziny. Podejrzenie pada na Ansona, który pracował w restauracji a kilka dni wcześniej został z niej zwolniony. Najgorsze jest to, że sam Anson zamiast wyjaśnić całą sytuację, niepotrzebnie się ukrywa i tylko coraz bardziej utwierdza innych w przekonaniu że on jest sprawcą pożaru. Jedynie Alison- jego dziewczyna wierzy w jego niewinność.

Teri, fryzjerka poznaje przez przypadek Bobbiego Polgara szachowego mistrza i zakochuje się w nim z wzajemnością.

Bohaterów można by wymieniać i mnożyć ich historie.
Ile osób tyle zmartwień, miłości, kłopotów. Chociaż każdy ma własne problemy, własne rodziny jednak znajdujemy między nimi powiązania. Są przyjaciółmi w jakiś sposób ich losy się splatają ze sobą. Starają się sobie pomagać, martwią się o "zły los" sąsiada.

Cedar Cove małe miasteczko jakich wiele, gdzie każdy z każdym się zna chociażby z widzenia.
"Wiktoriańska herbaciarnia" to książka poruszająca wiele tematów: miłości, zdrady, zaufania, pieniędzy, kłamstwa i pomimo zawiłości fabuły dość szybko można się w całej historii odnaleźć.
Skąd tytuł? Początkowo irytowało mnie, że nie ma ani jednej wzmianki o herbaciarni, jednak z końcem opowieści wszystko się wyjaśnia.

Wiele wątków które płynnie się ze sobą splatają powoduje, że książkę czyta się z wielką przyjemnością.
Wydawnictwo zadbało również o piękną, przyciągającą wzrok okładkę.

Z Zatoki Cedrów pozostało mi przeczytanie "Spokojnej przystani", w końcu trzeba to jako całość ogarnąć.

Debbie Macomber urodziła się 22. października 1948 roku. Zaczęła pisać po urodzeniu czwórki dzieci, na pożyczonej maszynie. Jednak początkowo z powodu dysleksji żadne wydawnictwo nie chciało wydać jej powieści. Sukces przyszedł w 1982 roku, wraz z opublikowaniem pierwszej książki. Pisząc, korzysta z własnych doświadczeń, a także z doświadczeń krewnych i przyjaciół. Potrafi przeniknąć w głąb kobiecej duszy, mistrzowsko oddać emocje i charaktery swych bohaterek, a przy tym ma wspaniałe poczucie humoru. Akcje powieści umieszcza często w małych miastach, koncentruje się na aspekcie obyczajowym.Uwielbia robić na drutach i jest w tym prawdziwą mistrzynią. Bardzo lubi dostawać listy od czytelników. Łączny nakład jej książek na całym świecie to ponad sto milionów egzemplarzy. Jej powieści często goszczą na listach bestsellerów. Poza tym jest laureatką Quill Award for Romance. Wraz z mężem Waynem mieszka w stanie Waszyngton. Ma czworo dzieci i ośmioro wnucząt.

Cedar Cove to piękne i malownicze miasteczko nieopodal Seattle. Mieszkańcy kochają się, zdradzają, nienawidzą się i rozchodzą jak wszędzie na świecie. Jak wszędzie mają swoje historie, sekrety. Tylko że tym miasteczku nikt nie jest anonimowy. Zawsze ktoś zawsze pomoże, nawet gdy tego nie chcesz… Ostatnimi czasy wszyscy mieszkańcy Cedar Cove są w szoku: restauracja Justine i Setha Gundersonów spłonęła na skutek podpalenia. Poszukiwania sprawcy trwają. Jednak to niejedyny problem Gundersonów. Czy ich uczucie przetrwa te straszne chwile? Inni mieszkańcy szybko zapominają o pożarze. Mają swoje kłopoty.. Allison Cox niepokoi się o swojego chłopaka Ansona, który wyjechał w pośpiechu z Cedar Cove. Tym samym stał się głównym podejrzanym o podpalenie restauracji. Również Charlotte i Ben Rhodesowie mają powody do zmartwienia. David, syn Bena, wpadł w kolejne tarapaty finansowe. Jakie inne niespodzianki czekają na mieszkańców Cedar Cove? Czy rozwiążą się ich problemy? Jak zmieni się ich życie? Po odpowiedzi zapraszam do książki.

To historia o zwykłym, małym miasteczku i jego mieszkańcach. Poznajemy ich życie, problemy. Widzimy radości i żale. Przyznam, że jestem pełna podziwu dla autorki, ponieważ świetnie udało się jej oddać klimat miasteczek. Tutaj każdy wie o wszystkim i nie ma żadnych tajemnic, a jeśli nawet są to bardzo szybko zostaną odkryte. Naprawdę miałam wrażenie, że znajduję się u siebie, ponieważ u mnie wygląda tak samo. Są wścibskie osoby, miłość, nienawiść i konflikty z sąsiadami. Niekiedy nawet samemu można odnaleźć się w którejś z postaci. To wielki plus tej powieści.

Pisarce udało się stworzyć niezwykle wciągającą opowieść o mieszkańcach małego miasteczka. Czytelnik wciąga się w historię już od pierwszej strony. Autorka zadbała o to by się nie nudził. Są tajemnice, niebezpieczeństwo, ale i radość i śmiech. Często będziemy się śmiali, a czasem w naszych oczach pojawią łzy wzruszenia.

Książka została napisana prostym, ale interesującym językiem, który sprawia, że mogą ją czytać wszyscy bez względu na wiek. Zachwycająca jest też grafika, która była jednym z powodów, dla których sięgnęłam po tę lekturę. Akcja toczy się wartko, miejscami zaskakuje. Bohaterzy są świetnie opisani, zachowują się bardzo realnie.

Podsumowując polecam tę książkę osobom szukającym dobrej i ciekawej literatury. To idealna pozycja na długi wieczór, która dostarczy nam wielu wrażeń i sprawi, że na długo zapomnimy o szarej rzeczywistości. Ja już wiem, że sięgnę zarówno po wcześniejszą część jak i kolejne tej historii.

Lekka, przyjemna, zabawna, ciepła powieść z piękną okładką.

Lekka, przyjemna, zabawna, ciepła powieść z piękną okładką.

• 2011
  • Powieść obyczajowa
  • Przeczytane w 2014
  • Przeczytane 2012

Dodaj cytat z książki Wiktoriańska herbaciarnia