Morze u poetów: antologia

Okładka książki Morze u poetów: antologia Zbigniew Jankowski, praca zbiorowa
Okładka książki Morze u poetów: antologia
Zbigniew Jankowskipraca zbiorowa Wydawnictwo: Wydawnictwo Morskie Seria: Światowa Poezja Morska poezja
poezja
Światowa Poezja Morska
Wydawnictwo Morskie
1977-01-01
1977-01-01
Antologia poezja polska morze

"Morze u poetów" daje czytelnikowi możliwość zapoznania się z wyrywkami twórczości kilkudziesięciu autorów obecnych na literackiej scenie Polski w XX wieku, a nawet na początku XXI, co więcej, niektórzy z nich nadal tworzą. Wyrywki te obejmują wspólny mianownik, jakim jest morze. Żywioł ten jest czasami traktowany dosłownie w całej jego fizyczności, kiedy indziej, jest tylko symbolem, impresją, można by rzec "stanem umysłu".

Większość poetów, których wiersze zostały zaprezentowane w niniejszym zbiorze, poprzedziła wybrane przez siebie wiersze esejem na temat morza. Nieraz ten wstęp jest ciekawszy niż same wiersze, ale to już kwestia indywidualnego odbioru przez czytelnika. Są tutaj wspomnienia pierwszego spotkania z morzem, impresje literackie i filozoficzne, zaskakująco dużo świadomości ekologicznej, rzeczy przyziemne (albo lepiej "przywodne") i wzniosłe. Niekiedy można się spotkać z niesamowitym wręcz napuszeniem i krytykanctwem innych twórców; w każdym razie jest tutaj ogromny przekrój poglądów i postaw.

Nazwiska wielu poetów należą do panteonu polskiej literatury: Iwaszkiewicz, Szymborska, Różewicz, Herbert, Przyboś, Słonimski, Jastrun, Kozioł, Ważyk, Bryll... inne nie przetrwały w powszechnej pamięci literackiej dłużej niż ich własna epoka, niemniej jednak warto zapoznać się z ich wierszami.

• Poezja
  • Nobliści
  • 2 0 1 9
  • Antologie

Dodaj cytat z książki Morze u poetów: antologia