Profesor Unrat

1952-01-01
1987-01-01
Maria Wisłowska
Błękitny Anioł

Henryk Mann jest równie świetnym pisarzem jak jego brat Tomasz, ale główna siła jego pisarstwa czyli satyryczne spojrzenie na mentalność pruską początku XX wieku nie znajdzie dziś wielu zwolenników. Postaci z Profesora Unrata nie są realistyczne, są kreślone gruba kreską. Jest w nich aspekt komediowy, ale zarazem tragiczny. Poza celnym oddaniem przez autora pewnych aspektów dwuznacznej moralności mieszczańskiej na uwagę zasługuje bardo oryginalnie wykreowany główny bohater- jego żądza władzy nad ludźmi przejawia się bowiem w bardzo nietypowy sposób i jest oznaka wyjątkowej przenikliwości psychologicznej autora

Gdyby nie film ("Błękitny anioł"),nikt by dzisiaj o tej książce nie pamiętał. Groteskowy nauczyciel "tyran" i trójka gimnazjalistów w dosyć absurdalnych oparach namiętności do panny Froehlich. Brat Henryka, Thomas Mann, nie był zachwycony "Profesorem Unratem". Nie dziwię mu się, a w ogóle, to jeśli chodzi o potyczki uczniowsko/profesorskie wolę powieści Niziurskiego.

Przeczytałam bo musiałam. Siedząc nad nią, nie odczuwałam żadnej przyjemności. No cóż, po prostu nie moja epoka. /Leśnica/

Młodszy brat jest znacznie, znacznie lepszy

Młodszy brat jest znacznie, znacznie lepszy

• Literatura niemiecka
  • 1001 książek
  • XX wiek
  • F 14
  • Literatura piękna obca
  • Chcę przeczytać - fabuły itd.

Dodaj cytat z książki Profesor Unrat