Pamiętajcie o ogrodach

Czytelnik
1991-01-01
1991-01-01

Na półkach: , , , , , , ,

🇵🇱 🇮🇱 🇺🇦 🇩🇪 Jonasz Kofta przyszedł na świat w 1942r jako Janusz Kaftal. Po ojcu miał żydowskie korzenie. Matka była Ukrainką i w połowie Niemką. Rodzinie udało się uniknąć śmierci w czasie pogromu wołyńskiego. Potem zostali stamtąd wysiedleni do Polski.
❓Jak dzisiaj pamiętamy twórczość Jonasza Kofty ?
🎵Wielu z nas zna dawne przeboje, często śpiewane przez całą Polskę np.: "Wakacje z blondynką", "Kwiat jednej nocy", "Radość o poranku", "Jej portret", "Samba na odejście" i "Śpiewać każdy może".
Czy mamy świadomość, że ich autorem jest właśnie Jonasz Kofta?

💖Wiersze liryczne tego poety mają wciąż wierne, grono wielbicieli. Bez wątpienia są to utwory bardzo nastrojowe, ale pozbawione taniego sentymentalizmu. Z całą pewnością nie jest to lukrowana poetycka tandeta.

🎭 Kabaretową twórczość artysty na pewno pamiętają słuchacze radiowej Trójki.
TAMTEJ TRÓJKI z "Powtórką z rozrywki", muzycznymi audycjami w "Tonacji Trójki", Wieczorem płytowym, "Listą Przebojów Programu Trzeciego". Stacja propagująca miłość do muzyki, wolność słowa i tolerancję, na naszych oczach, została dosłownie zgilotynowana podczas pandemii na rozkaz małego człowieczka. Upublicznienie przez Niedźwiedzkiego piosenki "Twój ból jest lepszy, niż mój" i wszystko, co zaraz po tym nastąpiło, kolejny raz ukazało bez retuszu, że PRL się nie skończył, a jedynie - po chwilowym załamaniu - ostro skręcił na prawo.
Myślę, że kultowe "Dialogi na cztery nogi", współtworzone przez Koftę i emitowane przez TAMTĄ TRÓJKĘ, pamiętają słuchacze wspomnianej stacji.

👁️Jonasz Kofta był też twórcą, który bacznie obserwował rzeczywistość PRL-u. W wielu jego utworach z lat 70-tych, pod pozornie banalną formą beztroskiej piosenki, słychać sceptycyzm i kpinę z ideologicznych dogmatów władzy. Taką samą, jaka pobrzmiewała w twórczości: Bursy, Krynickiego czy Barańczaka.
👀Kofta był też bacznie obserwowany przez komunistyczną cenzurę.
Ciężko przeżył marzec 1968 r. Bolesna była dla niego nagłość zetknięcia się z propagatorami nienawiści i hańbą antysemityzmu. Pisał o tym, posługując się językiem ezopowym, w utworach "Ptaki-pytaki".
W piosence o Ikarze oddał hołd Janowi Palachowi, który dokonał samospalenia w Pradze w rocznicę interwencji wojsk Układu Warszawskiego w czasie praskiej wiosny.

😶Z szyfru poeta nie chciał korzystać w "Szarym poemacie" będącym świadectwem wrażenia, jakie uczyniły na nim wydarzenia w Radomiu i Ursusie w 1978r. Tak więc "Szary poemat" ukazał się dopiero po śmierci poety w roku 1991, właśnie w tym tomiku z jego utworami.

📖Warto wybrać się w podróż do klimatów wykreowanych przez tego artystę. Gwarantują one różnorodność przeżyć i uniwersalność zawartych w nich przekazów.

👎Odejmuję punkt za fatalne wydanie. Książka rozlatuje się, pęka klej, wypadają strony. Trzeba było najpierw zabawić się w introligatora, aby się nie zniesmaczyć podczas lektury.

❓Jak dzisiaj pamiętamy twórczość Jonasza Kofty ?
🎵Wielu z nas zna dawne przeboje, często śpiewane przez całą Polskę np.:...

• Poezja
  • Wszystko inne
  • Duży regał
  • Papierowe

Dodaj cytat z książki Pamiętajcie o ogrodach