Co to jest miłość. Wiersze i piosenki zebrane - tom 1

Okładka książki Co to jest miłość. Wiersze i piosenki zebrane - tom 1 Jonasz Kofta
Okładka książki Co to jest miłość. Wiersze i piosenki zebrane - tom 1
Jonasz Kofta Wydawnictwo: Prószyński i S-ka poezja
poezja
Prószyński i S-ka
2011-05-27
2011-05-27
978-83-7648-715-1
Jonasz Kofta wiersze poezja teksty piosenki

Przez ostatnie pół roku czytałam i zachwycałam się słowami Jonasza Kofty, a przede wszystkim „wrażliwością nad ich barwą ” - jak Ryszard Marek Groński określał podejście Kofty do słowa właśnie.

W tym zbiorze, z tych najbardziej znanych i rozpoznawalnych, znalazły się:
Futbol, futbol, futbol, Jej portret, Kwiat jednej nocy, Łezka do łezki, Mury Jerycha, Pamiętajcie o ogrodach, Popołudnie, Radość o poranku, Samba przed rozstaniem, Song o ciszy, Śpiewać każdy może, Wakacje z blondynką, Z tobą chcę oglądać świat.

Szlagiery szlagierami, jednak w tym zbiorze 235. utworów poety/tekściarza, co rusz trafia się na wspaniałą poezję. I liryczną, i obyczajową, i ironiczną, i sarkastyczną, i refleksyjną.
Bardzo ludzką. Bliską życiu.

Są tam też słabsze utwory, jak to w przypadku takich zbiorów bywa, jednak nieszablonowość kompozycji, trafność metafor i gra słów robi bardzo dobre wrażenie końcowe.

A tu jeden z (naprawdę wielu) moich ulubionych:

„Guide”
Do twoich oczu przykładam uliczkę
Co w bok uciekła tunelem kasztanów
Jesteś przyjezdna, ja jestem tubylcem
Pamięcią w płyty chodnika wpisanym
Oto i zakręt
Tutaj lato zwalnia
Labirynt wiatrów tężeje na udach
Błogosławiona zapachów kopalnia
Błogosławiona nuda
Do twoich kroków przykładam ziarenka
Osypujące czas zwietrzałych tynków
Żegnaj na zawsze

Stąd prosto dojdzie pani do rynku

Nie potrafię się powstrzymać. 🫣
Drugi:

„Słoneczniki”
Kocha malarstwo jakiś bogacz
Przez chwilę cały świat był zdziwiony
Kupił „Słoneczniki” Van Gogha
Za funtów 22 miliony
Van Gogh niestety nic z tego nie ma
Żył krótko, w biedzie, rudzielec głupi
I myśl ta nie na temat
Bo co finanse mają do sztuki
Geniusze rzadko są bogaci
Jak umrą, kiedyś ich kupicie
Bo na tym świecie zawsze się płaci
Jedni pieniędzmi, drudzy życiem

W tym zbiorze, z tych najbardziej znanych i rozpoznawalnych, znalazły się:

Poezja poezji !

Poezja poezji !

Absolutnie uwielbiam Kofte!

Absolutnie uwielbiam Kofte!

I pomyśleć- że mężczyzna może być taki piękny w środku,choć na zewnątrz niekoniecznie.

Wspaniała książka, będąca pierwszym tomem utworów Jonasza Kofty. Niesamowitego człowieka tworzącego pamiętne piosenki które do dziś stanowią kanwę polskiej muzyki rozrywkowej. Przy czym w czasach kiedy te utwory powstawały, polska rozrywka stała na dużo wyższym poziomie niż obecnie...Poza zebranymi szlagierami, w książce znaleźć możemy zabawne humoreski, poruszające utwory o miłości, życiu, ludziach.Niesamowite obserwacje i spostrzeżenia Kofty poruszyły moje serce i duszę. Jeśli macie ochotę udać się w podróż do krainy człowieczeństwa i ludzkich odczuć-serdecznie polecam!! Ja tymczasem,sięgam po tom drugi...

Genialne ! Rewelacyjne ! Cudownie że w końcu można zdobyc utwory tego fantastycznego poety zebrane w 3 tomy !!! Jestem zachwycona ;) Ach co za facet ;) można się zakochac w kimś, kto tak pisze, oj można ;)

Proste słowa. Proste historie. O miłości, przemijaniu, czekaniu i oczekiwaniu. Już nie ma takich poetów...

• Poezja
  • Poezja polska
  • Polska

Jonasz Kofta Co to jest miłość. Wiersze i piosenki zebrane - tom 1 Zobacz więcej