Notes on Camp

Okładka książki Notes on Camp Susan Sontag
Okładka książki Notes on Camp
Susan Sontag Wydawnictwo: Penguin Classics Cykl: Penguin Modern (tom 29) publicystyka literacka, eseje
publicystyka literacka, eseje
Penguin Modern (tom 29)
Penguin Classics
2018-02-22
2018-02-22
kulturoznawstwo homoseksualizm sztuka

Problem z oceną Notes on Camp jest wyznaczenie linii gdzie oceniamy wartość i jakość samego utworu, a gdzie odnosimy się do samego ruchu i jego ideii (z braku lepszego określenia).

Postaram się moją recenzją wyrazić opinię na temat utworu - bo nie jest on fantastyczny. Wywody Sontag brzmią jak ktoś kto desperacko próbuje wytłumaczyć koncept którego sam nie rozumie.

Jej wywody są chaotyczny i często pełne samozaprzeczeń. Ale ostatecznie pasuje to do estetyki i konceptu Camp. Więc czy jesteśmy w stanie zalożyć że Sontag specjalnie skonstruowała swój zbiór esejów w taki sposób? Może sama próbowała uczynić ten utwór spersonalizowaniem Camp, stwierdzając po tym że bierze się ona bardzo poważnie jak na kogoś kto nie jest w stanie wytłumaczyć jednego nurtu całym zbiorem mini-eseji?

Przyznam jednak Sontag że wydaje się mieć szerokie pojęcie of wszelkiego rodzaju dziełach kultury, od literatury i filmu po sztukę i teatr. Oczywiście, większość postaci wymienionych jest raczej main-streamowa - zwłaszcza jeśli popatrzymy na datę wydania oryginału książki.

Stylistycznie Sontag ewidentnie próbowała dojść do poziomu literackiego elityzmu. Nie wiemy tylko czy z intencją szczerą czy satyryczną. Tekst w oryginale nie jest łatwy do przeczytania dla osoby która nie jest wprawiona w czytaniu tego typu języka. Sontag raz po raz próbuje pokazać nam swoją inteligencję używając coraz to bardziej obskurnych synonimów.

Kolejnym problemem jest względny brak omówienia samego Camp. Zamiast tego dostajemy niekończące się porównania tego co jest, nie jest, i może być postrzegane jako Camp.

Sam koncept Camp jest bardzo ciekawy. Napewno daję nam możliwość poszerzenia naszej perspektywy i wyzywa naszą percepcję. Według Sontag, jedną z główych cech Campu jest totalne skupienie na estecyźmie. Forma ponad treść. Camp obchodzi się z satyrą, cynizm i generalnie ironicznym podejściem do tego jak postrzegamy wszystko i wszystkich. A mimo to, Sontag twierdzi że Camp to krok dalej. Że satyra i ironia nie wystarczają w dzisiejszym świecie "przesyconym kulturą".

Ostatnie strony zdążają w kierunku czegoś co można jedynie rozumieć jako toxic positivity. O ile Sontag proponuje że Camp dojrzewa błędy i problemy, o tyle wszystko to nie ma znaczenia bo zwolennicy czy raczej wyznawcy Campu nic sobie z tego nie robią. Wszystko jest zawsze śmieszne i przyjemnne, niezależnie od kontekstu.

Ostatecznie Sontag zaznacza że ideologia Camp może być wyznawana tylko przez bogatych ponieważ by być w stanie pojąć i podążać za tym konceptem, należy wpierw doświadczyć psychopatologii bogactwa.

Jednym z ciekawszych określeń użytych przez Sontag jest to że Camp udowadnia że można mieć dobry gust jeśli chodzi o zły gust.

Jej...

Notatki o kampie, to notatki nie jednolite próbujące pokazać powszechny gust, to co się podoba, jakby to powiedzieć: większości, jeśli można mówić o powszechnym upodobaniu. Kamp jest bardzo trudny do zdefiniowania w skrócie to rodzaj wrażliwości kulturowej, Sontag analizuje go w różnych dziedzinach życia jak film, lampy Tiffany'ego i inne wytwory kultury. Esej jest krótki, w ponad 50 punktach znajdują się inteligentne uwagi Autorki. Kamp to zjawisko estetyczne, które w pewnym sensie służy za określenie tego co potocznie nazywa się kiczem, ale to już inna historia...

Sontag Susan, Notatki o kampie [w:] "Literatura na świecie" 1979 nr 9,

Sontag Susan, Notatki o kampie [w:] "Literatura na świecie" 1979 nr 9,