Grochów 1831

Okładka książki Grochów 1831 Wiesław Majewski
Okładka książki Grochów 1831
Wiesław Majewski Wydawnictwo: Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej Seria: Historyczne Bitwy powieść historyczna
208 str. 3 godz. 28 min.
Kategoria:
powieść historyczna
Seria:
Historyczne Bitwy
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej
Data wydania:
1982-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1972-01-01
Liczba stron:
208
Czas czytania
3 godz. 28 min.
Język:
polski
ISBN:
8311066779
Tagi:
historia Polski XIX wiek Powstanie Listopadowe
Średnia ocen

6,6 6,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Żywią i bronią. Wieś i chłopi w obronie ojczyzny Tadeusz Boruta, Adam Buława, Wiesław Charczuk, Rafał Dmowski, Janusz Gmitruk, Henryk Hermann, Stanisław Jaczyński, Grażyna Korneć, Lesław Kukawski, Wiesław Majewski, Piotr Matusak, Włodzimierz Nowak, Rafał Pęksa, Jan Pytel, Tadeusz Rawski, Józef Smoliński, Andrzej Sterniczuk, Tomasz Strzeżek, Wojciech Włodarkiewicz, Janusz Wojtasik, Lech Wyszczelski
Ocena 3,0
Żywią i bronią... Tadeusz Boruta, Ada...
Okładka książki Żółte Wody 1648 Tadeusz Krząstek, Wiesław Majewski, Mirosław Nagielski
Ocena 8,3
Żółte Wody 1648 Tadeusz Krząstek, W...
Okładka książki Drobna szlachta podlaska w XVI-XIX wieku. Materiały sympozjum w Hołnach Mejera (26-27 maja 1989 roku) Urszula Augustyniak, Krzysztof Filipow, Ewelina Kozak, Michał Kulecki, Henryk Lulewicz, Wiesław Majewski, Marek Plewczyński, Leszek Postołowicz, Piotr Rudnicki, Jan Siedlecki, Jerzy Szumski, Jerzy Urwanowicz, Tadeusz Wasilewski, Janusz Wojtasik
Ocena 0,0
Drobna szlacht... Urszula Augustyniak...
Okładka książki Nad lirykami Wespazjana Kochowskiego Maria Eustachiewicz, Wiesław Majewski
Ocena 0,0
Nad lirykami W... Maria Eustachiewicz...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,6 / 10
34 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
875
862

Na półkach: , ,

Tak się pisać powinno rzetelne analizy historyczne. Jest w niej wszystko co ważne by dobrze zrozumieć kontekst bitwy, jej przebieg, wariantowość, no i skutki do jakich doprowadziła. Całe szczęście autor nie zaczyna od Jagiellonów czy Sobieskiego aby wprowadzić naturę zrywu listopadowego. Wręcz przeciwnie zaczyna od tej pamiętnej nocy i świetnie maluje obraz tamtych wydarzeń. Dla mnie ta część była chyba lepsza niż sam świetny przebieg starcia. Autor klarownie opisuje ruchy wojsk, które doprowadziły do bitwy, jej przebieg, dylematy z jakimi musiały się zmagać obie strony, w końcu samo starcie o Olszynkę. Słabością jest ilość i jakość map – choć to można nadrobić w dobie dzisiejszego poziomu cyfryzacji. Kolejną wadą jest samo podsumowanie – zdecydowanie zbyt krótkie.

Tak się pisać powinno rzetelne analizy historyczne. Jest w niej wszystko co ważne by dobrze zrozumieć kontekst bitwy, jej przebieg, wariantowość, no i skutki do jakich doprowadziła. Całe szczęście autor nie zaczyna od Jagiellonów czy Sobieskiego aby wprowadzić naturę zrywu listopadowego. Wręcz przeciwnie zaczyna od tej pamiętnej nocy i świetnie maluje obraz tamtych...

więcej Pokaż mimo to

avatar
687
251

Na półkach: , , ,

Bardzo dobra pozycja w serii. Niskie oceny pochodzą chyba od osób poszukujących literatury historycznej pisanej jak przygodowa lub "ku pokrzepieniu serc". Tu tego nie ma. Poza wstępem to dość poważna analiza naukowo-wojskowa, z dokładną i chłodną oceną szans i możliwości obu stron. Autor skupił się na tytułowej bitwie i pierwszych tygodniach wojny. Na szczęście nie ma tu przedstawiania historii Polski od rozbiorów, nie ma też za wiele o przyczynach powstania i jego stronie politycznej. Majewski drobiazgowo relacjonuje za to plany oraz ruchy wojsk polskich i carskich w styczniu i lutym 1831, przedstawia też charakterystyki dowódców oraz uwypukla ich słabe i mocne strony. Suchy momentami styl wojskowego raportu zmiękczają częste cytaty z pamiętników.

Bardzo dobra pozycja w serii. Niskie oceny pochodzą chyba od osób poszukujących literatury historycznej pisanej jak przygodowa lub "ku pokrzepieniu serc". Tu tego nie ma. Poza wstępem to dość poważna analiza naukowo-wojskowa, z dokładną i chłodną oceną szans i możliwości obu stron. Autor skupił się na tytułowej bitwie i pierwszych tygodniach wojny. Na szczęście nie ma tu...

więcej Pokaż mimo to

avatar
328
27

Na półkach:

"Grochów 1831" Wiesława Majewskiego to stary HB-ek, który przeczytałem dopiero teraz. Przyznam się, że za dużo o Powstaniu Listopadowym to nie wiedziałem. Po tej lekturze i obejrzeniu kilku felietonów na youtubie wiem już więcej. Nie wiedziałem na przykład, że nie wszyscy polscy generałowie poszli za zrywem powstańczym i 6-ciu z nich podchorążowie i tłum warszawski skazał na śmierć. Autor dokładnie przedstawia ruchy wojsk polskich i moskali. Szkoda, że mapka jest tylko jedna i nie widać na niej tych ruchów. Sama bitwa jest opisana dokładnie. Książka na pewno przybliża postać generała napoleońskiego Józefa Chłopickiego. Jego dylematy i kłopoty z innymi generałami. Historia osądza tę bitwę jako nierozstrzygniętą i jako niewykorzystaną szansę dla Polski. Nie będziemy jednak uprawiać fantastyki historycznej. Po przeczytaniu tej pozycji jestem dumny, że jestem Polakiem.

"Grochów 1831" Wiesława Majewskiego to stary HB-ek, który przeczytałem dopiero teraz. Przyznam się, że za dużo o Powstaniu Listopadowym to nie wiedziałem. Po tej lekturze i obejrzeniu kilku felietonów na youtubie wiem już więcej. Nie wiedziałem na przykład, że nie wszyscy polscy generałowie poszli za zrywem powstańczym i 6-ciu z nich podchorążowie i tłum warszawski skazał...

więcej Pokaż mimo to

avatar
815
804

Na półkach: , , , , ,

Wiesław Majewski stanął przed trudnym zadaniem pogodzenia w książce popularnonaukowej elementów wojskowości i polityki. Ich splot podczas powstania listopadowego wymusza na historyku zręczne żonglowanie w toku narracji.

Niestety, zabrakło talentu literackiego. Sama narracja sprawia wrażenie poszarpanej; autor zmienia perspektywę i używany czas, co irytuje i dezorientuje czytelnika. Wybrany sposób przedstawienia wydarzeń od buntu podchorążych w Warszawie do odwrotu spod Olszynki Grochowskiej powoduje, że na opis samego starcia pozostaje zaledwie 40 z 206 stron.

Opisywano tę książkę jako "bardzo nudną" ale i "szczegółową". Cóż, samo zagadnienie na pewno nudnym nie jest a okoliczności, które doprowadziły do bitew pod Wawrem i Grochowem, są przedstawione naprawdę bardzo dokładnie. I tu leży pies pogrzebany: Majewski zatraca się w detalach poszczególnych manewrów, czasami opisuje je nawet oddzielnie dla strony polskiej i rosyjskiej, co po prostu nuży. Gdzie jedna dodatkowa mapa z sensownie naniesionymi ruchami wojsk wyjaśniłaby laikowi sytuację, otrzymuje on całe rozdziały bardzo suchego tekstu, którego nie sposób "ogarnąć" bez map internetowych.

Bardzo brakuje, i wydaje mi się to cechą charakterystyczną książek serii "Historyczne bitwy" z lat 80-tych, rozbudowanego stosowania źródeł historycznych strony przeciwnej (tutaj: rosyjskiej).

Rozczarowało również zakończenie: Po odwrocie wojsk polskich na Pragę można przeczytać kilkustronnicowe podsumowanie i... zakończyć lekturę. Ani słowa o losach rannych i wziętych do niewoli, ani o wpływie bitwy na ludność cywilną. Zaledwie napomknięty zostaje defetyzm i panika wśród niektórych oficerów polskich. O rosyjskiej ocenie tego czasu można tylko pomarzyć...

Polecam fanom tematu jedynie jako lekturę uzupełniającą po przeczytaniu lepszego opracowania o zmaganiach powstania listopadowego.

Wiesław Majewski stanął przed trudnym zadaniem pogodzenia w książce popularnonaukowej elementów wojskowości i polityki. Ich splot podczas powstania listopadowego wymusza na historyku zręczne żonglowanie w toku narracji.

Niestety, zabrakło talentu literackiego. Sama narracja sprawia wrażenie poszarpanej; autor zmienia perspektywę i używany czas, co irytuje i dezorientuje...

więcej Pokaż mimo to

avatar
166
145

Na półkach:

Porządnie i rzetelnie napisana monografia pierwszych starć powstania listopadowego (bo poza Grochowem mamy tu także Wawer czy Białołękę). Na pewno nie tak wnikliwa jak prace Tokarza, ale jako rzecz na początek - całkiem niezła.

Porządnie i rzetelnie napisana monografia pierwszych starć powstania listopadowego (bo poza Grochowem mamy tu także Wawer czy Białołękę). Na pewno nie tak wnikliwa jak prace Tokarza, ale jako rzecz na początek - całkiem niezła.

Pokaż mimo to

avatar
343
26

Na półkach: , , ,

Olszynka Grochowska. Sama bitwa rozegrana po mistrzowsku. Czego się dowiecie z książki. tak jak i ciekawszych rzeczy o niuansach polskich dowódcach i niechęci do siebie. Co daje obraz przebiegu rożnych batalii powstania 1831.
Samą kaszkę czyta się bardo przyjemnie i lekko dużo cytatów sprawia że książka jest przyjemna w odbiorze. (uwaga uzależnia na noc).
Oczywiście że polecam Książkę o bitnych polkach i Pewnych siebie Rosyjskich dowódcach którzy w dwóch bitwach pierwszą pod Wawrem, Drygą pod Olszynką. Pewność swoją stracili. Dlaczego? To przeczytaj.

Olszynka Grochowska. Sama bitwa rozegrana po mistrzowsku. Czego się dowiecie z książki. tak jak i ciekawszych rzeczy o niuansach polskich dowódcach i niechęci do siebie. Co daje obraz przebiegu rożnych batalii powstania 1831.
Samą kaszkę czyta się bardo przyjemnie i lekko dużo cytatów sprawia że książka jest przyjemna w odbiorze. (uwaga uzależnia na noc).
Oczywiście że...

więcej Pokaż mimo to

avatar
587
62

Na półkach: ,

Bardzo nudny ale za to szczegółowy opis jednej z największej bitwy powstania listopadowego - bitwę z 25 lutego 1831 o Olszynkę Grochowską (obecna Warszawa.

Bardzo nudny ale za to szczegółowy opis jednej z największej bitwy powstania listopadowego - bitwę z 25 lutego 1831 o Olszynkę Grochowską (obecna Warszawa.

Pokaż mimo to

avatar
238
233

Na półkach:

Pierwsza chyba w tej serii książka, gdzie historia jest ważniejsza od propagandy - i do dzisiaj się ją dobrze czyta.

Pierwsza chyba w tej serii książka, gdzie historia jest ważniejsza od propagandy - i do dzisiaj się ją dobrze czyta.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    48
  • Chcę przeczytać
    33
  • Posiadam
    25
  • Historia
    5
  • Historyczne Bitwy
    5
  • historia
    4
  • Historia - XIX wiek
    2
  • Historyczne bitwy
    2
  • Bellona - Bitwy Historyczne
    2
  • 2009 Nabytki
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Grochów 1831


Podobne książki

Przeczytaj także