Ameryka

publicystyka literacka, eseje
978-83-61967-14-9
Renata Lis
Literatura francuska

trudno mi ocenić te książkę, bo ani nic z niej nie wyniosłam, ani nic już teraz nie pamietam

Bardzo filozoficzne spojrzenie na USA. Nie zgadzam się z taką opinią. Frustrat.

Jest to książka filozoficzna, także nie można się spodziewać szybkiej lektury. Momentami było dla mnie za ciężko, zbyt abstrakcyjnie, zwłaszcza na początku. Jednak znalazłam też wiele ciekawych spostrzeżeń, metafor i porównań. Pomogło mi spojrzeć na światową potęgę z innej perspektywy, niż ta pop-kulturowa.
Trzeba pamiętać, że to obraz ameryki Reagana, więc można później...

Ameryka jako utopia. Państwo jako film, zmontowany z fragmentów kreujących nowy medialny wizerunek (symulacja i odrzeczywistniony symulakr), obecny w świadomości ludzi. Symulakr jako przestroga i lustro dla wartości Europy.

Zdaje się że poniższy cytat może bronić się sam: "Dla nas, fanatycznych wyznawców estetyki i sensu, kultury i uwiedzenia; dla nas, dla których piękne...

arcydzieło, każde zdanie może być jak motto lub wstęp do wiersza.

Napisana strasznym językiem i stylem, jednak błyskotliwa.
Bardzo ciekawy ostatni fragment o Kalifornii pokazuje krajobraz jak z Californication Red Hotów, chociaż wzorowano się raczej w odwrotnej kolejności.

"Ameryka nie jest ani snem, ani rzeczywistością, lecz hiperrzeczywistością." /Baudrillard/
Znakomity socjolog i filozof kultury ponowoczesnej przemierza Amerykę, muzeum potęgi, i snuje opowieść. Interesujące.

Ciekawy punkt widzenia filozofującego Francuza przemierzającego USA - nie trzeba się zgadzać, ale warto się skonfrontować.

• Filozofia
  • Socjologia