Najnowsze artykuły
- ArtykułyKrzysztof P. Czyżewski, autor i prawnik: Pisanie prawnicze i powieściowe to dwa osobne światyLubimyCzytać1
- ArtykułyCo czwarty Polak pobiera e-booki i audiobooki z nielegalnych źródeł. Ta kampania ma to zmienićLubimyCzytać28
- Artykuły10 najlepszych książek września. Powrót króla kryminałuAnna Sierant6
- ArtykułyPewne sekrety zabierzemy do grobu. Stefan Ahnhem o twórczości, życiu i planach na kolejne lataEwa Cieślik4
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Urszula Szuścik
15
8,6/10
Najpopularniejsza książka
Edukacja małego dziecka. Tom 18.Wsparcie pedagogiczne w trudnych sytuacjach społecznych i edukacyjnych
9,0 z 2 ocen
5 czytelników 1 opinia
Szuścik Urszula, prof. UŚ dr hab., Uniwersytet Śląski, Wydział Etnologii i Nauk o Edukacji w Cieszynie
8,6/10średnia ocena książek autora
7 przeczytało książki autora
22 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Edukacja małego dziecka. Tom 18.Wsparcie pedagogiczne w trudnych sytuacjach społecznych i edukacyjnych
Urszula Szuścik, Ewa Ogrodzka-Mazur
9,0 z 2 ocen
5 czytelników 1 opinia
2023
Racjonalizm – krytycyzm – ścisłość. Prace dedykowane Profesorowi Adamowi Jonkiszowi z okazji 70. rocznicy urodzin
0,0 z ocen
1 czytelnik 0 opinii
2023
Edukacja małego dziecka. Tom 17
Urszula Szuścik, Ewa Ogrodzka-Mazur
10,0 z 1 ocen
2 czytelników 0 opinii
2022
Edukacja małego dziecka. Pedagogika zmiany w edukacji dziecka. Teoria - badania - praktyka
Urszula Szuścik, Jolanta Karbowniczek
10,0 z 1 ocen
1 czytelnik 0 opinii
2021
Academia. Magazyn Polskiej Akademii Nauk nr 3 (67)/2021
Urszula Szuścik, redakcja pisma Academia
0,0 z ocen
0 czytelników 0 opinii
2021
Edukacja małego dziecka. Wychowanie i kształcenie - kierunki i perspektywy zmian
8,5 z 2 ocen
3 czytelników 0 opinii
2018
Edukacja małego dziecka. Kierunki zmian w edukacji i stymulacji aktywności twórczej
8,0 z 1 ocen
4 czytelników 0 opinii
2017
Edukacja małego dziecka. Nauczyciel i dziecko w dobie kryzysu edukacji
Anna Gaweł, Urszula Szuścik
10,0 z 1 ocen
1 czytelnik 0 opinii
2017
Edukacja małego dziecka. Konteksty rozwojowe i wychowawcze
Urszula Szuścik, Hana Lukášová-Kantorková
0,0 z ocen
2 czytelników 0 opinii
2013
Edukacja małego dziecka. Nowe konteksty, poglądy i doświadczenia
Iwona Czaja-Chudyba, Urszula Szuścik
0,0 z ocen
1 czytelnik 0 opinii
2013
Edukacja małego dziecka. Nauczyciel-wychowawca w przedszkolu i szkole
Renata Raszka, Urszula Szuścik
0,0 z ocen
1 czytelnik 0 opinii
2013
Edukacja małego dziecka. Teoretyczne odniesienia, tendencje i problemy
7,0 z 1 ocen
4 czytelników 0 opinii
2010
Renesans (?) nauczania całościowego. Współczesna dydaktyka wobec nauczania zintegrowanego, blokowego i przedmiotowego
7,5 z 2 ocen
4 czytelników 0 opinii
2003
Najnowsze opinie o książkach autora
Edukacja małego dziecka. Tom 18.Wsparcie pedagogiczne w trudnych sytuacjach społecznych i edukacyjnych Urszula Szuścik
9,0
Bycie nauczycielem, pedagogiem z roku na rok staje się coraz trudniejsze. Coraz więcej wyzwań stoi bowiem przed każdym z nas, ale te wyzwania stoją również przed dziećmi. W zależności od różnych czynników, różnie sobie z nimi radzą, a kiedy jeszcze nie znajdują wsparcia w domu rodzinnym, wśród bliskich, mogą pojawić się różnego rodzaju problemy. Coraz więcej jest również w szkołach dzieci z różnego rodzaju zaburzeniami, a to wymaga od nas wszechstronnej wiedzy na temat form pomocy, najlepszej dla danego ucznia.
Dlatego też, w obliczu konieczności nieustannego dokształcania się, podnoszenia kwalifikacji, tak cenną jest publikacja Oficyny Wydawniczej IMPULS pt. „Edukacja małego dziecka. Wsparcie pedagogiczne w trudnych sytuacjach społecznych i edukacyjnych”. Ten kolejny już, osiemnasty tom serii pod redakcją Ewy Ogrodzkiej-Mazur, Urszuli Szuścik i Anny Szafrańskiej, stanowi nieocenione wsparcie zarówno dla nauczycieli (w tym wychowawców),jak i dla pedagogów czy psychologów szkolnych. Szczególnie, że podejmuje on tematy rzadko poruszane w obszarach z zakresu pedagogiki/edukacji, jak: zmiany we współczesnej edukacji małego dziecka, twórczość i kreatywność, jako niezbędne elementy warunkujące prawidłowy rozwój czy zmiany społeczne warunkujące przekształcenia w instytucjach wspierających rozwój i wychowanie małych dzieci.
Książka została podzielona na pięć obszarów tematycznych, z czego pierwsza część została poświęcona kontekstom teoretycznym. Najdziemy tu tekst Małgorzaty Muszyńskiej na temat fenomenów alternatywności jako wariantów akcentujących kategorie zmarginalizowane w edukacji małego dziecka, w którym autorka wyjaśnia m.in. pojęcie „epifania twarzy” i opisuje przeprowadzone przez siebie eksperymenty pedagogiczne. Kolejny tekst autorstwa Aleksandry Minczanowskiej traktuje o edukacji domowej, jako alternatywnej formie wczesnej edukacji – autorka przywołuje tu rys historyczny tej edukacji, pisze o prawnych jej uwarunkowaniach istniejących w Polsce oraz wymienia praktyczne rozwiązania wsparcia rodziców w tej edukacji.
Część druga książki – „Wsparcie pedagogiczne dzieci, nauczycieli i rodziców w trudnych sytuacjach społecznych i edukacyjnych” – podejmuje temat rzeczywistości związanej z pracą terapeutyczną z dziećmi niepełnosprawnymi oraz dziećmi z grup zmarginalizowanych czy pozbawionych właściwej opieki ojcowskiej. Znajdziemy tu tekst Pawła Cylulko na temat zastosowania tyflomuzykoterapii w pracy z małymi dziećmi z niepełnosprawnościami wzroku. Poznamy założenia metody tyflomuzykoterapii oraz przykładowe zalecenia do realizowania sesji terapeutycznych. Z kolei Joanna Gładyszewska-Cylulko w tekście na temat zastosowania metody wideotreningu komunikacji (VIT) we wspomaganiu rozwoju społecznego dzieci niewidomych pisze o założeniach tego wideotreningu, różnych jego odmianach i efektach. Simoneta Babiaková podejmuje kwestię oddziaływania kapitału kulturowego na sukces szkolny uczniów z grupy ryzyka, natomiast Łucja Reczek-Zymróz w tekście „Kryzys czy metamorfoza ojcostwa – raport z badań” opisuje wyniki badań skoncentrowanych na funkcjonowaniu ojców i dzieci w wieku wczesnoszkolnym w środowiskach szkolnym i rodzinnym.
W części trzeciej książki, zatytułowanej „Edukacja wczesnoszkolna w kontekście zmian – założenia a realizacja”, autor, Jan Czechowski, pisze o ocenie szkolnej jako wypowiedzi o charakterze wartościującym, podkreślając, że ocenie powinny podlegać także ujawniany przez dziecko zapał do dalszej nauki i aktywność własna, podejmowana przez nie bez obowiązku. Autor wymienia również pułapki oceniania, a także podsumowuje, iż ocena wystawiana przez nauczyciela powinna być zawsze przemyślana i sprawiedliwa. Agnieszka Betleja porusza temat pokolenia Alfa i jego aktywności w sieci, a także ceny zacierania granic pomiędzy światem realnym a wirtualnym. Jan Czechowski pisze z kolei o wartości zdrowia w edukacji wczesnoszkolnej, zaś Jadwiga Oleksy – o nowym wymiarze praktyk pedagogicznych w warunkach edukacji zdalnej, konfrontując założenia z rzeczywistością.
Czwarta część książki zatytułowana „Przestrzenie kreatywności dziecka i nauczyciela” zawiera dwa teksty skupiające się na rozwoju twórczym oraz twórczości dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Anna Boguszewska porusza tu kwestie tematyki wypowiedzi plastycznej uczniów jako możliwości wyrażenia stosunku do rzeczywistości we współczesnych realiach edukacyjnych, natomiast Zofia Olek-Redlarska i Emilia Jakubowska koncentrują się na literaturze dziecięcej, a szczególnie poezji dla dzieci.
Ostatnia, piąta część, dotyczy edukacji najmłodszych dzieci, opisując działania podejmowane w edukacji żłobkowej (perspektywę polską przedstawia Regina Waszut natomiast słowacką- Milena Lipnická),a także w edukacji przedszkolnej (Ewa Jędrzejowska w tekście poświęconym ocenianiu dzieci w przedszkolu).
Wszystkie te części pozwalają spojrzeć z szerokiej perspektywy na kwestię związaną z edukacją dzieci, szczególnie w obliczu różnych trudności wynikających z dysfunkcji środowiska wychowawczego czy ograniczeń samego dziecka. Lektura stanowi nieocenione wsparcie nie tylko dla praktyków, ale i dla studentów studiów pedagogicznych, którzy dopiero wchodzą na rynek pracy.