Najnowsze artykuły
Artykuły
Wybory 2023. Pełna lista obietnic kulturowychKonrad Wrzesiński4Artykuły
Weź udział w konkursie i wygraj książkę „Doppelganger. Sobowtór“ razem z biletami do kina!LubimyCzytać2Artykuły
Thom Hartmann ostrzega nas wszystkich przed zagładą. Pytanie tylko, czy nie jest już za późnoRemigiusz Koziński1Artykuły
Poznaj Marikę Echidnas – premiera debiutanckiej książki Agnieszki SzmatołyLubimyCzytać1
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Mogens Herman Hansen

2
7,8/10
Pisze książki: powieść historyczna, historia
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
7,8/10średnia ocena książek autora
26 przeczytało książki autora
36 chce przeczytać książki autora
1fan autora
Zostań fanem autora
Sprawdź, czy Twoi znajomi też czytają książki autora - dołącz do nas
Książki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma

2011
Polis: wprowadzenie do dziejów greckiego miasta-państwa w starożytności
Mogens Herman Hansen
7,8 z 9 ocen
28 czytelników 2 opinie
2011

1999
Demokracja ateńska w czasach Demostenesa
Mogens Herman Hansen
7,9 z 9 ocen
37 czytelników 2 opinie
1999
Najnowsze opinie o książkach autora
Polis: wprowadzenie do dziejów greckiego miasta-państwa w starożytności Mogens Herman Hansen 
7,8

Książka Mogensa Hermana Hansena, szefa Copenhagen Polis Centre to istotnie bardzo ciekawe wprowadzenie w zagadnienie greckiej polis. Autor omawia ją na szerokim tle innych podobnych przedstawicieli "kultury miasta-państwa" (a typów takich naliczył aż 37!). W tej monografii krytyce zostaje poddanych wiele obiegowych opinii na temat greckiej polis (np. jej upadek po 338 r. przed Chr.). Co prawda książka ta stawia więcej pytań, niż daje odpowiedzi (wymienię tu choćby kwestie genezy),to jednak z pewnością zasługuje na wysoką ocenę z racji kompletnego ujęcia tematu. Kolejne krótkie rozdziały przedstawiają poszczególne problemy greckich poleis, np. demografia, kwestia zaplecza rolniczego czy gospodarki w ujęciu Maxa Webera. Książka jest ładnie i estetycznie wydana, ma jednak jedną wadę. Nie mogę zrozumieć, dlaczego przypisy znajdują się na końcu. Przecież to bardzo utrudnia ich przeglądanie, a w dzisiejszych czasach nie jest już żadnym problemem technicznym umieścić je na dole strony! Zupełnie nie rozumiem przyczyn tego stanu rzeczy, znacznie gorzej mi się tę książkę czytało z tego powodu! Cóż, z całą pewnością jest to naprawdę dobra publikacja, po którą warto sięgnąć. W końcu starożytnej Grecji i jej politycznym instytucją bardzo dużo zawdzięczamy.
Tomasz Babnis
Demokracja ateńska w czasach Demostenesa Mogens Herman Hansen 
7,9

Inaczej ocenia się książki naukowe, a inaczej beletrystykę - to chyba zrozumiałe. Trzeba spojrzeć na książkę pod innym kątem... Znaczy: oczywiście, to czy się dobrze czyta pracę naukową jest ważne, bez dwóch zdań; ale równie ważne są informacje zawierane w książce i opinie stawiane przez autora pracy. Trzeba to wziąć pod uwagę przy ocenianiu. A przynajmniej ja to uwzględniam.
"Demokracja ateńska..." dość dokładnie opisuje, jak wyglądała klasyczna demokracja ateńska, opisuje jej dzieje, uwzględnia podziały kompetencji i obowiązków różnorakich urzędników ateńskich (a było ich sporo!). Wszystko to podane jest językiem, moim zdaniem, przystępnym dla czytelnika, poszczególne uprawnienia urzędników są przedstawione jasno i wyraźnie, oczywiście na miarę tego, jak jasno i wyraźne były one określone. Odbiorca może trochę zagubić się - a przynajmniej piszący tą krótką opinię tak miał - w opisach losowań i wyborów na urzędy, ale raczej nie z winy autora pracy, a samych Greków, którzy w ten sposób "komplikowali" sobie życie.
Jeśli kogoś interesuje starożytna Grecja, to jest to chyba pozycja obowiązkowa. Jeśli ktoś interesuje się dziejami demokracji - takoż. Jeśli ktoś chce po prostu dowiedzieć się, jak to kiedyś wyglądało i czym tak naprawdę była demokracja dla starożytnych, czym się różni od dzisiejszej - warto sięgnąć po ową pozycję, gdyż nie czytając ją człowiek nie męczy się w takim stopniu, jakby mógł wskazywać sam tytuł.