Artykuły
Rekordowa sesja autografów w „Pokoju Monet” podczas Targów Książki EmpikuLubimyCzytać1Artykuły
Kryminały roku wybrane. Nagroda Wielkiego Kalibru dla Marka StelaraKonrad Wrzesiński4Artykuły
Trendy maja 2023 LubimyczytaćEwa Cieślik4Artykuły
25 procent osób czyta tylko na wakacjach. Gdy pracuje, „nie ma na to czasu”Anna Sierant21
Henryk Korotyński

- Pisze książki: literatura piękna, literatura podróżnicza, czasopisma
- Urodzony: 24.05.1913
- Zmarły: 19.09.1986
Polonista, dziennikarz, działacz społeczno-polityczny.
Przed 1939 współpracował z "Kurierem Warszawskim". Podczas wojny członek ZWZ, później Armii Krajowej. Aresztowany w 1943 był więźniem na Pawiaku, a następnie niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau i obozu Buchenwald.
W latach 1945–1950 był publicystą w dziennikach. Od 1952 do 1972 redaktor naczelny "Życia Warszawy". W 1957 pełnił funkcję zastępcy redaktora naczelnego "Trybuny Ludu".
Poseł na Sejm PRL w latach 1952–1956 i 1961–1976.
Odznaczony Orderem Budowniczych Polski Ludowej Orderem Sztandaru Pracy I klasy, Krzyżem Komandorskim i Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski
- 31 przeczytało książki autora
- 24 chce przeczytać książki autora
Książki i czasopisma
Cytaty
A oto fragmenty zachowanej po dziś dzień korespondencji firmy Bayer z komendantem obozu w Oświęcimiu: Bylibyśmy Panu wdzięczni. gdyby Pan w związku z zamierzonymi eksperymentami dla wypróbowania nowego środka nasennego oddał do naszej dyspozycji pewną liczbę kobiet (…) Otrzymaliśmy odpowiedź. Cena 200 marek za jedną kobietę wydaje się nam jednak wysoka. Oferujemy nie więcej niż 170 marek za głowę. Gdyby to było dla Pana do przyjęcia, to kobiety odbierzemy. Potrzebujemy około 150 kobiet (…) Potwierdzamy Pańską zgodę. Proszę przygotować 150 kobiet możliwie najzdrowszych. Po otrzymaniu wiadomości, że są one gotowe, odbierzemy je (…) Otrzymaliśmy przekaz 150 kobiet. Mimo stanu wyniszczenia uznajemy je za odpowiednie. O przebiegu eksperymentów będziemy Pana bieżąco informować (…) Eksperymenty zostały wykonane. Wszystkie osoby zmarły. Wkrótce skomunikujemy się z Panem w sprawie nowej dostawy. Czy jakikolwiek komentarz jest potrzebny do takiej korespondencji? Czy trzeba coś dodawać do zawartej w tym fragmencie charakterystyki takich eksperymentów?
A oto fragmenty zachowanej po dziś dzień korespondencji firmy Bayer z komendantem obozu w Oświęcimiu: Bylibyśmy Panu wdzięczni. gdyby Pan w...
Rozwiń Zwiń