Najnowsze artykuły
- ArtykułyJesienne Targi Książki – bezpłatne wydarzenie dla czytelników już od 20 do 22 września w WarszawieLubimyCzytać3
- ArtykułyPoziom czytelnictwa w Polsce: jak wypadamy na tle Europy? Jedna rzecz nas wyróżniaAnna Sierant32
- ArtykułyCzytelnicza rewolucja, czyli jak „Szkoła Szpiegów“ zastawiła pułapkę na dzieciakiLubimyCzytać1
- Artykuły„Zmierzch” powraca, a Mickiewicz się zakochujeAnna Sierant5
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Ulla Lachauer
1
7,4/10
Pisze książki: literatura piękna
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
7,4/10średnia ocena książek autora
9 przeczytało książki autora
18 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Najnowsze opinie o książkach autora
Ulica Rajska Ulla Lachauer
7,4
„Ostatni głos z pruskiej Litwy”
Wspomnieniowa opowieść pruskiej Litwinki, urodzonej w 1910 roku Leny Grigoleit, spisana przez dziennikarkę Ullę Lachauer. Dwie cechy czynią ją nietuzinkową. Pierwsza to postać samej bohaterki, tchnącej pogodą i zdrowym rozsądkiem Leny, która nie pozwala, aby dramatyczne koleje losu pokonały ją czy przytłoczyły. Druga to historia ziem, o których w sumie niewiele wiemy, choć geograficznie są nam bliskie – historia pruskiej Małej Litwy. Opowieść nie skupia się na najdramatyczniejszym okresie życia bohaterki, czyli drugiej wojnie światowej czy wywózce na Sybir. Doprowadzona jest do początku lat 90 (Lena Grigoleit zmarła w roku 95). Dodatkowe światło rzuca posłowie Ulli Lauchner, która podkreśla, jak niezwykłą osobą na tle innych autochtonów była Lena.
Niezależnie od tego, że siła bohaterki pochodzić musi z samej jej osobowości, żywej i niepokornej od dziecka, widać wyraźnie, jak sens jej istnieniu nadaje przywiązanie do rodzinnej ziemi i… do literatury.
Perełka.
Ulica Rajska Ulla Lachauer
7,4
Niemiecka dokumentalistka Ulla Lachauer wyjechala we wrzesniu 1989 roku na Litwe. Celem zachodnioniemieckiej ekipy telewizyjnej bylo nakrecenie filmu o zachodniej czesci kraju, tej ktora kiedys nalezala do Niemiec. Poszukujac ostatnich zyjacych mieszkancow Prus Wschodnich trafili do wsi Bitenai, dawniej Bittehnen. Jedyna mieszkajaca tam osoba byla Lena Grigoleit-Kondrataviciene. Pruska chlopka urodzona w 1910 roku. Promieniujaca niezwykla pogoda ducha, uwielbiajaca od dziecka opowiadac i duzo czytajaca Niemka z pochodzenia, a Litwinka z wyboru. Wlascicielka sklepu z pasmanteria i zona celnika. Wielkie wydarzenia XX wieku dzialy sie pod jej oknami (Schmalleningken). Tam bowiem przebiegala linia, ktora Hitler i Stalin podzielili Europe.
Ulla zamieszkala u Leny, pomagala jej w gospodarstwie. Swiadkowala wielkim zmianom zachodzacym na Litwie. Zebrala gigantyczny material o tym czym jest milosc do rodzinnych okolic, przywiazanie do ziemi. Istote 1500 stron wywiadu zawarla na zaledwie 77 kartkach ksiazki. Tak niewielu, ale za to bedacych dla czytelnika wspanialym przezyciem. Los glownej bohaterki byl arcyciekawy, jej wybory milosne niezwykle, a madrosc zachwycajaca.
Znakomita ksiazka.