Jak cało i zdrowo przyszedłem na świat

Okładka książki Jak cało i zdrowo przyszedłem na świat Willy Breinholst
Okładka książki Jak cało i zdrowo przyszedłem na świat
Willy Breinholst Wydawnictwo: Marba Crown poradniki dla rodziców
poradniki dla rodziców
I lykkeuge amstaendigheder
Marba Crown
1998-01-01
1981-01-01
83-87370-07-X
Grzegorz Abgarowicz
ciąża poród

Bardzo przyjemna i zabawna książeczka pisana z perspektywy dziecka rozwijającego się w brzuszku mamy. Polecam;)

1931

Fajna książeczka, nie tylko dla przyszłych rodziców. Krótkie, zabawne przemyślenia i spostrzeżenia dziecka przed narodzeniem. Znakomity humor.

Dzieci i ryby głosu nie mają!
Tak głosi znane powiedzenie. Autor postanowił udowodnić, że dzieci nawet w okresie prenatalnym ten głos posiadają. Udzielił go malutkiemu plemnikowi w drodze do macicy. Troszkę zagubionemu w przepychaniu się wśród sobie podobnych do nowego lokum, a potem zadziwionemu swoim zmieniającym się wyglądem i otaczającym go światem wewnętrznym i zewnętrznym. Rozbawia przy tym swoimi komentarzami wyrażającymi dezaprobatę, radość, zaskoczenie, przykrość lub subiektywną nielogiczność zdarzeń. Otaczający go świat, ten widoczny i ten słyszalny, pokazuje z dziecięcego punktu widzenia w sposób ciekawy, odmienny i ze sporą dawką humoru aż w 56 odsłonach. Każda zawiera króciutki tekst z rysunkami ilustrującymi mimiką i językiem ciała dziecka jego tematykę.
Przygody maleństwa rozbawiają!
Ale pod tą uroczą i słodką oprawą przekazu z językiem dostosowanym do małego czytelnika, kryje się bardzo dużo faktów i informacji merytorycznych z zakresu medycyny i psychologii ciąży, które każde dziecko poznaje przy okazji przyjemnej zabawy. Dowiaduje się o drodze plemnika do macicy nazywanej „mieszkaniem do wynajęcia” na 9 miesięcy, o rozwoju organizmu dziecka w czasie ciąży, pierwszych odruchach, czynnościach i biciu serca, wpływie trybu życia mamy na ciążę, roli ojca w okresie oczekiwania, szkodliwych czynnikach na rozwój dziecka, lekarskich badaniach kontrolnych kobiety ciężarnej i przygotowaniach do porodu. Mając świadomość tych walorów i tendencję do angażowania we wszystko, co robię, książek, wykorzystałam kiedyś tę publikację jako uzupełnienie materiału zapoznającego jedenastolatków z budową i cyklem rozrodczym człowieka. Na czytanie fragmentów książeczki chciałam przeznaczyć pół godziny. Nie pozwoliły mi na to. Musiałam przeczytać wszystko!
I to jest najlepsza rekomendacja tej książki.
Dlatego zaskoczyła mnie nieznajomość tej klasycznej już pozycji u koleżanki realizującej podobne tematy. A przecież jej pierwsze wydanie ukazało się w 1981 roku, by wraz z kolejnym wydaniem w 1989 roku otrzymać dużo ładniejszą grafikę. To z tego wydania korzystałam. Najnowszemu wydaniu Wydawnictwo nadało książeczce formę prezentu w twardej oprawie, idealnego dla przyszłych mam, które mogą spersonalizować swój egzemplarz, wpisując imię swojego dziecka, wszystkie dane noworodka, uzupełnić drzewo genealogiczne, a nawet wybrać imię z umieszczonego na końcu kalendarza imieninowego.
To również doskonała książeczka edukacyjna dla rodzeństwa oczekującego siostry lub brata, pomagająca nie tylko „zajrzeć” mamie do brzuszka, ale przede wszystkim poznać, zrozumieć i przeżyć razem z rodzicami „najbardziej fantastyczny, najbardziej niewiarygodny i zadziwiający proces poczęcia i narodzin”.
Autor nie poprzestał jedynie na tej pozycji. Książka doczekała się kontynuacji. W Polsce dotychczas ukazało się 9 tytułów opowiadających o dalszych perypetiach dziecka i jego rodziców.

Dzieci i ryby głosu nie mają!

Super sposób na zrelaksowanie się dla młodej mamy.

Super sposób na zrelaksowanie się dla młodej mamy.

Powstrzymuje się od oceny. Zbyt dużym sentymentem dażę tę książeczkę, bowiem była mi czytana, gdy miałem około 5 lat. Kojarzyłem stare wydanie z bocianem na okładce, ale nie wiedząc gdzie w zbiorach rodzinnych się znajduje (i czy w ogóle się znajduje) kupiłem nowe wydanie (brzydsze moim zdaniem). Zdziwiło mnie bardzo jak ta książka się zdezaktualizowała - główny bohater z brzucha swojej mamy marudzi na to, że gin i wermut to nie jest jego ULUBIONE połączenie, a także stwierdza, że ta mama mogłaby palić tych papierosów TROCHĘ mniej. Aż prosiłoby się o jakąś notkę od wydawcy. To jak zmieniło się nasze podejście do macierzyństwa/tacierzyństwa pokazuje też postać ojca - nieszkodliwego żartownisia i wałkonia pod względem opieki nad dzieckiem.

Cudowna!

Gdy w Twoim brzuchu pojawi się mały lokator, sięgnij po książeczkę "Jak cało i zdrowo przyszedłem na świat". Zupełnie inne spojrzenie na ciążę. Przecież nie tylko dla Ciebie jest to zmiana ;) Mały ludzik, który zamieszkuje małe metry kwadratowe Ciebie,też ma odczucia. Słucha, czuje, reaguje. Nawet się nie spodziewasz jakie emocje przeżywa ten mały skrzacik. W pewnym momencie oznajmia, że nie chce już u Ciebie mieszkać i wtedy - nie masz wyjścia :)

Cudowna!

Zabawna książeczka opisująca życie płodowe dziecka z jego perspektywy. Sporo informacji jest w niej już nieaktualnych, czasem budzących grozę, bo książka powstała ładnych parę lat temu, zwłaszcza kiedy czytamy o tym, że przyszła mama pije i pali, kiedy nie było to jeszcze tak kategorycznie zakazane, nie było również aparatu usg czy jednorazowych pieluch.

Kolejna książka "odziedziczona" z porządkowanej biblioteki cioci:)

Szkoda, że nie trafiłam nigdzie na ten tytuł, gdy byłam w ciąży.
Teraz jednak też nie było za późno na taką lekturę, bo to książka dla czytelnika w każdym wieku i każdej chwili życiowej.
Świetnie i zabawnie pokazane jest tu życie płodowe dziecka z jego perspektywy.
Naprawdę warto przeczytać!

Kolejna książka "odziedziczona" z porządkowanej biblioteki cioci:)

Szkoda, że nie trafiłam nigdzie na ten tytuł, gdy byłam w ciąży.
Świetnie i zabawnie pokazane jest tu życie płodowe dziecka z jego perspektywy.
Naprawdę warto przeczytać!

na wesoło o okresie ciazy

na wesoło o okresie ciazy

Dzisiaj chciałabym Wam opowiedzieć o książkowej wersji "I kto to mówi", czyli książce Willy'ego Breinholsta "Jak cało i zdrowo przyszedłem na świat".

Dodatkiem do historyjki są proste, niekiedy zabawne ilustracje przedstawiające małego lokatora. Na końcu książeczki możemy wpisać szczegółowe dane naszego dziecka oraz zajrzeć do wykazu imienin, który może być też przydatny przy wyborze imienia dla naszej pociechy.

Ogólnie jest to przyjemna historyjka dla dzieciaków i dorosłych. Świetny prezent dla mamy, która czeka na potomstwo, ale też dla dziecka, które nie może się doczekać braciszka lub siostrzyczki. Czyta się to bardzo przyjemnie, niejednokrotnie można się uśmiać albo przynajmniej uśmiechnąć, co z pewnością każdemu, a szczególnie paniom w ciąży powinno dobrze zrobić. Zwykle czytamy poważne poradniki o ciąży, porodzie i macierzyństwie, więc może warto spojrzeć raz na ten temat zupełne inaczej – na wesoło i na luzie? Myślę, że tak.

• Dzieciństwo
  • Czytane wielokrotnie
  • 2015
  • Przeczytane dawno temu

Dodaj cytat z książki Jak cało i zdrowo przyszedłem na świat