Najnowsze artykuły
- ArtykułyCzytamy w weekend – Światowy Dzień Zwierząt 2024LubimyCzytać268
- ArtykułyReese Witherspoon i Harlan Coben piszą wspólną powieść. Premiera thrillera już w przyszłym rokuKonrad Wrzesiński26
- Artykuły„Smok Diplodok” już w kinach, czyli komiksowi bohaterowie na wielkich ekranachLubimyCzytać3
- ArtykułyAkcja recenzencka! Zgarnij egzemplarz powieści „W cieniu Annapurny” Michała ŁuczyńskiegoLubimyCzytać2
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Janusz Nasfeter
4
6,8/10
Urodzony: 15.08.1920Zmarły: 01.04.1998
Janusz Lucjan Nasfeter - polski reżyser i scenarzysta filmowy, często poruszający tematykę nieszczęśliwego dzieciństwa i trudnego dorastania.
Napisał też książkę "Najpiękniejszy dzień" (Nasza Księgarnia" 1962, 1989),zawierającą 3 opowiadania na podstawie swoich filmów "Małe dramaty" i "Mój stary".
Absolwent PWSF w Łodzi (reżyseria).
Żona Teresa.
Napisał też książkę "Najpiękniejszy dzień" (Nasza Księgarnia" 1962, 1989),zawierającą 3 opowiadania na podstawie swoich filmów "Małe dramaty" i "Mój stary".
Absolwent PWSF w Łodzi (reżyseria).
Żona Teresa.
6,8/10średnia ocena książek autora
220 przeczytało książki autora
123 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
Najnowsze opinie o książkach autora
Najpiękniejszy dzień Janusz Nasfeter
7,3
Przeczytałam tę książkę w dzieciństwie, zrobiła na mnie na tyle duże wrażenie, że musiałam ją odnaleźć i ponownie przeczytać. Po latach robi może nawet większe wrażenie. Przede wszystkim, jestem pełna podziwu dla autora, tego jak potrafił przekazać dramat dziecka, sposób jego myślenia, bezradność i osamotnienie wśród rówieśników i dorosłych. Akcja rozgrywa się w latach 50, ale mimo zmiany scenografii, może się w czytelniku odezwać echo własnego dzieciństwa. Nie jest to bynajmniej romantyczne wspomnienie o posmaku „szczawiu i mirabelek”, ale opowieść o dramatycznej biedzie, odbierającej poczucie bezpieczeństwa. Mali bohaterowie starają się zachować godność, ale potrafią co najwyżej zachować pozory. Zdemaskowanie skazuje ich na odrzucenie i jeszcze większą samotność. Nie ma co ukrywać, w przeważającej części są to opowieści przejmująco smutne. Na szczęście autor zostawia furtkę. Na dnie, w nieszczęściu, w biedzie, można odkryć wzajemne podobieństwo i odnaleźć bratnią duszę.
Dobra literatura dla dzieci, z jasnym, mocnym przesłaniem.
Życzę ci dobrej drogi Edmund Niziurski
6,3
Zbiór jedenastu opowiadań o młodzieży w najgłupszym wieku: kiedy już nie jest się dzieckiem, ale jeszcze nie jest się dorosłym; kiedy wciąż popełnia się durne błędy, ale już umie się wyciągać z nich wnioski i naukę na przyszłość. O takich właśnie zmaganiach z życiem, wchodzeniu w dorosłość, dojrzewaniu, przekraczaniu własnych granic i łapczywym chwytaniu pierwszych oddechów dorosłości są te opowiadania. Bohaterami są głównie harcerze, choć nie tylko. Świat przedstawiony nie jest czarno-biały, nic nie jest tu tendencyjne i przewidywalne. A przede wszystkim każde z opowiadań jest mądre i daje czytelnikowi dobry przykład.