Najnowsze artykuły
Artykuły
Świąteczny prezentownik, czyli pomysł na prezent. Reportaż, publicystyka, biografiaLubimyCzytać4Artykuły
Trzy książki jednego autora w top 10, w tym nowość na szczycie. Trendy listopada 2023Ewa Cieślik4Artykuły
Lecha Wilczka patrzenie na Simonę Kossak i puszczę. Patrzenie, które trwa w fotografiach i opowieściRemigiusz Koziński5Artykuły
Książki pod patronatem Lubimyczytać polecają się na MikołajkiLubimyCzytać1
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Paul J. Steinhardt

1
7,4/10
Pisze książki: astronomia, astrofizyka
Profesor na wydziale fizyki i astrofizyki Uniwersytetu w Princeton, jeden z twórców cyklicznej i inflacyjnej teorii Wszechświata, wybitny kosmolog.
7,4/10średnia ocena książek autora
34 przeczytało książki autora
99 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma

2009
Nieskończony wszechświat. Poza teorię wielkiego wybuchu
Paul J. Steinhardt, Neil Turok
7,4 z 22 ocen
125 czytelników 4 opinie
2009
Najnowsze opinie o książkach autora
Nieskończony wszechświat. Poza teorię wielkiego wybuchu Paul J. Steinhardt 
7,4

Książka, którą każdy powinien przeczytać, gdyż opisuje teorię alternatywną wobec modelu inflacyjnego i koncepcji Wielkiego Wybuchu, przed którym nic nie istniało.
Nie musimy godzić się na stwierdzenie, że wszechświat powstał z niczego, lecz możemy rozpatrzyć inny model wszechświata, mianowicie cykliczny, w którym Wielki Wybuch nie jest momentem jednorazowym, lecz występuje wielokrotnie, za każdym razem tworząc nowa materię.
Nieskończony wszechświat. Poza teorię wielkiego wybuchu Paul J. Steinhardt 
7,4

Krótkie, acz treściwe wprowadzenie do modelu cyklicznego wszechświata. Jest to alternatywa dla przyjmowanego obecnie dość powszechnie wśród kosmologów modelu inflacyjnego. Autorzy, doświadczeni naukowcy, prezentują też historię odkrycia modelu inflacyjnego oraz jego wady (jeden z autorów jest współtwórcą modelu tzw. nowej inflacji, co czyni książkę jeszcze bardziej wartościową). Przestawiają też jakie dowody obserwacyjne mogłyby potwierdzić bądź obalić dany model. Jest też wiele ciekawych informacji nt. historii kosmologii.
Osobiście uważam koncepcje autorów za atrakcyjne pod względem filozoficznym i estetycznym. W ich modelu wszechświat wydaje się prostszy, mniej chaotyczny i bardziej racjonalny. Model inflacyjny z kolei przewiduje istnienie wieloświata, który jest dość chaotyczny i generalnie niesprzyjający życiu. W modelu cyklicznym prawie cała przestrzeń ma takie same prawa fizyczne, jakie my obserwujemy. Jak piszą autorzy, „galaktyki, planety i życie są wszechobecne”. W wieloświecie takie zdanie może być prawdą tylko dla bardzo, bardzo małego jego skrawka. Zaś wszechświat w modelu cyklicznym jest jakby spójną, racjonalną całością.
Generalnie warto sięgać po książki naukowców, którzy piszą o swoich badaniach, o swojej pasji wyjaśniania wszechświata. Ta książka nie jest wyjątkiem.