Najnowsze artykuły
Artykuły
Świąteczny prezentownik, czyli pomysł na prezent. Reportaż, publicystyka, biografiaLubimyCzytać2Artykuły
Trzy książki jednego autora w top 10, w tym nowość na szczycie. Trendy listopada 2023Ewa Cieślik3Artykuły
Lecha Wilczka patrzenie na Simonę Kossak i puszczę. Patrzenie, które trwa w fotografiach i opowieściRemigiusz Koziński4Artykuły
Książki pod patronatem Lubimyczytać polecają się na MikołajkiLubimyCzytać1
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Cornelia Sussieck-Fornefeld

1
7,2/10
Pisze książki: flora i fauna
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
7,2/10średnia ocena książek autora
36 przeczytało książki autora
17 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma

1996
Leksykon przyrodniczy. Minerały
Olaf Medenbach, Cornelia Sussieck-Fornefeld
7,2 z 15 ocen
51 czytelników 3 opinie
1996
Najnowsze opinie o książkach autora
Leksykon przyrodniczy. Minerały Olaf Medenbach 
7,2

Druga po książce „Motyle” przeczytana przeze mnie pozycja z serii „Leksykon przyrodniczy” i druga na bardzo wysokim poziomie.
Przeczytana to powiedziane za dużo lub za mało, bo jak wiadomo z leksykonami, encyklopediami, poradnikami jest tak, iż często się po nie sięga, ale nigdy lub prawie nigdy się ich nie czyta od deski do deski, zagląda się do nich i czerpie informacje dotyczące konkretnego tematu, zjawiska itp., który nas w danej chwili interesuje, tak jest i w moim przypadku, gdy wpadnie mi w ręce jakiś minerał- po prostu identyfikuję go i ustalam jego właściwości właśnie na podstawie tej książeczki ewentualnie przy wykorzystaniu bardziej złożonych medialnych technologii.
Jak powyżej zaznaczyłem, nie jest to opasłe, ciężkie tomiszcze, lecz książeczka dla osób interesujących się mineralogią zaczynających swoją przygodę z kamyczkami wszelkiego rodzaju, kamyczkami, które można przy odrobinie szczęścia i wytrwałości znaleźć na obszarze Europy.
Pozycja powyższa, choć zwięzła to i tak w sposób dość wyczerpujący ukazuje czytelnikowi (zwłaszcza początkującemu) świat ponad dwustu gatunków minerałów, opisując właściwości każdego z nich, ich strukturę, sposób powstawania i miejsce występowania, zastosowanie w technologii i przemyśle, znajdziemy nawet informacje historyczne tak jak np. ten zacytowany przeze mnie fragment tyczący się Antymonitu:
„Antymonit jest najdawniej znanym kruszcem antymonu. Pliniusz Starszy (77 r. n.e.) nazywał go stibium, od czego pochodzi obecny symbol chemiczny antymonu (Sb). Starożytni Egipcjanie, Grecy i Rzymianie używali antymonitu do wyrobu maści, szminek, tuszu do rzęs i medykamentów do leczenia oczu”...
„Antimonion w języku późnogreckim znaczy kwiat lub wykwit ”.
Jak widać oprócz informacji ściśle powiązanych z właściwościami fizyczno-chemicznymi minerałów znajdziemy również ciekawostki historyczne, kulturowe, geograficzne i wiele innych co niewątpliwie czyni powyższe dzieło bardziej przystępnym dla szerszego grona czytelników, które może dzięki temu nieco odetchnąć od typowo naukowych i bądź co bądź niekiedy monotonnych informacji.
Dodatkową zaletą powyższego dzieła jest jego szata graficzna, w której skład wchodzą setki fotografii na bardzo wysokim poziomie oraz wiele rysunków obrazujących strukturę minerałów co niniejszym czyni dzieło dodatkowo bardzo przyjemnym dla oka. POLECAM.
Leksykon przyrodniczy. Minerały Olaf Medenbach 
7,2

W książce czytelnik znajdzie opisy ponad 220 minerałów. Ta bardzo dobra książka zawiera także ponad 360 kolorowych fotografii i około 250 rysunków. Znakomita pozycja dla zainteresowanych minerałami i dla kolekcjonerów minerałów. Pozycja ta zawiera też wiele ciekawych informacji o mineralogii, wewnętrznej strukturze kryształów, własnościach minerałów i ich powstawaniu. Polecam i daję ocenę "bardzo dobra".