Najnowsze artykuły
- ArtykułyFestiwal Literatury Azjatyckiej w Warszawie – listopadowe wydarzenie pełne kulturalnych atrakcjiLubimyCzytać4
- ArtykułyZmarł jeden z najważniejszych arabskich pisarzy. Mówił o sobie jako o „Palestyńczyku z wyboru”Anna Sierant2
- ArtykułyPrzeczytaj fragment książki „Cicha lokatorka” Clémence MichallonLubimyCzytać1
- ArtykułyWybrano debiut roku. Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza dla Grzegorza BogdałaKonrad Wrzesiński1
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Chantal Akerman
Źródło: wpodworku.pl
2
7,9/10
Pisze książki: biografia, autobiografia, pamiętnik
Urodzona: 06.06.1950Zmarła: 05.10.2015
Belgijska reżyserka, artystka wizualna, pisarka. Jedna z najważniejszych autorek kina europejskiego. Jej feministyczne kino w swojej najgłębszej warstwie dotyka znaczenia rytuału umożliwiającego życie po traumie – po Zagładzie. Dla Akerman, córki polskich Żydów, temat Szoa stał się jednym z kluczowych wątków twórczości, manifestującym się (często w bardzo nieoczywisty sposób) w realizowanych przez nią fabułach, esejach, instalacjach, dokumentach, będących zapisem doświadczeń tzw. drugiego pokolenia. Jednocześnie charakterystyczne dla twórczości Akerman poczucie wyobcowania, dryfowania, niezadomowienia ma swoje źródło nie tylko w dziedziczonej traumie. Bycie kobietą, bycie Żydówką, bycie lesbijką, bycie dzieckiem przeżywców, bycie córką, która uczyniła matkę swoją najważniejszą bohaterką – ten skomplikowany splot wyobcowujących tożsamości owocuje ekranową i literacką melancholią, czasem w zaskakujący sposób doprawioną humorem.
7,9/10średnia ocena książek autora
11 przeczytało książki autora
79 chce przeczytać książki autora
2fanów autora
Zostań fanem autoraSprawdź, czy Twoi znajomi też czytają książki autora - dołącz do nas
Książki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Najnowsze opinie o książkach autora
Pewna rodzina w Brukseli Chantal Akerman
8,0
Kolejna zaskakująca pozycja w rewelacyjnym dorobku wydawnictwa Claroscuro. Uwielbiam ten element zaskoczenia jaki dają mi ich książki i fakt, że sięgają poza mainstream by wydłubać kolejną literacką perłę. „Pewna rodzina w Brukseli” jest bez wątpienia ich kolejnym sukcesem wydawniczym.
Ta krótka powieść jest monologiem kobiety, która niedawno straciła męża a której córki, za którymi tęskni ogromnie, mieszkają daleko. Kobieta jest przez to samotna i pełna emocji, którym dała upust w tym monologu. Aczkolwiek można to określić bardziej jak swoisty strumień świadomości. Wątki bowiem mieszają się a opowiadana historia jest bardzo dygresyjna. Mówiąc o pewnych rzeczach kobieta przypomina sobie nagle inne, jedno wspomnienie przywołuje natychmiast inne, radości przemieszane są ze smutkami, wspaniałe wydarzenia przecinają tragedie. Nie sposób się od tego oderwać, ja przeczytałem to jednym ciągiem i nie dlatego, że to krótka powieść a dlatego, że wciąga od razu i na dobre.
Ciekawy jest też styl w jakim została napisana ta książka. Można powiedzieć, że autorka nie ma żadnego poszanowania dla ortografii. Na początku to może dziwić albo razić. Ale wbrew pozorom jest to ogromny plus. Całość nabiera przez to wrażenie prawdziwego monologu, którego poszczególne momenty wydają się wypowiedziane niemal jednym tchem, pośpiesznie, byle tylko wybrzmiały, byle tylko je oblec w słowa i wypuścić z siebie. Chantal Akerman wykazała się jakąś niebywałą intuicją obierając taką formę i konstrukcję tej powieści.
Wspaniała powieść, łapiąca za serce, pełna emocji. Historia z gatunku tych, które bardzo chce się opowiedzieć ale które jest się w stanie opowiedzieć tylko raz. Takie rozliczenie z życiem, z przeszłością, z czasem. Do tego fenomenalnie napisana.
Polecam!
Matka się śmieje Chantal Akerman
7,8
Jaki wyjątkowy - uparty i osobny - głos ma ta Chantal Akerman. I jakże to niezwykła relacja córki z matką! Można by tę książkę postawić obok "Przywiązań" Vivian Gornick czy "Rzeczy, których nie wyrzuciłem" Wichy. Ale dla mnie to bardziej książka o byciu córką, niż o samej matce.
Więcej zostało w niej niedopowiedziane niż powiedziane, ale dlatego tak intryguje i pociąga... Rozbudziła we mnie apetyt na więcej Akerman (na szczęście za chwilę wychodzi kolejna jej książka w wyd. Claroscuro),a jednocześnie wywołała smutek, że ta reżyserka i pisarka nic już więcej nie stworzy