Najnowsze artykuły
- ArtykułyNie uwierzysz, kto to napisał. Nietypowe książki znanych pisarzyBartek Czartoryski10
- ArtykułyLicho nadal nie śpi, czyli książki z motywami słowiańskimiSonia Miniewicz43
- ArtykułyAkcja recenzencka! Wygraj egzemplarz książki „Dziewczyna o mocnym głosie“LubimyCzytać1
- ArtykułyCzytamy w weekend. 6 września 2024LubimyCzytać364
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Jacek Gawłowski
1
0,0/10
Pisze książki: literatura młodzieżowa, czasopisma
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
0,0/10średnia ocena książek autora
41 przeczytało książki autora
12 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Najnowsze opinie o książkach autora
Kontynenty nr 3/2012 Jerzy Bralczyk
6,7
Gdybym miała wskazać najlepszy tekst numeru, miałabym problem, bo niemal wszystkie teksty są przykładem reporterskiego i literackiego kunsztu. Za słabe uważam jedynie relacje Cegielskiego i Goerke.
Z ogromną ciekawością przeczytałam artykuł Wajraka o wilkach. Oprócz interesującej treści na uwagę na pewno zasługuje pomysłowa forma - podział tekstu śródtytułami zaczerpniętymi z "Obławy" Jacka Kaczmarskiego.
Z literackich form najbardziej zauroczył mnie wspomnieniowy tekst Stasiuka - ujmujący językiem i klimatem, perfekcyjnie dopracowany warsztatowo, porywający, nostalgiczny i pozostający w pamięci czytelnika.
Z niecierpliwością czekam na kolejny numer "Kontynentów" i trzymam kciuki za przyszłość reaktywowanego czasopisma.
Kontynenty nr 3/2012 Jerzy Bralczyk
6,7
Czasopism o podróżach jest na rynku całkiem sporo. A w każdym właściwie to samo: kolorowe zdjęcia błękitnego nieba i białych plaż oraz trochę tekstu, będącego skrzyżowaniem informacji encyklopedycznych z prospektem reklamowym. Oczywiście, wyjątki się zdarzają, ale "Kontynenty" są na tym tle propozycją jedyną w swoim rodzaju.
Wyróżniają się już nazwiska pisujących tu autorów, same tuzy reportażu i felietonu: Tochman, Wilk, Hugo-Bader, Jagielski, Ostałowska, Cegielski i inni. Wyróżniają się również teksty. Wszystkie mają tę samą cechę - omijają luksusowe hotele, lazurowe wody i bujną, rześką zieleń roślinności. Podglądają co widać poza uczęszczanymi trasami, przyglądają się ludziom, zaglądają do ich domów i garnków. Obserwują codzienność, tę szarą, zwyczajną, banalną. Starają się poznać i zrozumieć. Stąd też nie poczytamy w "Kontynentach" o turystycznych atrakcjach czy egzotycznej kuchni, lecz o biedzie, głodzie, ksenofobii i konfliktach na tle rasowym lub religijnym. Bo to nie jest czasopismo dla turystów. "Gdyż turysta jedynie zalicza, a nie poznaje, turysta nie czuje epifanii, a tylko spełnia mozolnie swój wakacyjny obowiązek i zmęczony wraca do domu" *
"Kontynenty" to kwartalnik o pasji - pasji odkrywania świata i pasji literackiej, stąd też specyficzny charakter tekstów.
W trzecim już numerze są, naturalnie, reportaże z podróży, np. Nataszy Goerke do Nepalu, Katarzyny Boni do Kambodży, Piotra Lipińskiego do Tybetu. Są podróże literackie, jak Krzysztofa Vargi do Normandii, po śladach Prousta, Nienackiego, Verne'a i Rimbaud'a czy Aleksandry Krzyżaniak-Gumowskiej na wyspy Trobrianda tropami Malinowskiego (tego od "Życia seksualnego dzikich"). Jest również literatura podróżnicza, np. esej Andrzeja Stasiuka o Chinach, fragment "Dziennika północnego" Mariusza Wilka i klika akapitów z najnowszej książki Szymona Hołowni, którego podróże mają wymiar nie tylko geograficzny, ale i duchowy. Jest i literatura faktu, jak reportaż Wojciecha Tochmana o najbiedniejszych zakątkach Filipin czy opowieść Wojciecha Jagielskiego o długich latach kolejnych rebelii w Kongu. A pod każdym tekstem odniesienie do jakiejś książki autora - taki niby drobiazg, a cieszy.
Są i zdjęcia, a właściwie fotografie, a nawet dzieła fotografików. Kto ciekaw rozróżnienia, powinien zajrzeć na stronę 6, do felietonu profesora Jerzego Bralczyka;)
Gorąco zachęcam do czytania "Kontynentów", bo naprawdę warto. Chociaż zdaję sobie sprawę, że 13,95 zł za gazetę to może być cena zaporowa, ale od czego mamy biblioteki, czytelnie i fotele w empikach?
* Krzysztof Varga, "Kontynenty" nr 3/2012, str. 44