Poezja od zawsze była obecna w życiu Jolanty Sak, a za swoje wiersze została wyróżniona drukiem między innymi w następujących konkursach: - XXI Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej
- XXVI Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Władysława Broniewskiego - O liść dębu
- XXII Ogólnopolski Konkurs poetycki im. Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej
- XIII Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. C. K. Norwida
- I Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Hugona Kołłątaja
RODZINA.
O czym myślisz, kiedy wypowiadasz to słowo?
Jakie emocje Ci towarzyszą?
Uśmiechasz się, czy może w kąciku oka pojawia się łza?
Rodzina jest dla mnie uosobieniem relatywizmu, albowiem jakakolwiek dyskusja o niej zawsze rozbija się o kontekst osobistych doświadczeń. Tylko z pozoru postrzegamy ją wyłącznie w pozytywnym i pełnym miłości kontekście.
Prawda jest taka, że rodzina jest niczym okręt, którym płyniemy po oceanie życia. Może pokazać nam najdalsze krańce świata, zapierający dech horyzont, albo wyrzucić za burtę, cisnąć we wzburzone fale, kiedy rozbija się o skały. Decyduje ten, kto trzyma za ster.
“Ludzie, którzy nie toną” Jolanty Sak to przejmująca opowieść o zdeformowanych relacjach w rodzinie, które z bezpiecznej przystani zmieniają ją w zagrażające jednostce środowisko. Autorka zabierze Was na deski teatru, w którym pierwszoplanowe role odegrają: kłamstwo, zdrada, tolerancja seksualna, handel ludźmi, przemoc, dominacja, chciwość, egoizm i nierówność. Aktorzy będą sukcesywnie ściągać maski, odsłaniając przed czytelnikiem bolesne prawdy o naturze ludzkiej i ciemnej stronie rodziny.
Znakiem rozpoznawczym powieści Sak bez wątpienia są jeszcze dwa elementy - miks gatunkowy i zakończenie. Autorka bardzo umiejętnie balansuje na granicy powieści obyczajowej i kryminalnej, wprowadzając również elementy komedii. Robi to z wielką wprawą, nie tracąc ani na chwilę skupienia i zaangażowania czytelnika w historię.
Zakończenie jest odważne, przemyślane i nieoczywiste. Czy istnieją ludzie, którzy nie toną? Kim są? Jak się zachowują i co decyduje o ich losach? Czy sprawiedliwość ma swoją cenę? A może bardzo łatwo zamienić ją na własne korzyści, jeśli tylko znajdzie się sprzymierzeniec?
Jeśli macie odwagę wejść do świata pełnego nieoczywistych prawd i tajemnic o rodzinie - powieść Jolanty Sak jest najlepszym wyborem.
"Nie ma ludzi, którzy nie toną. Wcześniej czy później każda zepsuta od środka łajba pójdzie na dno."
Jolanta Sak stworzyła książkę, która opowiada o dość dysfunkcyjnej rodzinie, w której na pozór wszystko jest idealne. Seniorzy rodu, którzy wspierają swoich dwóch, świetnie radzących sobie w świecie, z pięknymi żonami synów. Jednak gdy się zajrzy do środka, zauważy się skazy, które nie zawsze można uznać za normalne. Bracia rywalizują ze sobą, a dwie synowe nie są w żadnym przypadku szczęśliwe. Na domiar wszystkiego całe życie Rodziny opiera się na działalności przestępczej.
Kiedy zaczęłam czytać książkę, wręcz zaczęłam płynąć. Nim się obejrzałam byłam za połową. Akcja jest na tyle wartka, że nie ma czasu by się nudzić. Miałam wrażenie, że autorka pokazuje nam jak ludzie mający wszytko są w środku zepsuci, a jednak zauważalna jest skaza, a raczej nadzieja dla tej rodziny.
Same relacje między bohaterami powodują, że rzeczywistość wręcz z nich bije. Widać, że Autorka chciała pokazać prawdziwość rodzinnej atmosfery i ich problemach na wielu płaszczyznach. Dodatkowo, humorystyczny element w postaci dwóch pomocników urozmaica bardzo całą fabułę.
Należy zaznaczyć, że książka porusza również temat trudny, jakim jest handel żywym towarem i to w jaki sposób może to działać na terenie naszego kraju. Obawiam się, że jest to bardzo prawdopodobna możliwość. Charakter tego jest pokazany dość dostanie, a Autorka opisuje każdy element tego przestępstwa.
Książka z morałem, z pokazaniem ludzi którzy nie toną. Z tym jak funkcjonują w społeczeństwie. Dla mnie bardzo ciekawa i pouczające. Polecam!