Najnowsze artykuły
- ArtykułyLicho nadal nie śpi, czyli książki z motywami słowiańskimiSonia Miniewicz40
- ArtykułyAkcja recenzencka! Wygraj egzemplarz książki „Dziewczyna o mocnym głosie“LubimyCzytać1
- ArtykułyCzytamy w weekend. 6 września 2024LubimyCzytać293
- Artykuły„U schyłku czasów“ . Weź udział w konkursie, aby wygrać książki!LubimyCzytać7
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Janusz Tencer
2
9,0/10
Pisze książki: literatura dziecięca, kulinaria, przepisy kulinarne
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
9,0/10średnia ocena książek autora
6 przeczytało książki autora
10 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Najnowsze opinie o książkach autora
Opowieść o biłgorajskim smoku Janusz Tencer
8,0
Dziś przychodzę do Was, z recenzją książki dla młodszego czytelnika. Jednak sądzę, że zarówno mały jak i duży czytelnik znajdzie w niej odpowiednie dla siebie wartości. O czym jest ta publikacja? Jakie są moje wrażenia po lekturze? Zapraszam do zapoznania się z moją opinią.
Tak się zastanawiam, ilu z nas tak naprawdę wierzy w smoki? Po przeczytaniu tej historii, myślę że nasze rozumowanie może się zmienić w tej kwestii. Akcja książki dzieje się bowiem w miejscowości Biłgoraj a jej głównym bohaterem jest zielony 🐲🐉 o imieniu Smolik. Jak wszyscy dobrze wiemy, ludzie bywają różni. Okazuje się, że smoki również. Aby dowiedzieć, kto kim jest naprawdę, trzeba zajrzeć mu głęboko pod przysłowiową skórę. Ale jak to zrobić? Na to pytanie, odpowie nam mądry cadyk Mordechaj Rokeasz.
Ta lektura nie jest typową bajką o smoku i jego przygodach. Ta publikacja jest między innymi o żydowskiej kuchni, jej tradycjach oraz o okresie międzywojennym. Opisuje miejsca, których już dziś nie znajdziemy na mapie, bo zostały one całkowicie zdmuchnięte z powierzchni ziemi. Niesie ona ze sobą bardzo ważne przesłanie.... Jakie? O tym musicie się przekonać sami!!!
Ta niewielka objętościowo bajka bardzo mnie poruszyła i zmusiła do refleksji. Uroku całej historii dodają pięknie wykonane ilustracje. Myślę, że jest to ważna opowieść, która niesie w sobie dwie historie. Jedna jest o smoku, a druga.... Sprawdźcie sami ;) Znajdziecie tu zarówno humor, jak i dawkę wiedzy. Myślę, że przyjemnie spędzicie czas z tą lekturą a być może i Was nauczy ona czegoś nowego ;)
Sądzę, że to bardzo wartościowa lektura i bardzo się cieszę, że miałam okazję ją poznać. Polecam Wam gorąco, zarówno małym jak i dużym czytelnikom. Myślę, że warto. Przyznaję 9 ⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐/ 10 punktów !!! 😃
[Współpraca barterowa z Klubem Recenzenta Wydawnictwa Sorus]
Opowieść o biłgorajskim smoku Janusz Tencer
8,0
Więcej niż bajka o smoku.
Opowiadanie Janusza Tencera to oryginalny tekst, który przenosi czytelnika do przedwojennego żydowskiego miasteczka, sztetłu, jakim jest Biłgoraj. Autor doskonale oddaje atmosferę tego miejsca, wprowadzając nas w świat jego mieszkańców — Żydów, Polaków i Ukraińców.
Narracja jest pełna humoru i fantastycznych elementów, zwłaszcza w kontekście pojawienia się zielonego smoka w puszczy pod Biłgorajem. Ta niecodzienna sytuacja wywołuje lawinę emocji i reakcji wśród mieszkańców miasteczka. Postacie są barwne i charakterystyczne, każda z nich przyczynia się do wzrostu napięcia i intrygi w opowiadaniu. Zabawny i oryginalny pomysł cadyka na sprawdzenie, czy smok jest antysemitą, czy może ma gust kulinarny, dodaje historii elementu tajemnicy i nieprzewidywalności. Czytelnik jest zaintrygowany i poddawany emocjonalnej podróży przez całe opowiadanie. Język i styl autora są bardzo sugestywne, pozwalają czytelnikowi wciągnąć się w wydarzenia i obrazy, jakie kreuje opowieść. Humor, który przewija się przez całość tekstu, sprawia, że czytanie jest nie tylko przyjemne, ale i zabawne. Warto podkreślić także bogactwo detali i opisów, które tworzą wyjątkową atmosferę opisywanego miasteczka, sprawiając, że czytelnik może wręcz poczuć, jakby tam był. Jednak, aby zachować pełną obiektywność, warto wspomnieć, że opowiadanie może być bardziej zrozumiałe i ciekawsze dla czytelnika, który zna język jidysz i jest zaznajomiony z kulturą żydowską, ponieważ wiele elementów jest silnie zakorzenionych w tej tradycji. Dla nieznających słów i znaczeń tej kultury z pomocą przychodzi słowniczek z krótkim opisem umieszczony na końcu książeczki, co jest niezwykle przydatnym rozwiązaniem.
Podsumowując, opowiadanie to skierowane jest do osób poszukujących czegoś więcej niż tylko bajek o smokach. „Opowieść o biłgorajskim smoku” jest barwne, pełnym humoru i fantazji dziełem, które świetnie oddaje atmosferę żydowskiego miasteczka i wprowadza czytelnika w pasjonującą opowieść o tajemniczym smoku. Polecam to opowiadanie wszystkim miłośnikom niezwykłych, fantastycznych historii oraz osobom zainteresowanym kulturą i tradycją żydowską. Dla mnie było to niesamowite doświadczenie czytelnicze. Jeśli, więc macie ochotę, zajrzyjcie do tej książki i przenieście się na chwilę do tego niezwykłego świata Smolika i Biłgoraju.