Najnowsze artykuły
- ArtykułyJesienne Targi Książki – bezpłatne wydarzenie dla czytelników już od 20 do 22 września w WarszawieLubimyCzytać3
- ArtykułyPoziom czytelnictwa w Polsce: jak wypadamy na tle Europy? Jedna rzecz nas wyróżniaAnna Sierant32
- ArtykułyCzytelnicza rewolucja, czyli jak „Szkoła Szpiegów“ zastawiła pułapkę na dzieciakiLubimyCzytać1
- Artykuły„Zmierzch” powraca, a Mickiewicz się zakochujeAnna Sierant5
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Romuald Turasiewicz
13
7,3/10
Urodzony: 11.10.1930Zmarły: 31.01.2005
Polski filolog klasyczny, hellenista, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego. Badacz retoryki antycznej (Lizjasz, Demostenes) oraz życia politycznego Aten klasycznych.
7,3/10średnia ocena książek autora
21 przeczytało książki autora
33 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Studia nad stylami greckiej prozy artystycznej
Romuald Turasiewicz
0,0 z ocen
2 czytelników 0 opinii
2005
Prace Komisji Filologii Klasycznej PAU. Nr 31
Krzysztof Bielawski, Romuald Turasiewicz
0,0 z ocen
1 czytelnik 0 opinii
2003
Classica Cracoviensia. Volume V. Studies in ancient literary theory and criticism (2000)
0,0 z ocen
2 czytelników 0 opinii
2000
Życie i twórczość Lizjasza. Początki praktyki i teorii retorycznej
Romuald Turasiewicz
8,0 z 1 ocen
3 czytelników 1 opinia
1999
Classica Cracoviensia. Volume IV. Studies of Greek and Roman Civilization (1998)
0,0 z ocen
2 czytelników 0 opinii
1998
Prace Komisji Filologii Klasycznej PAU. Nr 23
Marian Plezia, Romuald Turasiewicz
0,0 z ocen
1 czytelnik 0 opinii
1995
Życie polityczne w Atenach V i IV w. przed n.e. w ocenie krytycznej współczesnych autorów ateńskich
Romuald Turasiewicz
8,0 z 1 ocen
6 czytelników 1 opinia
1968
Najnowsze opinie o książkach autora
Problem antycznej ironii Romuald Turasiewicz
6,0
Krótka i treściwa biografia o antycznym pojęciu ironii (eironeia). Autor analizuje przekazy różnych autorów greckich i na tym przykładzie pokazuje, jak znaczenie wyrazu zmieniało się i jak od - najprawdopodobniej - pejoratywnego sensu stało się wyrazem pozytywnym. Turasiewicz wskazuje też, jak pisarze greccy (począwszy, rzecz ciekawa, od komediopisarza Arystofanesa) sytuowali ironię w kręgu różnych pojęć abstrakcyjnych: co jej przeciwstawiali, a co uważali za jej synonim. Myślałem, że najwięcej będzie tu o ironii sokratycznej, ale wbrew pozorom nacisk został położony raczej na teorię wymowy i miejsce, jakie w niej zajmowała eironeia. Praca wyraźnie skierowana dla hellenistów i to takich, którzy interesują się semantyką greki klasycznej.
Życie polityczne w Atenach V i IV w. przed n.e. w ocenie krytycznej współczesnych autorów ateńskich Romuald Turasiewicz
8,0
"Życie polityczne w Atenach V i IV w. przed n.e. w ocenie krytycznej współczesnych autorów ateńskich" to naukowa monografia ukazująca literackie przekazy przedstawiające w złym świetle ustrój panujący w klasycznych Atenach. Tematyka ta znakomicie wpisuje się w krąg badawczych zainteresowań profesora R. Turasiewicza, twórcy wielu prac z dziedziny historiografii, retoryki oraz myśli politycznej tej epoki. Książka oparta jest o bardzo dużą liczbę źródeł: obszerny korpus mów attyckich, pisma filozoficzne, historiografię oraz komedie Arystofanesa. Obszerna jest również bibliografia przedmiotu prezentująca stan badań aktualny w latach sześćdziesiątych XX stulecia.
Monografia niniejsza stanowi rozwinięcie wielu artykułów Autora dotyczących kwestii szczegółowych. Dzieli się na dwie części: jedna poświęcona jest stosunkom wewnętrznym, druga z kolei zewnętrznym. Ta pierwsza skupia się na trzech zagadnieniach: zasadzie wolności i równości, zgromadzeniu ludowym oraz sądowi przysięgłych. Część druga dotyczy spraw związanych z polityką podczas wojny peloponeskiej (polityka morska, ucisk sprzymierzeńców, dążenia do zawarcia pokoju) oraz z projektem wyprawy na Persję proponowanym przez mówcę Izokratesa. We wszystkich wyżej wymienionych przypadkach Turasiewicz bardzo dokładnie analizuje dostępne źródła (uwzględniając ich gatunkową specyfikę) i konfrontuje je z literaturą naukową.
Wnioski, jakie Autor wysnuwa z analizy źródłowej odpowiednich fragmentów dzieł greckich, są zasadniczo korzystne dla systemu demokratycznych Aten. Mimo iż nie deprecjonuje zarzutów kierowanych pod adresem różnych nadużyć, jakich dopuszczała się ta demokratyczna polis, w wielu miejscach tonuje ostrość sądów antycznych autorów hołdujących ideologii oligarchicznej. Za takich można z pewnością uznać Platona, Ksenofonta, Arystotelesa i - zwłaszcza - Starego Oligarchę (vel Pseudo-Ksenofonta),którzy prezentują jawnie stronniczy stosunek do wszystkich idei składowych demokracji. Zgadzam się w tym względzie z Turasiewiczem, choć zarazem "sympatyzuję" (jeśli tak można rzec) z tukidydejskim spojrzeniem na ustrój ateński, które preferuje umiarkowaną demokrację (ustrój pośredni między demokracją a oligarchią).
Najciekawiej wypadają w tej książce analizy tekstów krytyka zasadniczo przychylnego ustrojowi, jakim jest komik Arystofanes. Uwagi Autora dużo wnoszą do interpretacji takich sztuk, jak "Acharnejczycy", "Osy", czy "Pokój". Pewną wadą książki jest nadmierne zakorzenienie w ideologii marksistowskiej: wykorzystanie z teorii o istnieniu formacji niewolniczej i częste operowanie terminami "postępowy", "reakcyjny" itd. Warto wszakże zaznaczyć, że Turasiewicz nie ulega ideologii marksistowskiej na każdym kroku i nie nagina swych interpretacji w sposób absolutnie niezgodny z metodologią badań starożytniczych.
Podsumowując, "Życie polityczne w Atenach..." to bardzo dobra i ciekawie napisana praca naukowa. Jej poziom merytoryczny jest wysoki, a szczegółowość analiz wzbogaca wiedzę nie tylko o funkcjonowaniu ustroju ateńskiego (zwłaszcza zaś jego władzy ustawodawczej i sądowniczej),ale także o całej klasycznej literaturze greckiej. Wadą książki jest niewątpliwie fakt, że powstała już prawie pięćdziesiąt lat temu, a także pewne wpływy ideologii marksistowskiej. W dalszym ciągu warto ją jednak czytać, jeśli chce się rozszerzyć wiedzę o historii, kulturze i literaturze klasycznych Aten.
Tomasz Babnis