Gorące lipcowe nowości

LubimyCzytać
07.07.2016

Początek sezonu ogórkowego w mediach i polityce, wcale nie przekłada się na zastój rynku wydawniczego. Do wakacyjnej listy powinniście dopisać kilka gorących nowości. Wśród zapowiedzi dominuje sensacja i kryminał, ale spokojnie, czytelnicy książek obyczajowych też nie powinni być zawiedzeni. Może warto dla tych kilku świeżynek wziąć większą walizkę? 

Tajemniczy brat – Virginia Cleo Andrews (patronat LC)

Cykl Pamiętnik Christophera nawiązuje swoją fabułą do Kwiatów na poddaszu. Po latach Kristin Masterwood znajduje zapiski Christophera, więzionego przez matkę i babcię na poddaszu rezydencji razem z rodzeństwem. Autor odświeża historię i daje możliwość spojrzenia na sytuację z punktu widzenia dorastającego mężczyzny. Powieść kończąca serię z pozoru wydaje się nie mieć nic wspólnego z poprzednimi książkami. Clara Sue daje wyraz swojemu niezadowoleniu, gdy jej dziadek chce zaadoptować chłopca, który trafił do szpitala. Właśnie stracił wnuka i bardzo potrzebuje kogoś, kto zastąpiłby mu bliską osobę. Chłopiec nie pamięta niczego z poprzedniego życia. Niechętna mu Clara usiłuje dowiedzieć się, kim jest jej nowy tajemniczy brat.

Kobiety w kąpieli – Tie Ning

Przed wami debiut wydawniczy Tie Ning w Polsce. Doceniona na wschodzie, pierwsza kobieta pełniąca funkcję przewodniczącej Stowarzyszenia Pisarzy Chińskich, nagrodzona sześcioma literackimi nagrodami w swoim kraju. Jej literatura dotyka tematów społecznych, z dużą wrażliwością zagłębia się w życie wewnętrzne bohaterów. Bohaterkami Kobiet w kąpieli są siostry, Tiao i Fan. Książka jest opisem życia dziewczyn, którym czytelnik towarzyszy od dzieciństwa do dorosłości, obserwując starania sióstr, w których robią wszystko, by nie oddać się bezwładnie w ręce losu. Niektórych może zaciekawić tło historyczne, związane z represjonowaniem Rewolucji Kulturalnej w Chinach przez władze komunistyczne. Dla fanów literatury obyczajowej i spragnionych nieprzesłodzonych opowieści.

Pierwsza przychodzi miłość – Emily Giffin (patronat LC)

Kolejna pozycja autorstwa kobiety, która po spłaceniu pożyczki studenckiej, porzuciła pracę w kancelarii prawnej i oddała się pisaniu. Książka z pewnością spodoba się sympatykom powieści pisanych z różnych perspektyw. Narracja pierwszoosobowa prowadzona zamiennie przez główne bohaterki daje możliwość głębszego przyjrzenia się postaciom, Meredith i Josie. Chociaż siostry prowadzą zupełnie różne style życia, łączy je poczucie niespełnienia. W ich dotychczasowe życie wplata się rodzinny wątek z przeszłości. Fani Giffin się nie zawiodą, ci co jej nie znają z pewnością sięgną po poprzednie pozycje.

Trochę o nowej książce możecie przeczytać w wywiadzie z autorką.

Magisterium II: miedziana rękawica - Cassandra Clare i Holly Black (patronat LC)

Druga z zapowiedzianych pięciu części pojawiła się już w polskich księgarniach nakładem wydawnictwa Albatros. Holly Black i Cassandra Clare to pisarki fantastycznych powieści młodzieżowych i dziecięcych. Z połączenia tych dwóch talentów musiało zrodzić się coś wciągającego. Jak powstaje ta seria? Każda z nich pisze po 300-500 słów i odsyła współautorce, dzięki czemu treść jest jednolita i naprawdę nie sposób odróżnić pisanych przez nie fragmentów. Tym razem Callen Hunt chroni się przed swoim ojcem w świecie Magisterium, co wcale nie poprawia jego sytuacji. Okazuje się, że skradziono miedzianą rękawicę, pozbawiającą magów ich mocy. Próba rozwiązania zagadki, sprowadza kłopoty na niego i pomagających mu przyjaciół. Pierwszą część oceniliście bardzo wysoko, może warto dać również szansę kontynuacji?

Czarne liście – Maja Wolny (patronat LC)

Coś dla fanów powieści z subtelnym tłem historycznym. Maja Wolny pochodzi z Kielc, sporą część życia spędziła w Holandii, gdzie odnosiła zawodowe sukcesy. Zrezygnowała z pracy, by poruszyć nurtujący ją od lat temat niesłynnych zdarzeń w Kielcach. Autorka prowadzi fabułę dwutorowo. Bohaterkami są Julia Pirotte, fotografka żydowskiego pochodzenia, autorka zdjęć skutków pogromu kieleckiego i Weronika Czerny, historyczka badająca postawę Polaków wobec Żydów, wychowująca samotnie córkę. Czy istnieje coś łączącego obie kobiety? Co ma z tym wspólnego córka Weroniki, która znika na początku wakacji?

 

Sidney Chambers: Cień śmierci - James Runcie

Czy historia księdza rozwiązującego zagadki kryminalne nie jest wam skądś znana? Sidney Chambers obejmuje parafię w Grantchester, gdzie jako przykładny duchowny chce skupić się na życiu wiernych. W miasteczku dochodzi do kilku zbrodni, w których rozwiązanie zostanie uwikłany. Anglikański proboszcz w towarzystwie innych bohaterów próbuje dotrzeć do prawdy. W tle piękna angielska prowincja z delikatnie brzmiącym jazzem. Ciekawym zabiegiem jest wydanie książki pod nazwiskiem głównej postaci. Gratka dla fanów serialu „Grantchester”, który powstał na podstawie serii, emitowanego przez AleKino+ i historii Agaty Christie.

 

Mroczniejszy odcień magii – Victoria Schwab

Odrobina fantastyki w zestawieniu dla sympatyków tego gatunku. Książka otrzymała nagrodę publiczności goodreaders.com. w kategorii fantastyka w 2015 roku. Teraz będzie dostępna na polskim rynku – może wygra w plebiscycie Książka Roku serwisu lubimyczytać.pl 2016? Kell, główna bohaterka książki, posiada zdolność podróżowania między równoległymi światami – Londynem Szarym, Czerwonym, Białym i Czarnym, wyniszczonym przez wojny magów. Przemieszcza się między płaszczyznami Londynu oficjalnie jako posłaniec, jednak prywatnie jako przemytniczka. Gdy zostaje złapana, będąc w posiadaniu przedmiotu z Czarnego Londynu, postanawia uciekać. Co zrobi, żeby uratować siebie i magiczne światy?

Stalker – Lars Kepler

Lars Kepler nie istnieje. Prawdziwa tożsamość autora miała pozostać tajemnicą, jednak śledztwo dziennikarskie szwedzkiej popołudniówki „Aftonblade” ujawniło, że pod pseudonimem kryje się para znanych szwedzkich pisarzy: Alexander Ahndoril i Alexandra Coelho Ahndoril.

Fabuła piątej części serii o komisarzu kryminalnym - Joonie Linnie - jest równie enigmatyczną opowieścią, co historia związana z rzeczywistymi personaliami pisarza. Na policyjną skrzynkę ktoś wysyła nagranie kobiety, stojącej w oknie. Następnego dnia zostaje odnaleziona martwa we własnym domu. Padła ofiarą wyjątkowo brutalnego morderstwa. Kilka dni później ginie kolejna kobieta. Jej mąż jest tak wstrząśnięty drastycznym widokiem, że zaczyna sprzątać miejsce zbrodni. Na domiar złego w policji zabrakło osoby, zajmującej się zwykle takimi sprawami – Joona Linna. Książka dla czytelników cyklu i dla fanów skandynawskich kryminałów. 

Jakie gorące nowości trafiły na waszą półkę Chcę przeczytać?

Reklama

komentarze [9]

Sortuj:
1449
75
08.07.2016 20:48

Cóż książka Pierwsza przychodzi miłość ma baaaaaardzo zachęcającą okładkę. ;)


0
1241
konto usunięte
08.07.2016 13:48

Użytkownik wypowiedzi usunął konto


2091
1
08.07.2016 12:15

Dziękuję Wam za tę podpowiedź:

 Kobiety w kąpieli Kobiety w kąpieli


1005
288
08.07.2016 09:27

Na pewno skuszę się na "Czarne liście" - nie dość, że studiowałam judaistykę, to jeszcze pasjonuję się fotografią. No i kocham książki :)


628
0
07.07.2016 21:27

Ja osobiście czekam na kontynuację "Szczurów Wrocławia" Roberta J. Schmidta


557
43
07.07.2016 14:56

Mroczniejszy odcień magii ma dwoje głównych bohaterów, jedno z nich jest kobietą, ale akurat nie Kell ;)


878
181
07.07.2016 14:38

Ja chcę przeczytać, to co będzie po wakacjach: nowy Carter, Ahnhem no i oczywiście czekam na Pana Potter'a☺
A w sierpniu może sięgnę po Mary Higgins Clark


540
181
07.07.2016 14:28

Stalker zapowiada się intrygująco. Niemniej jednak ja w wakacje postanowiłam odświeżyć znajomość literacką z Markiem Hłasko oraz Johnem Irvingiem. Po świeżynki sięgnę tylko wtedy, gdy wygram je w konkursach LC ;-)


2782
4
07.07.2016 11:40

Zapraszamy do dyskusji.


zgłoś błąd