rozwiń zwiń

5 pytań do czytelnika – Izabela Sadowska

Iza Sadowska Iza Sadowska
28.02.2019

Dziś, w dniu zakończenia głosowania w Plebiscycie Książka Roku 2018, na pytania do czytelnika odpowiada prezes lubimyczytać.pl - Izabela Sadowska.

5 pytań do czytelnika – Izabela Sadowska

Drodzy Czytelnicy,

to był intensywny miesiąc, w którym oddaliśmy w wasze ręce niezwykłe narzędzie – plebiscyt Książka Roku 2018. Wykorzystaliście je, aby zagłosować na książki, które w minionym roku zyskały wasze zainteresowanie, wywarły na was wrażenie, czy subiektywnie postrzegaliście jako najlepsze. My ze strony lubimyczytać.pl staraliśmy się pokazać, jak istotny wpływ na dane książki mają wasze oceny i głosy. Podglądaliśmy reakcje autorów na wasze opinie (przypomnijcie je sobie tutaj) i wiemy na pewno, że to wy jesteście autorami sukcesu pisarzy – bo czymże jest książka, która nie ma swojego czytelnika?

Dziękuję w imieniu całego zespołu lubimyczytać.pl za oddane w plebiscycie głosy, ale także za codzienne oceny i opinie, które wystawiacie książkom. To one najbardziej cieszą pisarzy i wydawców, nawet jeżeli cechuje je konstruktywna krytyka.

Wszystkim, którzy zachęcali do głosowania: twórcom, wydawcom, mediom, blogerom, influencerom, krótko mówiąc – wszystkim czytelnikom – raz jeszcze dziękujemy!

Chciałabym także podziękować zespołowi lubimyczytać.pl, który tworzy dla was to miejsce w sieci. Nie widzicie ich na co dzień, kryją się w naszym poznańskim biurze, za tysiącami linijek programistycznego kodu, ale możecie mi wierzyć, że to fantastyczna grupa pasjonatów i profesjonalistów, dla której nie ma niemożliwych wyzwań. Zdradzę wam, że już wkrótce przedstawimy nową odsłonę serwisu lubimyczytać.pl. To dopiero będzie wyzwanie!

Plebiscyt Książka Roku 2018 dobiega końca. Spływają ostatnie głosy, które możecie oddać do końca dnia. Tymczasem, czekając na wyniki, odpowiem na 5 pytań do czytelnika.

1. Kto rozbudził Twoją miłość do książek i jakie są najważniejsze książki Twojego dzieciństwa?

Moi rodzice dużo czytają. Pamiętam wycieczki z mamą do jednej ze szczecińskich bibliotek, w której siedziałam w sekcji dziecięcej i wertowałam książkę „Na jagody”. Nie byliśmy jednak rodziną książkowych moli. Czytaliśmy sporo, szczególnie mama, książki w domu były, ale wolałam grać z koleżankami na podwórku w gumę. W ostatnich latach podstawówki moja starsza o pięć lat kuzynka zaczęła podsuwać mi niezwykłe lektury. Z Magdą spędzałyśmy mnóstwo czasu na czytaniu, wertowaniu albumów malarzy, słuchaniu muzyki The Doors i deklamowaniu poetów wyklętych. I tak do dnia dzisiejszego stoi u mnie na półce tajemnicza „Bajka o księciu Pipo, o koniu Pipo i o księżniczce Popi”, ilustrowana przez Stasysa Eidrigevičiusa czy cała seria książek o Muminkach, które Magda czytała mi do snu.

2. Czy jest książka, której nigdy nie zapomnisz?

Kilka na pewno. „Mag” Johna Fowlesa – za gorący klimat i magiczną atmosferę. „Komu bije dzwon” Ernesta Hemingwaya, za zmysłową miłość, która rozbudzała moją nastoletnią wyobraźnię. „Drogi wolności” Jean-Paula Sartre’a, za otwarcie innych wymiarów świadomości, w tym „złej wiary”. „Filary ziemi” Kena Folletta, za wprowadzenie mnie na tory czytania opasłych literackich sag. Do tego dodam poezję Andrzeja Bursy, szczególnie tomik „Luiza i inne utwory”, który pchnął mnie w recytatorskie przygody. Myślę, że ta lista może szybko się nie skończyć…

3. Po jakie gatunki literackie sięgasz najczęściej i dlaczego?

Od czasu, kiedy 11 lat temu mój mąż podsunął mi książkę Henninga Mankella „O krok”, przeczytałam mnóstwo kryminałów. Tych skandynawskich, polskich, amerykańskich czy hiszpańskich. To gatunek, który traktuję jako zamiennik dobrego filmu – wciąga, szybko się czyta i absorbuje myśli. Odpoczywam czytając kryminały, thrillery i powieści sensacyjne. Jednak analizując moje półki w lubimyczytać.pl, widać, że jestem rozproszonym czytelnikiem – za mną sporo powieści z literatury pięknej i historycznej, science fiction i publicystyki, garść reportaży. Po prostu lubię czytać różne gatunki.
 

4. Czy jest książka, którą powinnaś przeczytać, ale do dzisiaj leży nieprzeczytana i wywołuje wyrzuty sumienia?

Każdy dzień pracy zaczynam od zajrzenia do działów redakcji, marketingu i IT, a tam zakopany pod stertami różnych książek siedzi zespół LC. Dużo rozmawiamy o książkach, więc każdy z naszej grupy potrafi wywołać moje wyrzuty sumienia, że dotychczas nie przeczytałam jakiejś książki, na przykład tej wybitnej, która ostatnio ukazała się pod patronatem lubimyczytać.pl. I tak oto stosiki wstydu rosną i dobrze, że w serwisie wirtualna półka „chcę przeczytać” ma nieograniczoną pojemność (tu ukłon w stronę działu IT). Jest natomiast jeden tytuł z klasyki, który zaczynałam czytać już kilka razy, różne wydania i nijak nie mogę przez niego przebrnąć. To „Mistrz i Małgorzata” Michaiła Bułhakowa. I tak, wiem – wstyd się do tego przyznać, ale nigdy nie doczytałam go do końca.

5. Która książka Twoim zdaniem zasługuje miano Książki Roku 2018?

W roku 2018 ukazało się na rynku wiele dobrych tytułów i to widać po tegorocznych nominacjach. Nie ujawnię moich faworytów, bo głosowanie wciąż trwa, ale zagłosowałam we wszystkich kategoriach. Natomiast mogę napisać, że w biurze LC wisi tablica, na której co roku wszyscy po kolei wpisujemy swoje typy. Co ciekawe, znamy rynek książki, a nikt z nas nigdy jeszcze nie obstawił dobrze wyników we wszystkich kategoriach, zatem z niecierpliwością czekamy, aż czytelnicy ponownie nas zaskoczą. Wyniki już wkrótce.

Przeczytaj wszystkie wywiady z cyklu „5 pytań do czytelnika”.

Izabela Sadowska – prezes lubimyczytać.pl. Z wykształcenia jestem filologiem etnolingwistyki UAM, absolwentką studiów podyplomowych public relations UEP. Podczas studiów, na które wyjechałam z rodzinnego Szczecina do Poznania, wciągnęła mnie branża filmowa i książkowa. Pracowałam przy organizacji Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino! W międzyczasie zaczęłam pracę w poznańskich księgarniach, gdzie najpierw jako księgarz, a później jako manager ds. promocji zorganizowałam ponad 200 spotkań autorskich. Przez kilka lat szlifowałam umiejętności marketingowe w agencji reklamowej. W 2011 roku, wspólnie z poznańskim funduszem inwestycyjnym, założyłam spółkę Lubimyczytać.pl. Zebraliśmy wybitny zespół ludzi i rozwinęliśmy serwis, współpracując z większością wydawnictw w Polsce i wdrażając wizję miejsca w sieci, w którym to czytelnik definiuje rynek książki. Kiedy nie pracuję, czytam (choć to również można zaliczyć do zadań zawodowych). Do pracy dojeżdżam rowerem, jestem amatorką planszowych gier przygodowych oraz brydża i chętnie odwiedzam Festiwal Fantastyki Pyrkon.


komentarze [17]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
awatar
konto usunięte
07.03.2019 20:32
Czytelnik

Użytkownik wypowiedzi usunął konto

allison - awatar
allison 07.03.2019 10:42
Czytelniczka

Podoba mi się, że pani Izabela Sadowska włączyła się do dyskusji. Duży plus za to (za odpowiedzi, oczywiście, także:))

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
Anna - awatar
Anna 28.02.2019 23:21
Czytelniczka

Witam Pani Izabelo. Pamiętam '' Na jagody". Wersja czytana i wersja z kasety magnetofonowej.
Trzymam kciuki za pozytywne zmiany oraz aby Czytelnicy byli doceniani,że pomagają tworzyć ten wspaniały portal.
Pozdrawiam wszystkich Miłośników Książek:)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
Iza Sadowska - awatar
Iza Sadowska 01.03.2019 09:50
Administrator/Oficjalna recenzentka

Dzień dobry :)
pamiętam takie wydanie: Na jagody

Mam nadzieję, że technologia i zmiany, które zaproponujemy przypadną do gustu użytkownikom. To jest nasz najważniejszy cel. Pozdrawiam serdecznie.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
 Na jagody
Anna - awatar
Anna 01.03.2019 17:16
Czytelniczka

Witam. Tak to była ta wersja. Miałam wówczas 5 lat jak słuchałam tego nagrania. Kaseta magnetofonowa z napisem " Na jagody".
Uda się zrealizować najbliższe plany, gdyż jak bardzo tego pragniemy to przeważnie się udaje przy współpracy osób tworzących tę stronę oraz Czytelników:)

Pozdrawiam:)

Anna:)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
jatymyoni - awatar
jatymyoni 28.02.2019 20:45
Bibliotekarz

"Komu bije dzwon" , "Drogi wolności" nie da się zapomnieć. Maga mam w planach. Każdy z czytających ma taką książkę, która wie, że powinien przeczytać, ale jakoś mu nie po drodze z czytaniem tej książki. Ciekawy wywiad i przyjemnie się czyta.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
Iza Sadowska - awatar
Iza Sadowska 01.03.2019 09:37
Administrator/Oficjalna recenzentka

"Mag" na pewno nie zawiedzie. Miłej lektury!

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
asymon - awatar
asymon 01.03.2019 12:11
Bibliotekarz

Z "Magiem" mam tak, że dwa razy zaczynałem i dwa razy poległem mniej więcej w tym samym miejscu. Problem w tym, że przez pierwsze kilkaset stron właściwie nic się nie dzieje, ma to zdaje się budować klimat i napięcie, ale... gdy kilka wieczorów pod rząd zasypiasz nad książką, najlepiej poszukać innej lektury.

W każdym razie nabyłem audiobooka, bo z jakiegoś powodu uparłem...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
awatar
konto usunięte
28.02.2019 19:29
Czytelnik

Użytkownik wypowiedzi usunął konto

Iza Sadowska - awatar
Iza Sadowska 01.03.2019 09:35
Administrator/Oficjalna recenzentka

Zacny pomysł. Dziękuję. No dobrze, spróbuję w takim razie raz jeszcze. Zamęczy mnie ta książka ;)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
Babaryba - awatar
Babaryba 28.02.2019 18:19
Bibliotekarka

Chciałabym żeby przywrócono możliwość dodawania notatek. Teraz te ważniejsze umieszczam sobie w komentarzach, ale gdybym chciała dodać niecenzuralne wnioski, to wolałabym żeby były niewidoczne dla innych. Mam nadzieję, że nowa odsłona nie będzie przesadnie udziwniona. Już raz nam zmieniliście LC na bardziej nowoczesne i pewnie pamiętacie jaki miało to odbiór wśród...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam więcej
Iza Sadowska - awatar
Iza Sadowska 01.03.2019 09:32
Administrator/Oficjalna recenzentka

Dziękuję za miłe słowa i sugestie. Tak - pamiętamy zmiany, pamiętamy, ale jesteśmy już mądrzejsi o kilkuletnie doświadczenie, więc jest spora szansa, że będzie dobrze :) Super, że jesteś z nami już tyle lat. Dzięki :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
czytamcałyczas  - awatar
czytamcałyczas 28.02.2019 16:13
Czytelnik

Ja jak Szefowa LC,też czytam różne gatunki.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
Łokieć_Pana_D - awatar
Łokieć_Pana_D 01.03.2019 07:52
Czytelnik

jesteś tu, jakby, szef wszystkich szefów

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Gosia_7 - awatar
Gosia_7 28.02.2019 14:12
Czytelniczka

"Na jagody" to jedna z moich ukochanych książek z dzieciństwa. :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
MaciekWroc - awatar
MaciekWroc 28.02.2019 12:31
Czytelnik

No i super. Serwis się rozrasta i pięknieje. Czekam jeszcze na możliwość druku ze swej biblioteczki listy książek do przeczytania :)
Pozdrawiam i życzę dalszych sukcesów.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
LubimyCzytać - awatar
LubimyCzytać 27.02.2019 09:21
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam