Na jagody

1924-01-01
Literat
wierszyki, piosenki
2015-09-07

Książkę znam, ale tylko z okładki. Myślałam, ze jest to proza - pewne opowiadanie, które znałam z dzieciństwa. Jednak moje skojarzenie okazalo się błędne, a "Na jagody" jest sympatycznym wierszem z elementami fantazji. Mimo, że miałam te ksiazke kiedyś w posiadaniu, jej lektura nie zapadła mi w pamięć - najwyraźniej już w dziecinstwie nie wykazywałam zbytnio zaciekawienia...

Inspiracją dla Konopnickiej do napisania tej baśni były „Przygody Puttego w jagodowym lesie” szwedzkiej pisarki Elsy Beskow, o czym mało kto wie.
„Na jagody” to piękna baśń, zachwycająca połączeniem uroku tajemniczego lasu i czystej nieograniczonej fantazji, która jest w stanie z najprostszych rzeczy wyczarować niesamowitą przygodę. Taki jest, mówiąc w skrócie, świat...

1909

Ostatnio na któryms facebookowym portalu czytelniczym padło pytanie: jaka była twoja pierwsza samodzielnie przeczytana książka. Moją była, z tego co sobie przypominam, "Ja jagody", którą właśnie sobie odswiezyłam. Piękna polszczyzna, proste rymy, niesamowita historia. Szkoda, że trochę zapomniana. Polecam.

Konopnicką znamy z nowel, z poezji, a tu - inna odsłona. Równie piękna, bardzo lubię tę książkę.

Lato kojarzy się np. z lasem i jagodami leśnymi różnych borówek. Książka, która z jagodami i zbiorem tych letnich owoców leśnych automatycznie mi się kojarzy to "Na jagody" Marii Konopnickiej. Bardzo ładna książeczka z dzieciństwa, która zapadła w pamięć niejednego czytelnika i mnie również. Dziś to już klasyka polskiej literatury dziecięcej.
Wydanie, które do dziś stoi na...

klasyka, miła i ciekawa

Moja pierwsza książka przeczytana w całości w dzieciństwie :) Miałam wtedy 6 lat! Teraz czytam córci :)

Cudowna baśń! Wspomnienie dzieciństwa:)

To właśnie ta książeczka rozpoczęła moją czytelniczą przygodę. Bardzo lekka i przyjemna książka. Dla mnie ma wartość sentymentalną :)

Ta bajeczka budzi we mnie szczególne wspomnienia z dzieciństwa. Daaawno, dawno temu, gdy chodziłam do przedszkola, moja grupa - starszaki - wystawiała przedstawienie wg tej książeczki i ja, jako że miałam rolę narratora, nauczyłam się całej na pamięć! Teraz pamiętam tylko zakończenie: "i jagody zaraz dano, z MIŁKIM* cukrem i śmietaną".

* To nie literówka, tak powiedziałam...

Dyskusje

2 968
  • Dzieciństwo
  • Lektury
  • Z dzieciństwa
  • Literatura polska
  • Dla dzieci
  • Lektury szkolne

Dodaj cytat z książki Na jagody