Patrick Melrose nareszcie po polsku!

LubimyCzytać
27.06.2017

Polscy czytelnicy czekali na to tłumaczenie ponad 20 lat! Ale wreszcie literacki majstersztyk ukaże się po polsku nakładem wydawnicwa W.A.B. w przekładzie Łukasza Witczaka. Cykl powieści o życiu współczesnej brytyjskiej arystokracji przyniósł autorowi, Edwardowi St Aubynowi, światową sławę. Aktualnie trwają też prace nad serialem - w roli głównej Benedict Cumberbatch.

Pięć powieści, których bohaterem jest dziedzic arystokratycznego rodu Patrick Melrose, powstawało przez ponad dwadzieścia lat. Osobliwa saga rodzinna z elementami błyskotliwej satyry społecznej przynosi na przemian wstrząsający i zabawny portret angielskiej klasy wyższej z przełomu XX i XXI wieku, z której wywodzi się Edward St Aubyn. Przedstawiony tu świat jest pełen zbytku i ogromnej pustki, olśniewającego piękna i niewypowiedzianej ohydy, ujmującego wdzięku i skrywanych złych emocji. Rozgrywająca się w Londynie, Nowym Jorku i na Riwierze Francuskiej historia Patricka Melrose’a i jego relacji z despotycznym ojcem to fascynująca i świetnie skonstruowana przypowieść o bezbronności dzieci, ciężarze rodzicielstwa i koszmarze wspomnień, od których nie sposób się uwolnić.

Wydawane w latach 1992–2012 tytuły cyklu, które w polskiej edycji ukażą się w dwóch tomach, z czasem zapewniły autorowi miano jednego z najwybitniejszych współczesnych angielskich pisarzy, podziwianych przez kolegów po fachu za wyborne pióro, przenikliwość i odwagę. W skład pierwszego tomu, który miał premierę 14 czerwca weszły powieści Nic takiego. Złe wieści. Jakaś nadzieja. Drugi tom, zawierający powieści Mleko matki. W końcu ukaże się jesienią tego roku. Pierwszy tom ukazuje się w Polsce ze wstępem znakomitej Zadie Smith, która na łamach "Harper's Magazine" tak pisała o cyklu:

Śmierć rodzica, heroina, gwałty w dzieciństwie, oziębłość emocjonalna, samobójstwo, alkoholizm… Żadne streszczenie fabuły nie przygotuje was na wyborny, zjadliwy humor tej prozy ani – co bardziej zaskakujące – na jej ciężar filozoficzny. Dowcipnie jak Wilde, lekko jak Wodehouse i kąśliwie jak Waugh, St Aubyn pisze wyrafinowanym stylem o istocie ludzkiej in extremis, o sytuacjach znanych raczej czytelnikom Coopera czy Burroughsa.

Oprócz Zadie Smith powieści z cyklu Patrick Melrose wychwalali m.in.: Jonathan Franzen, Michael Chabon, Bret Easton Ellis, Edmund White, Alan Hollinghurst, Alice Sebold, David Nicholls i Francine Prose. Pełna czarnego humoru i ironii opowieść o dysfunkcyjnej rodzinie w świecie przywilejów i bogactwa, a zarazem patologii, nadużyć i uzależnień, oferuje gęstą, filozoficzną refleksję. Natomiast wykwintny styl St Aubyna daje okazję do wyśmienitej literackiej uczty.

Edward St Aubyn to brytyjski pisarz i dziennikarz. Jego ojciec był brytyjskim arystokratą, matka – spadkobierczynią fortuny amerykańskich przemysłowców z Cincinnati. St Aubyn studiował literaturę w Oksfordzie, w młodości był krótko żonaty z modelką i pisarką Nicolą Shulman, ma dwójkę dzieci. Napisał osiem powieści, z których pięć: "Nic takiego" (1992), "Złe wieści" (1992), "Jakaś nadzieja" (1994), "Mleko matki" 2005 i "W końcu" (2012), tworzy nagradzany i wychwalany przez krytyków cykl Patrick Melrose, inspirowany osobistymi doświadczeniami autora.

Powieść "Mleko matki" znalazła się w finale konkursu Man Booker Prize 2006, a wielu czytelników widziało w Edwardzie St Aubynie faworyta do tej prestiżowej nagrody. W 2007 r. za tę powieść autor otrzymał Prix Femina Étranger. Powieść została również zekranizowana - Jack Davenport wcielił się w rolę Melrose'a.

Obecnie trwają prace nad miniserialem telewizyjnym – każdy z pięciu odcinków oparty będzie na jednej z powieści cyklu. W rolę Patricka wcieli się Benedict Cumberbatch. Za scenariusz odpowiedzialny jest David Nicholls. Zdjęcia mają ruszyć w sierpniu tego roku. 

źródło: materiały wydawnictwa

Reklama

komentarze [2]

Sortuj:
352
15
28.06.2017 11:38

To bardzo dobry pomysł, że te książki ukazały się razem czy też w dwóch tomach :)


2802
4
27.06.2017 13:41

Zapraszamy do dyskusji.


zgłoś błąd