Powrót do Nowej Fundlandii

LubimyCzytać LubimyCzytać
03.06.2016

Miłośnicy twórczości Michaela Crummeya, autora głośnych powieści „Dostatek”, „Pobojowisko” i „Sweetland”, od niedawna mogą cieszyć się lekturą kolejnej jego książki wydanej w języku polskim. „Rzeka złodziei” przenosi czytelników na północno-wschodnią Nową Fundlandię, ukazując ją w czasach, gdy o przetrwanie walczyła tam garstka rybaków i traperów żyjących w bliskim sąsiedztwie Beothuków – rdzennych mieszkańców wyspy.

Powrót do Nowej Fundlandii

Michael Crummey to kanadyjski poeta i prozaik, urodzony w 1965 roku w Buchans na Nowej Fundlandii. Obecnie mieszka w St. John's, stolicy prowincji Nowa Fundlandia i Labrador. W swojej twórczości skupia się na historii i kulturze ojczystej wyspy, obficie czerpiąc z opracowań naukowych, podań ludowych oraz dziejów własnej rodziny. Jego rozgrywające się na chłodnej, kanadyjskiej wyspie opowieści są głęboko ludzkie i niezwykle uniwersalne. Proza Crummeya nie pozwala zarazem ani na chwilę zapomnieć, że mamy do czynienia z uznanym poetą. Charakterystyczny styl jego narracji pełen jest kontrastów i oscyluje pomiędzy wypowiedziami prostymi – wręcz wulgarnymi – a zaskakującymi i wyrafinowanymi. Crummey jest zdobywcą licznych nagród i wyróżnień za opublikowane w latach dziewięćdziesiątych tomiki poezji „Arguments With Gravity” i „Hard Light”.

Polscy czytelnicy poznali Crummeya dzięki jego trzeciej powieści – Dostatkowi, opublikowanemu przez Wiatr od Morza w czerwcu 2013 roku. W „Dostatku” pisarz sięga po estetykę realizmu magicznego, opisując dwieście lat z dziejów dwóch wyimaginowanych nowofundlandzkich osad rybackich i tworząc nowe arcydzieło gatunku, na miarę Stu lat samotności Márqueza. W Polsce „Dostatek” został wyróżniony m.in. w zestawieniach 25 książek roku 2013 wg „Gazety Wyborczej” oraz 20 książek roku 2013 audycji „Z najwyższej półki” (Program 3 Polskiego Radia).

Swoją pozycję jednego z najważniejszych kanadyjskich powieściopisarzy umocnił powieścią Pobojowisko. Teraz polscy czytelnicy mają okazję poznać książkę Rzeka złodziei, opisującą relacje między europejskimi osadnikami a ostatnimi przedstawicielami Beothuków, rdzennych mieszkańców Nowej Fundlandii.

Druga dekada XIX wieku. Mieszkający w głuszy osadnicy od wielu dziesięcioleci sami stanowią prawo na zajętych przez siebie terenach, na własną rękę rozprawiając się z „Czerwonymi Indianami”. Ci, spychani w głąb lądu przez Europejczyjków, nieudolnie stawiają opór, atakując białych, którzy nie pozostają im dłużni. Sytuacja dodatkowo komplikuje się, gdy wiedziony nadzieją na zażegnanie konfliktu gubernator wysyła na wybrzeże oficera marynarki wojennej Davida Buchana, mającego wyegzekwować przestrzeganie prawa i zorganizować pokojową ekspedycję na terytorium Indian. Oficer werbuje do pomocy Johna Peytona Seniora – najbardziej wpływowego osadnika nad całą zatoką Exploits – oraz jego syna, zmagającego się z niechęcią do ojca i rywalizującego z nim o względy kobiety, której przyszło wieść życie w ich domu. Mężczyźni nawet nie podejrzewają, w jak wielkim stopniu tragiczne zakończenie wyprawy wpłynie na losy jej uczestników oraz mieszkańców wybrzeża…

Crummey jak zwykle zapełnia karty książki ludźmi z charakterem. Twardzi i zawzięci osadnicy znad zatoki Exploits – podobnie jak bohaterowie „Dostatku” – tłumią w sobie pragnienia, nienazwane uczucia czy wspomnienia dawnych zranień, które krystalizując w niemal zupełnej izolacji, sprawiają, że każde wypowiedziane przez nich słowo nabiera ogromnej doniosłości, a pozornie błahy konflikt może zaważyć na życiu człowieka. „Rzeka złodziei” to także nawiązująca do najlepszych północnoamerykańskich tradycji literackich kronika podboju dziewiczego lądu, który swoim czystym pięknem wynagradza mieszkańcom trudy prostego, surowego życia.

„Rzekę złodziei” pamięta się długo po zamknięciu ostatniej strony – Washington Post

Posłuchajcie, jak Michael Crummey opowiada o książce „Rzeka złodziei”:

Wydana w maju 2016 roku „Rzeka złodziei” sprawi, że polscy czytelnicy – jako pierwsi spośród

mieszkańców wszystkich krajów nieanglojęzycznych – będą mogli cieszyć się kompletem tłumaczeń wszystkich czterech powieści autora.

Książka „Rzeka złodziei” ukazała się pod patronatem medialnym lubimyczytać.pl.

W czerwcu 2016 roku Michael Crummey odwiedzi Polskę. Ramowy harmonogram wizyty autora w Polsce:

  • Sobota 11 czerwca, godz. 16.00 – Warszawa, Pałac Szustra (w ramach Big Book Festival 2016);
  • Wtorek 14 czerwca, godz. 18.00 – Wrocław, Bar „Barbara” (w ramach programu ESK 2016);
  • Środa 15 czerwca – Kraków – godzina i miejsce zostaną ogłoszone wkrótce przez wydawnictwo;
  • Piątek 17 czerwca – Gdańsk – godzina i miejsce zostaną ogłoszone wkrótce przez wydawnictwo.

W imieniu organizatorów spotkań oraz wydawnictwa Wiatr od morza serdecznie zapraszamy do wzięcia w nich udziału.


komentarze [5]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
tsantsara  - awatar
tsantsara 14.06.2016 08:19
Bibliotekarz

Dzisiaj Wrocław - ilu z Was się wybiera na spotkanie z Crummeyem? Znałem go dotąt tylko jako poetę, ale to, w jaki sposób opowiada o swej właśnie przetłumaczonej na polski powieści o Beothukach, przekonało mnie, by poznać jego powieści.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Riwona  - awatar
Riwona 08.06.2016 14:20
Czytelniczka

17 czerwca zarezerwowany! Z radością czekam na spotkanie i poznanie...

Emocji będzie DOSTATEK ;-)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Tina Papajewski - awatar
Tina 03.06.2016 12:33
Bibliotekarka

Swietny pisarz! Autentyczny i bez niepotrzebnego moralizatorstwa. Szkoda, ze terminy kompletnie mi nie pasuja...coz..:(

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Nozvoko  - awatar
Nozvoko 03.06.2016 11:57
Czytelniczka

Uwielbiam książki Crummeya i szczerze żałuję, że wszystkie mam już za sobą. "Dostatek" i "Sweetland" należą do mojej ścisłej czołówki.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać  - awatar
LubimyCzytać 02.06.2016 15:31
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post