Warszawskie Targi Książki we wrześniu. Czechy gościem honorowym

LubimyCzytać LubimyCzytać
09.07.2021

Choć z powodu pandemii w zeszłym roku nie odbyły się Warszawskie Targi Książki, organizatorzy zapowiadają organizację wydarzenia tej jesieni. Znamy już dokładne daty oraz gościa honorowego. Targi odbędą się pod znakiem literatury czeskiej.

Warszawskie Targi Książki we wrześniu. Czechy gościem honorowym

Na początku czerwca 2021 Ministerstwo kultury Republiki Czeskiej powierzyło organizację czeskiej sekcji targów brneńskiej Bibliotece Ziemi Morawskiej (Moravská zemská knihovna v Brně). Instytucja ta od wielu lat odpowiada za obecność czeskiej literatury na targach książki w Londynie, Bolonii, Lipsku oraz Frankfurcie nad Menem.

„W Warszawie odbędą się pierwsze prawdziwe targi po pandemii. To naprawdę wspaniała wiadomość, że kiedy oczy świata skupione będą na Warszawie, literatura czeska wystąpi w roli gościa honorowego. Jesteśmy bardzo podekscytowani, ale wiemy też, że nasza literatura jest w Polsce niezwykle ceniona – dzięki naszym autorom oraz dzięki doskonałym tłumaczom” – powiedział Tomáš Kubíček, dyrektor Biblioteki Ziemi Morawskiej.

Reklama

Warszawskie Targi Książki we wrześniu 2021

Wydarzenie pierwotnie miało mieć miejsce w 2020 roku, jednak z powodu pandemii koronawirusa jego termin został przesunięty. Finalnie Targi odbędą się w dniach 09.09.2021 – 12.09.2021. Zmianie ulegnie miejsce organizacji – tym razem czytelnicy spotkają się przed Pałacem Kultury i Nauki, w centrum Warszawy.

Dla odwiedzających targi przygotowano bogaty program z udziałem czeskich autorów, który będzie prezentowany na Czech Stage. Wszystko, co najlepsze w literaturze czeskiej, będzie można znaleźć w pawilonie Republiki Czeskiej – namiocie o powierzchni 300 m2. W czwartkowy wieczór, 9 września, podczas uroczystego otwarcia targów, wystąpi czeska wiolonczelistka i wokalistka, Dorota Bárová. W ramach czeskich wydarzeń upamiętniona zostanie również 85. rocznica urodzin oraz 10. rocznica śmierci czeskiego dramaturga, eseisty i polityka, Václava Havla.

Czechy na WTK. Mariusz Szczygieł ambasadorem programu

Reklama

Rada programowa czeskiej sekcji, złożona z przedstawicieli czeskiego i polskiego środowiska literackiego, zaprosiła do udziału w warszawskich targach 11 autorek i autorów: Michala Ajvaza, Biancę Bellovą, Davida Böhma, Radkę Denemarkovą, Petra Hruškę, Petrę Hůlovą, Galinę Miklínovą, Ivę Procházkovą, Jaroslava Rudiša, Marka Šindelkę i Kateřinę Tučkovą. Równolegle z targami książki odbędzie się festiwal Komiksowa Warszawa, na którym swoją twórczość zaprezentuje Pavel Čech.

„Ambasadorem naszego programu jest polski pisarz, dziennikarz i propagator czeskiej kultury w Polsce, Mariusz Szczygieł, który będzie nadawał ton wydarzeniom literackim, poprowadzi również wybrane spotkania z pisarzami. Uczestnictwo Czech w charakterze gościa honorowego nie mogłoby się udać bez pomocy partnerów, z którymi przygotowujemy to przedsięwzięcie– Czeskiego Centrum w Warszawie, Polskiego Instytutu w Pradze, Ambasady Republiki Czeskiej w Warszawie oraz Instytutu Reportażu” – dodał Martin Krafl, koordynator programowy wydarzenia.

Członkami rady programowej są: dyrektor praskich targów książki Svět knihy Radovan Auer, slawistka i bohemistka Joanna Goszczyńska, kierownik CzechLitu - Czeskiego Centrum Literatury (dział Biblioteki Ziemi Morawskiej) Martin Krafl, dyrektor Czeskiego Centrum Warszawa Taťjana Langášková, filolog i poeta Jakub Pacześniak, publicysta literacki i wydawca Zdenko Pavelka, wydawczyni i tłumaczka Julia Różewicz, pisarz i reporter Mariusz Szczygieł, dyrektor Biblioteki Ziemi Morawskiej Tomáš Kubíček, tłumaczka Anna Wanik, polonistka i tłumaczka Lucie Zakopalová oraz pisarz Tomáš Zmeškal.

[ec]

Reklama

komentarze [5]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
PanLiterka 30.07.2021 19:43
Czytelnik

Staram się sięgać po książki czeskich autorów, których w bibliotece - tak swoją drogą - nie jest zbyt dużo...

Czytałem np. Grandhotel. Powieść nad chmurami Rudisa. Ciekawa. Byłaby w mojej ocenie może nawet bardzo dobra, gdyby nie dość liczne powtórzenia, na które z wiekiem zwracam większą uwagę. Niemniej jednak autor przemycił tam kilka spostrzeżeń na temat samych Czechów....

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Shiloh 11.07.2021 18:44
Czytelnik

Liczę na Krzysztofa A. Zajasa

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
awita 10.07.2021 09:27
Czytelniczka

Ależ się cieszę! Koniecznie pójdę na spotkania autorskie np. z Michałem Ajvazem czy Radką Denemarkovą. Oby tylko nic nie pokrzyżowało tych planów...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Aguirre 09.07.2021 20:17
Czytelnik

Dobra wiadomość.  😀 Czechy miały być gościem honorowym rok temu. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 09.07.2021 12:01
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
zgłoś błąd