rozwiń zwiń

Lem po arabsku. Kolejne tłumaczenie „Solaris”

LubimyCzytać LubimyCzytać
08.07.2021

Powieść Stanisława Lema była już tłumaczona na fiński, czeski, holenderski, koreański, mołdawski, perski, czy węgierski, ale dopiero teraz „Solaris” będą mieli okazję przeczytać czytelnicy posługujący się językiem arabskim. Szacuje się, że w tym języku mówi ponad 290 milionów osób na całym świecie. 

Lem po arabsku. Kolejne tłumaczenie „Solaris”

Najsłynniejsza książka Stanisława Lema aż do niedawna nie została jeszcze przetłumaczona w całości z języka polskiego na język arabski. W trwającym Roku Lema szczęśliwie zmieniło się to dzięki przekładowi „Solaris” autorstwa Hatifa Janabiego, jaki ukazał się dwa tygodnie temu nakładem egipskiego wydawnictwa Al-Karma. Książka jest aktualnie promowana na Międzynarodowych Targach Książki w Kairze.

Solaris Stanisława Lema w języku arabskim

Zamieszkały przez lata w Polsce Hatif Janabi to iracko-polski poeta, pisarz i tłumacz, związany z Katedrą Arabistyki i Islamistyki UW. Na swoim koncie ma liczne przekłady najważniejszych polskich autorów i autorek, takich jak Czesław Miłosz, Wisława Szymborska, Zbigniew Herbert, Tadeusz Różewicz, Leszek Kołakowski, Adam Zagajewski czy Olga Tokarczuk. Wielokrotnie brał udział w wydarzeniach literackich odbywających się w Polsce, w tym podczas krakowskiego Festiwalu Miłosza, na którym między innymi prowadził spotkania z syryjskim poetą Adonisem. Autor przekładu „Solaris” będzie gościł we wrześniu w Krakowie, podczas obchodów 100. urodzin Lema.

Język arabski należy do pięciu najczęściej używanych języków na świecie, ustepując tylko chińskiemu, hiszpańskiemu, angielskiemu i hindi. Według szacunków mówi i czyta w nim ponad 290 milionów osób. Ponadto język arabski jest jednym z oficjalnych języków urzędowych w Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Stanisław Lem to jeden z najchętniej przekładanych polskich pisarzy wszechczasów. Jego książki zostały przetłumaczone na 41 języków i osiągnęły łączny nakład ponad 30 mln egzemplarzy.

Po więcej informacji o Stanisławie Lemie odsyłamy na specjalnie przygotowaną stronę internetową lubimyczytaclema.pl.

[aj]


komentarze [7]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Lis Gracki - awatar
Lis 08.07.2021 13:48
Bibliotekarz

Gratka dla kolekcjonerów :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
awatar
konto usunięte
08.07.2021 18:09
Czytelnik

Użytkownik wypowiedzi usunął konto

Lis Gracki - awatar
Lis 08.07.2021 19:05
Bibliotekarz

Ha! Sam nie kolekcjonuję wydań ze względu na język ale raczej wydania (lub przynależność do serii wydawniczej albo ze względu szczególnych np. ilustracje, przedmowa) ale doskonale rozumiem takie perełki.

Na LC jest koleżanka RóżaBzowa, która kiedyś opisywała swoje kolekcjonowanie różnojęzycznych wydań "Małego Księcia". Lem też jest dobrym pomysłem kolekcjonerskim.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
falka_19  - awatar
falka_19 08.07.2021 12:50
Czytelnik

No nieźle, trochę zazdroszczę  ludziom posługującym się językiem arabskim, że będą pierwszy raz czytać Solaris:) I zastanawiam się czy tłumacz choć trochę uwspółcześnił powieść, bo -jak uwielbiam Lema- tak widzę, że pewne zwroty i nazwy niestety trącą myszką. Nie tylko u Lema, oczywiście. Nie przebrnęłam przez braci Strugackich z tego samego powodu (i z powodu imion...) a...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam więcej
Virgo13  - awatar
Virgo13 08.07.2021 23:45
Czytelnik

A które zwroty i nazwy szczególnie trącą myszką w "Solaris"? Według Ciebie?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
falka_19  - awatar
falka_19 21.07.2021 11:47
Czytelnik

Nie jestem na świeżo po lekturze, więc nie podam konkretów, ale chcę "przerobić" na Dyskusyjnym Klubie Książki właśnie Solaris, więc wtedy dam znać, bo sobie odświeżę lekturę.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać  - awatar
LubimyCzytać 08.07.2021 12:31
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam