„Przeminęło z wiatrem” - Danuta Stenka w jednej z najważniejszych powieści XX wieku

LubimyCzytać LubimyCzytać
16.12.2020

„Pomyślę o tym jutro”, „szczerze mówiąc, moja droga, nic mnie to nie obchodzi” – te kultowe cytaty pochodzące z „Przeminęło z wiatrem” zna niemal każdy miłośnik kina i literatury. Już 16 grudnia usłyszymy je wypowiedziane głosem jednej z najlepszych aktorek polskiego kina i teatru  Danuty Stenki.

„Przeminęło z wiatrem” - Danuta Stenka w jednej z najważniejszych powieści XX wieku

„Przeminęło z wiatrem” Margaret Mitchell to żelazny klasyk – wspaniały romans umiejscowiony w trakcie wojny secesyjnej na Południu Stanów Zjednoczonych. Powieść przedstawia historię i relacje w sposób właściwy czasom, w których toczy się akcja. Ikoniczny duet Scarlett O’Hara i Rhett Butler na zawsze zapisał się w historii nie tylko literatury, ale też kina, dzięki doskonałym rolom Vivien Leigh i Clarka Gable’a w ekranizacji z 1939 roku.

Już 16 grudnia w obie te role wcieli się Danuta Stenka na potrzeby audioserialu przygotowywanego przez Audiotekę oraz Wydawnictwo Albatros.

„Przeminęło z wiatrem” to jedna z najważniejszych powieści XX wieku. Ta niezwykła historia o kobiecej sile i determinacji robi wrażenie do dziś. Teraz dodatkowo czytelnicy będą mogli ją poznać w niezwykłej interpretacji Danuty Stenki. Nawet, jeśli ktoś zna oryginał na pamięć, powinien usłyszeć, jak z prozą Mitchell poradziła sobie jedna z najlepszych polskich aktorek. Wykonanie Danuty Stenki na pewno poruszy każdego miłośnika i każdą miłośniczkę literackiego pierwowzoru.

- Gdy Audioteka zaproponowała mi przeczytanie „Przeminęło z wiatrem” na potrzeby audioserialu, bardzo się ucieszyłam... ale też poczułam olbrzymią odpowiedzialność - wspomina Danuta Stenka. - To powieść, która wciąż ma wielu fanów na całym świecie, również w Polsce. Zrobiłam wszystko, co w mojej mocy, żeby ich nie zawieść. Historię Scarlet znałam jedynie z filmu, więc cieszę się że miałam okazję odkryć ją na nowo, poznać w pełnym wymiarze. Mam nadzieję, że słuchacze - nawet ci, którzy dobrze znają „Przeminęło z wiatrem” - też znajdą dla siebie coś nowego w audioserialu.

Muzykę do audioserialu skomponował Mikołaj Majkusiak, który w tym roku odebrał Fryderyka dla najlepszego kompozytora młodego pokolenia. - Wersja filmowa z 1939 roku nie miała charakterystycznego tematu muzycznego, który wszyscy kojarzyli by dziś z powieścią Mitchell. Powstała więc pokusa, żeby taki temat stworzyć od podstaw - mówi kompozytor. - To było ogromne wyzwanie, bo to naprawdę olbrzymia powieść. Bardzo pomogła mi w tym wybitna skrzypaczka z Sinfonii Varsovii Zofia Endzelm-Iwańska. Ona gra wszystkie ważniejsze tematy w audioserialu, a zależało mi na tym, żeby właśnie skrzypce grały „pierwsze skrzypce” tej produkcji.

Piękne, niezwykle subtelne, ale zarazem wyraziste ilustracje do nowego wydania książkowego stworzyła artystka Anna Halarewicz, doskonale znana czytelniczkom „Twojego Stylu”, „Elle” czy „Glamour”. Będzie je można zobaczyć na okładce wydania audio, obejrzeć je można również w specjalnie przygotowanej animacji.

- Prace nad tymi ilustracjami były nie lada wyzwaniem - zdradza Halarewicz. - Taki klasyk aż onieśmiela! Pamiętałam kadry z filmu - to niesamowite, jak ich siła pozostała mi w głowie. Wiedziałam, że moje postacie muszą mieć twarze Vivien Leigh i Clarka Gable’a. Ilustracje stały się akwarelowymi „stopklatkami”. Kolorystycznie najwięcej tam mojej ukochanej czerni z czerwienią, chociaż w przypadku akwareli ta czerń ma w sobie wiele niuansów, a jej połączenie z czerwienią stanowi idealne tło dla melodramatu.

„Przeminęło z wiatrem” od momentu swojej literackiej premiery w 1936 roku sprzedało się w setkach milionów kopii. I budzi zainteresowanie do dziś - rocznie rozchodzą się dziesiątki tysięcy egzemplarzy na całym świecie. Przetłumaczono ją na ponad 30 języków, z czego na polski trzykrotnie. Z kolei wspomniana wcześniej ekranizacja z roku 1939 to najbardziej kasowy film w historii kina, jeśli uwzględnić inflację. Szacuje się, że do dziś sprzedano na niego ponad 200 milionów biletów! To dowód na to, że pewne historie po prostu się nie starzeją.

Pierwsze dwa z 28 odcinków audioserialu „Przeminęło z wiatrem” będą miały swoją premierę 16 grudnia, kolejne będą publikowane co tydzień w każdą środę. Produkcja dostępna jest bezpłatnie dla subskrybentów Audioteka Klub.

Posłuchaj pierwszego odcinka dostepnego bezpłatnie!

Artykuł sponsorowany

[kk]


komentarze [8]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Marek Malman 16.12.2020 23:13
Autor

Oj! Nie jest to lektura dla facetów :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Armand_Duval 17.12.2020 14:52
Czytelnik

Zdziwiłbyś się.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Anna 17.12.2020 22:34
Czytelniczka

Dlaczego? Bo napisała to kobieta? To historia jednostek na tle wojny - dokładnie to samo można powiedzieć np. o "Wojnie i pokoju". Odtworzeniu detali też trudno coś zarzucić, bo Mitchell poświęciła kilka lat na badania naukowe nad wojną secesyjną - jeździła na pola bitew, rozmawiała z weteranami, czytał pamiętniki. Jedyne, co może dziś zgrzytać, to stronniczy obraz...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Anna 16.12.2020 14:44
Czytelniczka

Kiedy człowiek się za coś zabiera wypadałoby zrobić porządny research - zwłaszcza, że i redaktorowi (redaktorce?) i kompozytorowi muzyki ktoś za to zapłacił. Po pierwsze - słynny cytat z powieści i z filmu to "Pomyślę o tym jutro" a nie "Pomyślę o tym wszystkim jutro", po drugie Gone with the Wind theme, znane też jako Taras theme to jeden z najsłynniejszych motywów...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
LubimyCzytać 16.12.2020 15:33
Administrator

Dzień dobry, dziękujemy za komentarz, zmieniliśmy cytat. Co do motywu muzycznego - takie jest zdanie kompozytora muzyki do audioserialu, ale bardzo dziękujemy za link do nagrania. Pozdrawiamy!

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Armand_Duval 16.12.2020 13:48
Czytelnik

Danuta Stenka, a Kazimiera Szczeka.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Alan Pietrzycki 17.12.2020 00:27
Bibliotekarz

Chapeau bas, sam miałem uraczyć sucharem w stylu "To w końcu jak to jest z tym audiobookiem? Danuta czyta, czy Stenka?", ale widzę że duch w narodzie nie ginie! Pozdrawiam!

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać 16.12.2020 12:53
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post