Rok po Noblu: spotkanie online z Olgą Tokarczuk

LubimyCzytać LubimyCzytać
03.12.2020

W czawrtek 10 grudnia przypada rocznica wręczenia Oldze Tokarczuk Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Z tej okazji Fundacja Olgi Tokarczuk, Wrocławski Dom Literatury i Wydawnictwo Literackie zapraszają na wspólne świętowanie. W jego ramach odbędzie się jedyne w tym roku spotkanie z noblistką, promujące jej najnowszą książkę pt. „Czuły narrator”.

Rok po Noblu: spotkanie online z Olgą Tokarczuk Edya Dufaj

Jedyne w tym roku spotkanie z Olgą Tokarczuk. Premiera książki „Czuły narrator”

Czuły narrator Olga Tokarczuk10 grudnia 2019 roku Olga Tokarczuk odebrała Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. Kilka dni wcześniej, w Sali Giełdy Akademii Szwedzkiej w Sztokholmie, świat poznał „Czułego narratora” – tak zatytułowana była mowa noblowska pisarki. Jej tekst przedrukowany został w mediach na całym świecie, przełożono ją na kilkadziesiąt języków.

Rok później na rynku ukazała się książka pt. „Czuły narrator”, opublikowana przez Wydawnictwo Literackie. Poza głośną mową noblowską na publikację składa się także 11 innych starannie wyselekcjonowanych esejów i wykładów Tokarczuk, dzięki którym możemy zajrzeć za kulisy twórczości noblistki. 10 grudnia o godz. 19:00 odbędzie się jedyne w tym roku spotkanie z Olgą Tokarczuk wokół nowej książki, które poprowadzi literaturoznawca, prof. Ryszard Koziołek.

Olga Tokarczuk czyta Czułego Narratora

„Jak zdobyć Nagrodę Nobla?”. Ogłoszenie wyników konkursów literackich

Grudzień 2020 to także inna rocznica. Rok temu, przy wsparciu Miasta Wrocławia i Wrocławskiego Domu Literatury, powołana do życia została Fundacja Olgi Tokarczuk. Teraz nadchodzi czas na prezentację owoców kilkumiesięcznych prac w ramach wspólnego programu edukacyjnego Fundacji, Wrocławskiego Domu Literatury i Wrocławia Miasta Literatury UNESCO. Pod hasłem „Jak zdobyć Nagrodę Nobla?” zrealizowane zostały pierwsze konkursy literackie mające na celu promocję czytelnictwa, ale przede wszystkim zachęcanie młodych ludzi do podejmowania prób literackich. Zadaniem uczniów było stworzenie krótkiej bajki lub opowiadania inspirowanych tematem powieści, którą Olga Tokarczuk zaczęła pisać w wieku 12 lat. Równolegle odbywał się konkurs organizowany z Wydawnictwem Muchomor na rozdział o Oldze Tokarczuk do nowego wydania książki Katarzyny Radziwiłł „Jak zdobyć Nagrodę Nobla?”. Ogłoszenie wyników konkursów odbędzie się 10 grudnia o godz. 18:00 i poprzedzi rozmowę z Noblistką. Podczas transmisji dowiemy się także o kolejnych zaplanowanych działaniach edukacyjnych Fundacji. 

Koncert Marii Peszek 

10 października br., w ramach obchodów Jesieni we Wrocławiu Mieście Literatury, w stolicy Dolnego Śląska wystąpiła Maria Peszek, artystka niezwykle bliska noblistce. Na skutek pandemii koncert w Arsenale Miejskim odbył się bez udziału publiczności. Również 10 grudnia, już po rozmowie Olgi Tokarczuk z prof. Koziołkiem, o godz. 21:00 – w rocznicę wręczenia Nobla Oldze Tokarczuk – odbędzie się premiera fragmentu zarejestrowanego występu Marii Peszek, który sama artystka określiła jako „kobiecy sojusz przeciwko ciemności”. 

Wszystkie wydarzenia będą transmitowane za pośrednictwem platformy Facebook: na fanpage’ach Fundacji Olgi Tokarczuk, Wrocławskiego Domu Literatury oraz Wydawnictwa Literackiego (w przypadku spotkania z Olgą Tokarczuk) i Wrocławia Miasta Literatury (w przypadku koncertu Marii Peszek), a także na YouTube.


komentarze [2]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
czytamcałyczas 03.12.2020 13:56
Czytelnik

Szacunek dla Pani, za Nobel.Ale nie wrzystkie poglądy.Mi się podobają.Ja nie będę wege.Choc przyznam,że cieszę się z nagrody.Ale mam inne poglądy.I wolę inne książki.Choc dla osób lewicowych poglądach to jest to.Lecz nie dla mnie.
Gdyby pani Tokarczuk ,była trochę młodsza.Tak koło 40 44 lat.Bym powiedział że że jest atrakcyjna 😄🌷

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 02.12.2020 14:42
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post