VI edycja Nagrody im. Adama Włodka

LubimyCzytać LubimyCzytać
17.03.2020

Po raz szósty Fundacja Wisławy Szymborskiej przyznała Nagrodę im. Adama Włodka – męża noblistki, poety, tłumacza i redaktora, spełniając tym samym wolę poetki zapisaną w jej testamencie. Za rok 2019 nagrodę otrzymali Małgorzata Lebda i Łukasz Kaźmierczak.

VI edycja Nagrody im. Adama Włodka

Nagroda przeznaczona jest dla twórców literackich (pisarzy, tłumaczy, poetów, krytyków), którzy nie ukończyli 35. roku życia, a którzy zdążyli opublikować przynajmniej jedną książkę. Laureaci otrzymują wyróżnienie za projekt na publikację literacką, literaturoznawczą lub przekład.

Pierwszy z nagrodzonych projektów w tej edycji dotyczy zbioru opowiadań „Łakome”, który napisze Małgorzata Lebda. W opowiadaniach pisarka ma zamiar posłużyć się językiem minimalizmu, fragmentarycznością oraz metaforą poetycką, aby poruszyć tematykę związaną z rzeczami bliskimi, codziennymi, ale także z bardzo osobistymi doświadczeniami. Ma zamiar skupić się na wątkach choroby, córeństwa, siostrzeństwa i natury.

Małgorzata Lebda – dorastała w beskidzkiej wsi (Żeleźnikowej Wielkiej). Autorka pięciu książek poetyckich. Za ostatni tom „Sny uckermärkerów” (WBPiCAK, Poznań 2018) nagrodzona Nagrodą Literacką Gdynia. Doktor nauk humanistycznych. Nauczycielka akademicka. Ultramaratonka. Fotografuje. Mieszka w Krakowie.  [Biogram za: mat. prasowe Fundacji Wisławy Szymborskiej]

Drugim laureatem został Łukasz Kaźmierczak, publikujący również jako Łucja Kuttig. Młody twórca otrzymał nagrodę za projekt tomu wierszy „Orzechnia”. Poeta, czerpiąc z perspektywy herstorycznej i transhumanistycznej, skupi się na relacji człowieka z naturą, kwestiach ekologicznych i statusie powiązań składowych naszego świata.

Łukasz Kaźmierczak/Łucja Kuttig – debiutowało prozami poetyckimi „Kokosty” (2018) w ramach nagrody głównej w Konkursie im. J. Bierezina. W 2019 roku opublikowało „Agresty” dzięki wygranej w Konkursie im. K. Janickiego. Jego/jej teksty ukazywały się również w czasopismach, antologiach i zinach. Zdobyło wykształcenie chemiczne i matematyczne na Politechnice Łódzkiej. [Biogram za: mat. prasowe Fundacji Wisławy Szymborskiej]

Nagroda im. Adama Włodka została ustanowiona na mocy testamentu pozostawionego przez Wisławę Szymborską. Nagrodę tę, w formie stypendium, Fundacja przyznaje za projekt na napisanie książki o charakterze literackim, literaturoznawczym lub za projekt przygotowania przekładu.
Jest to nagroda dla młodych twórców – pisarzy, poetów, tłumaczy, badaczy i krytyków literackich, którzy nie ukończyli 35. roku życia i opublikowali już wcześniej przynajmniej jedną książkę.

Laureatami pierwszej edycji Nagrody im. Adama Włodka zostali Mikołaj Łoziński (na napisanie powieści „Stramer”, która ukazała się w 2019) oraz Miłosz Waligórski (na przygotowanie przekładu antologii poezji serbskiej na język polski „Serce i krew”, która ukazała się w 2015 roku). Laureatem drugiej edycji został Marcin Orliński, którego tom poetycki „Środki doraźne” ukazał się w 2017 roku nakładem wydawnictwa WBPiCAK w Poznaniu. Laureatami za rok 2016 zostali Andrzej Muszyński (jego powieść „Bez” ukazała się w 2020) oraz Patrycja Pustkowiak (jej książka „Maszkaron” ukazała się w 2018). W IV edycji nagrodę otrzymały Natalia Malek (za projekt na tom poetycki) oraz Aleksandra Zielińska (na powieść „Sorge”, która ukazała się w 2019). W ubiegłym roku nagrodę otrzymała Weronika Gogola (na napisanie zbioru opowiadań „Alles gute”) oraz Daniel Warmuz (na przygotowanie przekładu, z języka węgierskiego, cyklu wierszy „Skok wzwyż” Zoltána Lesiego).

Dodajmy, że Daniel Warmuz pisze również dla lubimyczytać.pl – niedawno ukazał się jego esej o literaturze narodowej Węgrów, a już niedługo opublikujemy jego kolejne artykuły.

Więcej o Nagrodzie im. Adama Włodka można przeczytać na stronie nagrody.


komentarze [2]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
jolasia  - awatar
jolasia 17.03.2020 15:34
Czytelniczka

Jeśli ktoś nie przepada za poezją, a chciałby choć trochę przepaść, powinien zacząć od Małgorzaty Lebdy.
To poezja bardzo komunikatywna, przesycona osobistym doświadczeniem, zmysłowa, a wiersze są krótkie (argument nie do zbicia). Piękne po prostu.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać  - awatar
LubimyCzytać 16.03.2020 12:40
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post