rozwiń zwiń

Relacja z Gali Plebiscytu Książka Roku 2019 oraz „Weekendu z książką“

Ewa Cieślik Ewa Cieślik
09.03.2020

Plebiscyt Książka Roku 2019 zakończył się finałową galą, podczas której statuetki trafiły w ręce laureatów. Wydarzeniami towarzyszącymi Plebiscytowi były spotkania autorskie. Z czytelnikami spotkali się m.in. Łukasz Orbitowski, Ałbena Grabowska czy B.A. Paris. „Weekend z książką” zakończyła wielka wymiana książek „Z półki na półkę”, na której stawiły sie tłumy czytelników. Zapraszając do obejrzenia zdjęć z tych wyjątkowych wydarzeń, jednocześnie dziękujemy za Waszą obecność i zaangażowanie. 

Relacja z Gali Plebiscytu Książka Roku 2019 oraz „Weekendu z książką“

Piąta edycja Plebiscytu Książka Roku udowodniła, że aktywnych czytelników w Polsce nie brakuje. Świadczy o tym rekord w liczbie głosów – było ich prawie dwa razy więcej niż w zeszłym roku! Ponad ćwierć miliona głosów użytkowników portalu lubimyczytać.pl na ich ulubione książki to doskonały wynik, z którego mogą być dumni pisarze, wydawcy i wszyscy, którym zależy na rozwoju czytelnictwa w Polsce.

Wyniki głosowania internautów ogłosiliśmy na gali finałowej, która odbyła się 6 marca 2020 roku. Do organizowania tegorocznej edycji Plebiscytu serwis lubimyczytać.pl zaprosił Allegro – największą księgarnię internetową w Polsce. Partnerem strategicznym Plebiscytu został Stary Browar w Poznaniu, a honorowy patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.

 

Nagrody od użytkowników serwisu lubimyczytać.pl

Prezes lubimyczytać.pl Izabela Sadowska otworzyła galę i ze sceny podziękowała użytkownikom serwisu. Podkreśliła, że to dzięki ich zaangażowaniu – głosom, opiniom i ocenom – możliwe jest organizowanie największego w Polsce Plebiscytu, w którym to czytelnicy podejmują decyzje o tym, które książki zasługują na tytuł Książki Roku. W ich imieniu statuetki i dyplomy wręczali prezenterka Agnieszka Cegielska, aktor Mateusz Damięcki, dyrektor Wydziału Kultury w Poznaniu Justyna Makowska, prezes Stowarzyszenia Druga Era i organizator Festiwalu Fantastyki Pyrkon Piotr Derkacz, reporter Włodzimierz Nowak, redaktor „Nowej Fantastyki” i publicysta „Polityki” Marcin Zwierzchowski, a także pisząca te słowa redaktorka lubimyczytać.pl. Wśród zaproszonych gości znaleźli się pisarze oraz przedstawiciele wydawnictw, a także dziennikarze i goście specjalni, wśród których nie zabrakło użytkowników lubimyczytać.pl wyłonionych w specjalnym konkursie.

Podczas gali na ekranie przedstawiliśmy okładki wszystkich nominowanych pozycji, a następnie trzy, które uzyskały największą liczbę głosów. Wręczający odczytywali opinie dotyczące nagrodzonych książek zamieszczone w serwisie lubimyczytać.pl, a następnie w imieniu czytelników przekazywali nagrodzonym statuetki i pamiątkowe dyplomy.

Mieliśmy zaszczyt ze sceny odczytać fragmenty opinii następujących użytkowniczek i użytkowników: corbeau, Olga, Mecha_Kulturacja, Ewa_Chani_Skalec, asia_35, Sza_lala, Ania, Lost-In-My-Books, Książki Czytamy, Caroline Anne, Agnieszka, wrotka, Northman, Wileta, mikakeMonika, NieGrzeczneRecenzje, Roland, Izabela, Sylwka, Marcin, Rae, Beata, itysiek_reads, ardnaskela, Bursikowa, czytanienaplatanie, arcytwory, TylkoSkończęRozdział, Maja, Marcin, sulibrat, natalia1992, Maja, Iza Black, Jowita, Olga B, Virginia, Wojtek, Aneta-Wiola, AagaA, magia_stron, Gabriela, Agata, Matylda.

Niektórzy z laureatów nie mogli być obecni na gali, dlatego przygotowali oni specjalne wideo z pozdrowieniami i podziękowaniami dla wszystkich czytelników, którzy zagłosowali na ich książki. Filmy nagrali Robert J. SzmidtAdam Higginbotham, Stacey HallsAlex Michaelides – można je obejrzeć poniżej.

Spotkania z pisarzami i pisarkami

W sobotę, 7 marca 2020 roku, czytelnicy mieli okazję spotkać się z nominowanymi twórcami i porozmawiać o ich książkach. O godz. 12.00 miałam przyjemność poprowadzić spotkanie z Łukaszem Orbitowskim, który opowiadał o procesie zbierania materiałów do książki „Kult”, swojej aktywności w mediach społecznościowych oraz planach na następną powieść (a będzie to książka o miłości… i UFO). O godzinie 14.00 na scenie pojawiły się autorki nominowane w kategorii Literatura obyczajowa, romans: Ałbena Grabowska, Natasza Socha i Adrianna Trzepiota, której „Zimowa Jutrzenka” została nagrodzona przez czytelników. Sobotnie spotkania zakończyła rozmowa Marty Guzowskiej z bestsellerową pisarką B.A. Paris, która opowiadała o swej najnowszej powieści „Dylemat”. Czytelnicy zadawali brytyjskiej autorce wiele pytań. Po spotkaniu istniała możliwość wykonania pamiątkowego zdjęcia i zdobycia autografu, z czego wiele osób chętnie skorzystało.

Tłumy na wielkiej wymianie książek „Z półki na półkę”

Słoneczna niedziela 8 marca przyciągnęła wielu czytelników na wielką wymianę książkową. Ta wystartowała punktualnie o godzinie 12.00. Na stołach czekały już nowości przekazane przez współpracujące z lubimyczytać.pl wydawnictwa, a dzięki książkom, które przynosił każdy uczestnik wymiany, ciekawych publikacji nie brakowało. Wszystko w ramach idei bookcrossingu, czyli nadawania przeczytanym książkom drugiego życia.

Dziękujemy za Waszą obecność na organizowanych przez nas wydarzeniach oraz komentarze i zdjęcia w mediach społecznościowych, na których nas oznaczacie. Czytelnicy mają moc!

Fot. otwierające: Adam Jastrzębowski; pozostałe fot.: Adam Jastrzębowski; mat. pras. Allegro


komentarze [5]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Agnesto 10.03.2020 10:13
Czytelniczka

Takie nagrody i gale (ale i bardzo znaczące TARGI KSIĄŻKI), spotkania pod patronatami różnych pisarzy skupiających wielu uczestników - pokazują, że jest nas OGROM. Nas - czytelników. Nas - PASJONATÓW powieści wszelakich. Że czytelnictwo może opada - statystycznie, ale jak wybrać tych, co zawyżają średnią, to jest nas BARDZO, BARDZO WIELE.
W grupie siła.
Wspaniałe są takie...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
czytamcałyczas 09.03.2020 18:01
Czytelnik

Fajna taka Gala.Dobrze ,że Grabowska dostała nagrodę

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Gocha 09.03.2020 21:23
Czytelniczka

Grabowska była finalistką, nagrodę dostała Adrianna Trzepiota

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
czytamcałyczas 10.03.2020 06:14
Czytelnik

A to mogłem nie zauważyć

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Ewa Cieślik 09.03.2020 16:04
Bibliotekarz | Redaktor

Zapraszam do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post